Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO MAČKA PREJAVUJE LÁSKU? MAČACIA LÁSKA NAOZAJ EXISTUJE!

2023-01-03
AKO MAČKA PREJAVUJE LÁSKU? MAČACIA LÁSKA NAOZAJ EXISTUJE!

Mačky patria do skupiny tajnostkárskych a egocentrických tvorov, ktoré sa môžu zdať, že nie sú veľmi ochotné prejavovať náklonnosť. Preto je v našej spoločnosti pravdepodobne stále veľa ľudí, ktorí zdieľajú názor, že tieto zvieratá sa pripútajú k miestu, kde žijú, a nie k človeku, ktorý sa o ne stará?

Ale veď mačky sú predsa typické introvertky! To znamená, že sú to introvertné bytosti, ktoré majú rady samotu a vysoko si cenia svoju nezávislosť. To, že sme mačací introvert, však neznamená, že nás naši vrčiaci zverenci nemajú radi!

Väčšina milovníkov mačiek pravdepodobne povie, že tieto zvieratá sa pripútajú k ľuďom a sú schopné lásky. Sú však naši štvornohí vrčiaci priatelia naozaj schopní lásky? A ak áno, ako mačka prejavuje lásku? Pokúsme sa odpovedať na tieto otázky.

Na rozdiel od stereotypov nie sú domáce mačky v žiadnom prípade stopercentní samotári. Áno, ani oni nie sú takí spoločenskí ako psy. Nevytvárajú úzke sociálne skupiny s prísnou hierarchiou a nelovia vo svorke. Napriek tomu sa vo všeobecnosti tešia zo spoločnosti ostatných príslušníkov svojho druhu a nezriedka nadväzujú hlboké medziľudské vzťahy. Mačky sa spoločne starajú o svoje potomstvo, priateľské domáce zvieratá sa často navzájom objímajú a podobne.

Mačky si vytvárajú blízke vzťahy aj s príslušníkmi iných druhov. Tieto vzťahy môžu byť také hlboké, že naši vrčiaci miláčikovia po strate priateľa veľmi trpia. A tieto emócie môžu byť také silné, že u nich pozorujeme stav porovnateľný s ľudskou depresiou.

Mačky sú nepochybne nádherné, vysoko inteligentné a citlivé, ale sú schopné vyšších citov, ktoré sú tradične považované za dostupné len pre ľudí? Koniec koncov, úroveň vývoja ich mozgu je úplne odlišná od ľudského mozgu. Preto sa na svet pozerajú inak, ich motívy konania môžu byť iné a ich emócie sú pravdepodobne odlišné od našich.

Ak si však uvedomíme, že prejavmi lásky sú: silná náklonnosť k inej živej bytosti, vyhľadávanie kontaktu s touto bytosťou a nachádzanie potešenia v tomto kontakte, pocit radosti zo stretnutia s touto bytosťou a smútok z jej straty, potom by sme pravdepodobne mali dospieť k záveru, že mačacia láska existuje. Koniec koncov, všetky tu uvedené emócie im nie sú cudzie.

Miluje ma moja mačka?

Mačky zvyčajne neprejavujú svoju náklonnosť. Aj svoje emócie vyjadrujú trochu inak. Preto je pre mnohých ľudí ťažké správne interpretovať správanie svojich domácich miláčikov. Povedzme si teraz, ako mačka prejavuje lásku?

Mačka sa snaží byť blízko nás

Veľmi jasným prejavom náklonnosti k opatrovateľovi je vyhľadávanie jeho spoločnosti. Mačka sa snaží byť blízko človeka, ktorého považuje za láskavého. Naša chlpatá mačka sa rada zdržiava v miestnosti, kde sme aj my. A keď vojdeme do inej miestnosti, naše zvieratko nás nasleduje.

Mačka s nami nadviaže fyzický kontakt

Kočičia láska sa prejavuje aj vyhľadávaním fyzického kontaktu. Kočka sa k nám rada pritúli a dotýka sa nás labkami. Často nám tiež skáče do kolien, a keď si ľahneme na posteľ, rozkošne sa nám rozprestrie po tele.

Mačka sa o nás otiera

Účelom vzájomného trenia mačiek je posilnenie sociálnych väzieb, preto sa naše domáce zvieratá tak rady trú o ľudí. Treba tiež vedieť, že toto správanie umožňuje výmenu pachov - zviera zanecháva svoj pach na našom tele a my zanechávame svoj pach na jeho tele. Pre našich štvornohých miláčikov to má veľký sociálny význam.

Mačka do nás štuchá hlavou

Aby mačky prejavili svoje pozitívne pocity voči opatrovateľovi, často ho štuchajú hlavou, čo sa bežne označuje ako "baranie". je to ďalšie správanie, ktoré podporuje užšie sociálne väzby.

Mačka rada spí s nami

Naše mourky veľmi rady spia v posteli s ľuďmi. Najčastejšie však spia s tými, ku ktorým sú najviac pripútaní.

Mačka nám olizuje vlasy, ruky a tvár

Priateľské mačky si často navzájom čistia srsť, čo podporuje sociálne väzby. Kočičia láska k ľuďom sa preto prejavuje olizovaním rúk, tváre a srsti.

Mačka nás jemne hryzie

Hryzenie, napríklad chytanie za bradu alebo prsty, sa môže javiť ako prejav agresie. Aj naši domáci miláčikovia však dokážu vyjadriť náklonnosť týmto spôsobom - s tým rozdielom, že ten chlpatý nás chytí veľmi jemne, sotva si takmer vyčistí zuby.

Mačka nás hladí labkami

Striedavé hnetenie labiek, známe ako "mliečny krok", znamená emocionálny návrat do detstva. Takto totiž mačiatka stimulujú mliečne žľazy svojej matky, aby produkovali potravu. Takže toto "miesenie cesta" na našom kolene znamená, že sa naše zvieratko cíti šťastné.

Mačka nás sleduje očami

Kočičia láska sa prejavuje aj častým pohľadom na milovaného človeka. Vyzerá to, akoby nás náš domáci miláčik chcel mať neustále na očiach. Žeby sa bál, že sa mu niekde stratíme?

Mačka sa nám pozerá hlboko do očí

Mačka, ktorá je silne citovo naviazaná na svojho opatrovateľa, sa mu často pozerá hlboko do očí.

Mačka vrčí na našich kolenách

Vrčanie má široký význam. Všeobecne sa dá interpretovať ako vyjadrenie potreby priateľského kontaktu, túžby po blízkosti. Samozrejme, aj kožušinové zvieratá vrčia, keď sa cítia pohodlne.

Mačka si pred nami ľahne na chrbát

Predpokladá sa, že toto správanie je prejavom veľkej dôvery voči opatrovateľom, takže je to ďalší príklad toho, ako mačka prejavuje lásku. Ide o to, že brucho je veľmi citlivá, nechránená časť mačacieho tela, náchylná na vážne poranenia. Rozloženie na chrbte je tiež prejavom uvoľnenia, ako aj pozvánkou na hru a pohladenie - nezabudnite však, že nie všetky mačky majú rady hladkanie po bruchu.

Ako môžeme prejaviť lásku svojej mačke?

Keď sme si už povedali, ako mačky prejavujú lásku ľuďom, ako môžeme my ukázať našim chlpatým priateľom, že ich máme radi? Určite nie tým, že mu budete servírovať vysokokalorické občerstvenie alebo ho príliš rozmaznávať - milovať musíte aj hlavou! Ale ak nie takto, tak ako?

Dotknime sa našej mačky

Už som spomínal, že mačky sa rady mazlia. Preto, aby sme svojmu domácemu miláčikovi prejavili lásku, dávajme mu časté bozky. Mačky sa veľmi rady nechávajú hladiť a škrabať. Najväčšiu radosť im zvyčajne robí hladkanie a škrabkanie po brade, ale to je do veľkej miery otázka individuálnych preferencií našich domácich miláčikov. Niektoré z nich napríklad milujú hladkanie po bruchu - čo sa považuje za prejav veľkej náklonnosti a náklonnosti k človeku, ako som už spomínala.

Rozdajme mačacie "jahňatá"

Keď do nás mačka strčí hlavou, môžeme jej to oplatiť tým, že jej venujeme čelo. Takto, pomocou reči tela mačky, s ňou nadviažeme hlbší vzťah.

Porozprávajte sa s mačkou

Rozprávaním sa s chlpatým zvieraťom mu prejavujeme záujem. Samozrejme, že zviera nebude rozumieť väčšine toho, čo hovoríme, ale bude si vedieť zapamätať význam niektorých vecí. Mačka si uvedomuje, že sa s ňou rozprávame, a preto môže reagovať vlastným spôsobom, t. j. mňaučením. Mimochodom, vedeli ste, že dospelé mačky mňaukajú len na ľudí? Tieto zvuky nepoužívajú pri iných mačkách.

Poďme sa hrať s mačkou

Dôležitým spôsobom, ako vrčiacemu zvieratku prejaviť lásku, je hrať sa s ním. Nielenže vám to umožní posilniť puto s vaším domácim miláčikom, ale poskytuje to aj dobré fyzické cvičenie pre vášho domáceho miláčika.

Kočičia láska - možno iná ako ľudská, ale láska!

Som ďaleko od antropomorfizácie našich štvornohých vrčiacich priateľov. Ako som už spomínal, zvieratá sú na inej evolučnej úrovni, čo ovplyvňuje ich vnímanie sveta a ich pocity. Preto si myslím, že mačacia láska nie je úplne rovnaká ako ľudská. Čo samozrejme neznamená, že je horší alebo menej intenzívny. Z vlastnej skúsenosti viem, ako silno sa mačky môžu naviazať na svojho opatrovateľa.

Aj spôsoby prejavovania emócií mačiek sa líšia od ľudských, preto je pre nás často ťažké pochopiť nášho domáceho miláčika.

Chcel by som vás tiež upozorniť, že odpoveď na otázku "Miluje ma moja mačka?" nenájdete tak, že budete vyvodzovať závery len zo správania jednej mačky. Tie sú totiž nejednoznačné. Napríklad spomínané pozeranie je tiež prejavom pasívnej agresie. Alebo trenie sa o nohy - aj to je súčasťou uvítacieho rituálu, ktorý môžu kožušinoví ľudia prejavovať voči neznámym ľuďom.

Pamätajte si: ak chcete skutočne porozumieť svojmu domácemu miláčikovi, musíte zohľadniť všetky prvky jeho správania. Len tak zistíte, či vás vaša mačka miluje!

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Som spokojná. Rýchle dodanie tovaru. Ďakujem
2024-07-10
Ok
pixel