Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO NAUČIŤ PSA SPAŤ V POSTELI, V BÚDE? TIPY OD BEHAVIORISTU

2024-03-13
AKO NAUČIŤ PSA SPAŤ V POSTELI, V BÚDE? TIPY OD BEHAVIORISTU

Mimoriadne dôležitým aspektom života psa je spánok. Váš domáci miláčik mu v závislosti od svojho veku a energetického výdaja potrebuje venovať až dvanásť hodín denne. Preto je veľmi dôležité, aby ste svojmu domácemu miláčikovi zabezpečili správne miesto na odpočinok. Zistite, ako naučiť svojho psa spať v pelechu a aké sú dôvody, prečo ho nemusí chcieť používať.

Spánok je zdravie

Psy patria medzi zvieratá, ktoré potrebujú pomerne veľa spánku, samozrejme, s prestávkami na rôzne aktivity. Veľa času trávia zdriemnutím. Dĺžka spánku závisí od veku, veľkosti a aktivity štvornohého psa.

Šteňatá môžu spať až 18 hodín. Čo je toho príčinou? Mladé psy vo chvíľach aktivity vynakladajú veľké množstvo energie, a to tak fyzicky, ako aj emocionálne. Spoznávajú svet, chcú sa dostať do každého kúta a radi sa hrajú. Okrem toho sa musia naučiť požadované správanie, vhodnú reakciu na povely, ako aj to, aké nebezpečenstvá predstavuje prostredie a ako na ne reagovať. Veľké množstvo energie spotrebovanej na emócie každodenného života znamená, že šteňatá často zaspávajú, keď to najmenej očakávajú, napr. pri jedle.

Dospelý pes má o niečo nižšie nároky na spánok. V priemere je to 12 až 15 hodín za noc a závisí predovšetkým od úrovne aktivity. Nezabúdajte však, že cvičenie, hra a duševná aktivita majú pozitívny vplyv na kvalitu spánku. Príliš málo ho, podobne ako u ľudí, môže spôsobiť zdravotné problémy.

Vyberte si múdro

Či už váš pes spí na posteli, v koterci alebo v búde, strávi tam naozaj veľa času. Preto je dôležité pristupovať ku kúpe psieho "pelechu" rozumne a zodpovedne. Našťastie na trhu nájdete čoraz viac veľmi kvalitne vyrobených a zároveň estetických doplnkov.

Psy žijúce vo vnútri najčastejšie používajú pelech. V prvom rade venujte pozornosť jeho veľkosti. Musíte vziať do úvahy, že čas od času budete musieť kúpiť nový pelech. Je to nielen preto, že sa znehodnotí, ale aj preto, že zviera rastie. Pelech by mal byť mäkký a pohodlný, ako aj odolný. Oplatí sa investovať do lôžka so silikónovou výplňou, ktorá sa rýchlo nedeformuje. Na druhej strane vonkajšia tkanina by mala byť príjemná na dotyk a ľahko sa čistiť.

Koterec alebo búda pre psa by mala byť tiež prispôsobená veľkosti zvieraťa. Existujú plemená, ktoré budú spokojne spať vonku, ako napríklad sibírsky husky, ktorého príroda vybavila podsadou na ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Búda by mala byť v prvom rade praktická, jej vizuálna stránka nie je pre vaše zviera dôležitá. Búda by mala psa chrániť pred vetrom, dažďom a snehom, v lete pred slnkom a v zime pred mrazom. Pod búdkou by mala byť izolačná vrstva, pričom vo vnútri najlepšie funguje, ak je podlaha vystlaná slamou, ktorá nenasiakne toľko ako látka, napríklad deka. Podobne ako pelech alebo ohrada v domácnosti by mala byť umiestnená na mieste, z ktorého môže zviera pozorovať dom, dvor a ľudí.

Prečo pes nechce spať v posteli?

Dôvodov, prečo pes nespí v posteli, môže byť veľa. Môže byť zle prispôsobený - príliš malý alebo príliš veľký, nepohodlný, alebo dokonca špinavý či vlhký po prechádzke. Niektorí štvornohí miláčikovia nemajú radi hračky alebo hryzátka, ktoré ležia na ich posteli. Dôležité je aj umiestnenie. Pes, ktorý žije v dome, na jednej strane potrebuje pokojné miesto a na druhej strane rád vie, čo sa okolo neho deje, a cíti prítomnosť svojich opatrovateľov. Môj pes má napríklad pelech v rohu obývačky a cez deň odpočíva práve tam, ale v noci sa zvyčajne presťahuje do spálne a spí vedľa mojej postele.

Sú psy, ktoré aj keď žijú vo vnútri, potrebujú azyl a samotná posteľ sa im nezdá dostatočne bezpečná. V takom prípade môžete svojmu domácemu miláčikovi ponúknuť rozkladací pelech alebo klietku. Aj tie by mali mať veľkosť podľa veľkosti psa, aby boli stabilné. Ohrádka má pomôcť psovi upokojiť sa a cítiť sa bezpečnejšie ako v odkrytej posteli. Prejdime teda k praktickej časti - ako naučiť psa spať v ohrádke, prepravke a posteli.

