Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

AKO HLADIŤ PSA A AKO NIE? STRUČNÝ NÁVOD NA HLADENIE

2023-07-28
AKO HLADIŤ PSA A AKO NIE? STRUČNÝ NÁVOD NA HLADENIE

Sú štvornožci, ktorí by chceli byť stále v blízkosti svojho ošetrovateľa a najväčšie potešenie im spôsobuje hladkanie a škrabkanie. Nie je to však pravidlom. Sú situácie, keď sa hladkanie psov neodporúča. Zistite, kde a za akých okolností to robiť správne.

Pre nás ľudí je dotyk mimoriadne dôležitý. Niet divu, že svojich psov podvedome učíme fyzickej blízkosti. Svojich štvornohých miláčikov objímame, keď sú šteniatkami, nechávame ich spať v ich vlastnej posteli a berieme ich do náručia v potenciálne nebezpečnej situácii. Väčšina psov preberá od svojich opatrovateľov potrebu dotykov; majú radi, keď ich hladíme a škrabeme. Fyzický kontakt podporuje užšie puto medzi zvieraťom a človekom.

Sú však psy, ktoré nemajú radi, keď ich niekto hladí. Niektoré z nich sa nechajú pohladiť len svojím opatrovateľom. Sú aj také, ktoré sa hladeniu vyhýbajú a potešenie im prináša napríklad spoločná hra. To, ako váš pes prijíma hladkanie, závisí aj od formy dotyku. Ak chcete svojho domáceho miláčika upokojiť a upokojiť, hladkajte ho pokojne jemným pohybom ruky po jeho boku alebo chrbte.

Na druhej strane, rýchly a rázny dotyk, ako aj potľapkanie po zadku mu dodajú energiu. Ak sa naučíte svojho psa správne hladiť, prinesie vám to mnoho výhod. Vedci tvrdia, že stačí polhodina hladkania a hry s vaším domácim miláčikom, aby sa zvýšilo vylučovanie hormónu šťastia oxytocínu.

Na druhej strane, hladkanie a škrabkanie psa má u ľudí pozitívny vplyv na hladinu kortizolu, stresového hormónu. Niet divu, že niekedy nevedomky natiahneme ruku k domácemu zvieraťu bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, či chce byť pohladené.

Komfortné zóny - pohlaďte ma tu

Premýšľate, kde je najlepšie miesto na pohladenie psa? Zoznámte sa s takzvanými komfortnými zónami, teda miestami, kde by hladkanie malo vášmu domácemu miláčikovi prinášať veľké potešenie. Niektoré psy milujú hladkanie na krku a hrudi. Väčšina psov má veľmi rada aj hladkanie na bruchu a vnútornej strane stehien.

Skutočným potešením je pre ne škrabkanie na spodnej časti chvosta. Toto pohladenie možno kombinovať s jemnou masážou chrbta. Medzi majiteľmi psov je čoraz obľúbenejšia takzvaná masáž TTouch, ktorá znižuje stres u domácich zvierat a posilňuje puto medzi domácim zvieraťom a človekom.

Ak si uvedomíte, kde hladiť svojho psa, bude to prospešné pre vás aj pre vášho domáceho miláčika. Budete vedieť, ako sa zvieraťa dotýkať, aby ste ho upokojili, ale aj ako to robiť, aby ste stimulovali aktivitu psa.

Už viete kam, ale viete ako?

Prvá lekcia je za vami. Naučili ste sa, ktoré časti tela vášho psa môžete hladiť, aby ste mu nespôsobili nepríjemnosti. Rovnako dôležité sú aj okolnosti, za ktorých chcete zviera hladiť. Prvý kontakt so zvieraťom je dôležitý. Aj keď vás psovod nabáda, aby ste psa pohladili, nezabudnite na niekoľko dôležitých pravidiel.

Vyhnite sa priamemu očnému kontaktu a skrčte sa bokom k psovi. To povzbudí psa, aby sa priblížil. Dovoľte mu, aby si vás očuchal a spoznal váš pach. Potom môžete natiahnuť ruku smerom k psovi. Nezabudnite to však urobiť rýchlo a nervózne. Ak máte pri sebe pamlsok, môžete ho položiť na vrchnú časť ruky a podstrčiť ho štvornohému psovi. To mu dodá dôveru vo vás a je pravdepodobnejšie, že vás nechá priblížiť sa.

Nejednajte násilne, pozorujte správanie psa. Ak sa pes začne vzďaľovať, netlačte naňho. Zviera nie je plyšová hračka, nemusí mať momentálne chuť na pohladenie.

Hladenie psej hlavy - jednoznačné NIE!

Neexistujú len oblasti, kde sa pes rád nechá pohladkať. Sú aj oblasti, ktorých je lepšie sa bez dobrého dôvodu nedotýkať. Nehladkajte svojho domáceho miláčika po chvoste alebo labkách. Zvieraťu je to nepríjemné a spôsobuje to stres. Hladkanie hlavy psa je tiež zlý nápad.

Taktiež sa zdržte objímania, objímania alebo potľapkávania vášho domáceho maznáčika po hlave. Hoci pre vás je to prejav náklonnosti a snahy odmeniť zviera, zviera to bude skôr vnímať ako trest. Ak máte doma deti, venujte osobitnú pozornosť ich správaniu voči psovi. Batoľatá sa rady maznajú a často to robia spontánne. Takéto náhle gesto zo strany dieťaťa môže štvornohého priateľa vystrašiť a vyvolať v ňom obrannú reakciu. Možno vás prekvapí, keď sa dočítate, že psa by ste nemali hladiť po labkách ani po hlave.

Váš pes sa predsa nechá v týchto oblastiach bez protestov dotýkať. Nezabúdajte však, že domáci majitelia často dostávajú od psov špeciálne zaobchádzanie. Zviera dovolí svojim opatrovateľom alebo jednému vyvolenému viac ako ostatným ľuďom. A hoci mu to nie je príjemné, je schopné akceptovať určité gestá od "svojho" človeka.

To však neznamená, že dovolí takéto maznanie iným ľuďom. Nebojte sa povedať hosťom, ako nemajú hladkať vášho psa. Zabezpečíte tak jeho pohodlie a ich bezpečnosť.

Teraz ma nechajte na pokoji!

Existujú situácie, v ktorých väčšina štvornohých miláčikov uprednostňuje byť len v spoločnosti toho druhého. Kedy nie je pohladenie psa najlepší nápad? Keď váš pes spí alebo odpočíva, nerušte ho. Ani vy nemáte radi, keď vás náhle vytrhne zo spánku. A pritom psy spia až niekoľko hodín denne.

Keď máte chuť ho pohladiť, možno si chce len zdriemnuť. Ak chcete svojho domáceho miláčika naozaj prinútiť k aktivite, najprv ho vytiahnite z postele a nechajte ho, nech sa sám prebudí. Veľmi dôležitým miestom v dome je pre vášho domáceho miláčika jeho miska. Keď žerie, nepribližujte sa k nemu, nieto sa ho ešte dotýkajte. Mnohé zvieratá v tejto situácii reagujú agresiou. Psie jedlo netrvá dlho, preto nechajte svojho štvornohého priateľa na týchto pár minút osamote. Zatiaľ čo váš pes spí alebo je každý deň, choroba je pre neho aj pre vás nezvyčajná situácia.

Choré zviera potrebuje pokoj a ticho. Nebuďte prekvapení, ak sa vyhýba vašej spoločnosti. Môže sa tiež stať, že vaše zviera má bolesti, ale nedáva to najavo. Ak sa vaše zviera denne rado nechá hladiť, ale zrazu začne na váš dotyk reagovať nervózne - choďte k veterinárovi a overte si, či toto správanie nie je spôsobené chorobou alebo zranením. Nepristupujte k zvieraťu, ktoré nepoznáte.

Nie každý pes má rád hladkanie a nikdy nevieme, ako zareaguje na našu túžbu po kontakte. Vždy sa opýtajte sprievodcu zvieraťa, či sa k nemu môžete priblížiť. Toto pravidlo obmedzenej dôvery naučte aj deti. Rozhodne sa vyhnite kontaktu so psom, ktorý je za plotom a nikto ho nemá pod kontrolou.

Varovné signály - naučte sa ich

Každému psovi, aj tomu najväčšiemu milovníkovi hladkania, môže dôjsť trpezlivosť. Preto je také dôležité poznať varovné signály. Musíte však vedieť, že medzi ne nepatria len také zjavné signály, ako je zježená srsť, ukazovanie zubov alebo vrčanie.

Pozornosť venujte aj tomu, či váš pes počas fyzického kontaktu sklopí uši a začne sa intenzívne olizovať a dychčať. Týmto spôsobom chce vyjadriť, že ho situácia stresuje. Medzi varovné signály patrí aj zívanie, odvracanie hlavy a pohľad nabok.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-12
Velka spokojnost.odporucam .
2024-07-10
Spokojnosť
pixel