Ako naučiť psa spať v posteli?

Keď si vezmete šteňa pod strechu, je lákavé nechať ho spať vo vašej posteli. Je to predsa plyšová, huňatá gulička, ktorá potrebuje lásku a pocit bezpečia. Takto si často vysvetľujeme rodičovské hriechy. Problém nastane, keď pes vyrastie. Stopy po zablatených labkách alebo chlpy v pelechu začnú prekážať a sú nehygienické. Niektorí štvornohí miláčikovia majú tiež tendenciu zaberať priestor, takže časom môže byť spanie v tej istej posteli jednoducho nepohodlné. Stáva sa tiež, že psy na svojho partnera žiarlia, čo môže viesť až k agresii.

Kedy a ako naučiť psa spať v posteli? Najlepšie je začať s tým od prvých dní v novom dome. Už viete, že posteľ by mala byť mäkká a pohodlná, ale aj pevná a prispôsobená veľkosti vášho domáceho maznáčika. Vašou prvoradou úlohou je naučiť psa, že posteľ je jeho oázou pokoja. Musí si ju preto spájať s potešením a bezpečím. Ako môžete tieto pocity vyvolať? Na pelech alebo vedľa neho umiestnite hryzátko alebo hračku a predovšetkým odmeňte svojho psa zakaždým, keď si tam ľahne, hoci len na chvíľu. Zároveň sa snažte, aby pes neutekal z dohľadu, aby nebol v pokušení vás nasledovať.

Keď si všimnete, že váš pes rád zostáva na svojom lôžku, je dobré pridať povel "na mieste". Vyslovte ho, keď si pes sadne alebo ľahne. Ďalším krokom je vysloviť povel, keď sa zviera nachádza v blízkosti postele. Odmeňte každý pokus, ktorý vedie k tomu, že pes ide na svoje miesto. Naučiť svojho domáceho miláčika povel "choď na svoje miesto" sa vám bude hodiť v mnohých situáciách, napríklad keď sa ho naučíte odvolať, keď sa cíti ohrozený, alebo keď si pokojne ľahne, keď ste zaneprázdnení. Povel "na miesto" je užitočný aj vtedy, ak váš pes víta návštevy príliš energicky a vy ho chcete upokojiť.

Nezabudnite, že váš pes by si mal spájať svoj pelech s miestom, kde môže odpočívať a nikto ho nebude rušiť. Venujte tomu osobitnú pozornosť, keď ho posielate späť do postele, aby to po chvíli nevyužil napríklad na nasadenie náhubku. Nedovoľte, aby si začal spájať posteľ s nepríjemnou činnosťou. Nedostatok pocitu bezpečia spôsobí silný stres, ktorý môže vyústiť do psychických porúch, ale môže spôsobiť aj ochorenie, napríklad žalúdočnú nevoľnosť.

Ako naučiť psa spať v búde?

Mnohí opatrovatelia psov sa obávajú, či ich zviera bude spať v búde a ako sa to dá naučiť. Bohužiaľ, na rozdiel od domáceho pelechu naučiť psa spať v búde nie je také jednoduché, najmä preto, že väčšinu dňa nemôžete byť v jeho blízkosti. Keď ste sa uistili, že búda je pre vášho štvornohého miláčika dokonale prispôsobená, je čas pracovať na pozitívnych asociáciách.

Musíte si uvedomiť jednu vec - ak predpokladáte, že váš pes bude spať v búde, nemôžete ho nechať v dome. Aspoň dovtedy, kým si nebudete stopercentne istí, že si za miesto na spanie vždy vyberie búdu. Opatrovatelia sa totiž "zlomia", keď vidia, že pes má nos prilepený napríklad na dverách terasy, najmä v zlom počasí.

Umiestnite búdu tak, aby z nej pes videl čo najviac priestoru. Vyložte ju slamou a vedľa nej umiestnite misku s vodou pre psa. Je dôležité, aby malo zviera neustály prístup k čistej vode. Dobrým ťahom je vybrať búdu s tzv. predsieňou, kde môžete na čistú zem umiestniť hračku, hryzátko alebo pamlsky. Vždy, keď uvidíte, že si váš pes v búde aspoň na chvíľu ľahol, pochváľte ho. Najdôležitejšie je vybudovať pozitívny vzťah príčiny a následku.

Pes feng šuej

Po prečítaní tohto textu budete vedieť nielen to, ako naučiť psa spať v posteli, ale aj to, prečo je výber správnej postele alebo búdy taký dôležitý. Každý človek vie, aký dôležitý je v živote zdravý spánok, váš pes má podobné potreby. Ak váš pes nespí v posteli, musí to mať nejaký dôvod, ale teraz už určite viete, ako to napraviť.

Veľa šťastia!

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel