Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZLYHANIE OBLIČIEK U PSA - RADY LEKÁRA, AKO POMÔCŤ VÁŠMU DOMÁCEMU MILÁČIKOVI

2023-02-24
ZLYHANIE OBLIČIEK U PSA - RADY LEKÁRA, AKO POMÔCŤ VÁŠMU DOMÁCEMU MILÁČIKOVI

Keď sme s naším psom denne, dokážeme bez problémov rozpoznať jeho náladu. Prvé príznaky choroby okamžite zvýšia našu ostražitosť. Nie vždy si však uvedomujeme, ktorý orgán nášho domáceho miláčika zlyháva. Ako zistíte, či váš pes trpí zlyhaním obličiek? V prípade tohto ochorenia je mimoriadne dôležité načasovanie jeho diagnostiky a začatie liečby. Ako by sa mal môj pes liečiť, ak zistím toto ochorenie?

Čo je zlyhanie obličiek u psa?

O zlyhaní obličiek môžeme hovoriť vtedy, keď je poškodených 75 % štruktúry obličiek. To znamená, že väčšia časť obličky je vyradená z činnosti, takže náš manažment musí byť rýchly a účinný, aby sme ochránili zostávajúcu časť orgánu pred poškodením. Ochorenie sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme.

Chronické zlyhanie obličiek sa môže vyvíjať nepozorovane celé mesiace alebo dokonca roky. Je mimoriadne nebezpečné, pretože pes nám nijako nedáva najavo, že niečo nie je v poriadku, a naša ostražitosť je nečinná. Na druhej strane akútne zlyhanie obličiek u psa sú príznaky, ktoré sa objavia rýchlo a rýchlo postupujú.

Choré obličky u psa - čo ich môže spôsobiť?

Požitie škodlivých látok je mimoriadne nebezpečné. V rozpore s tým, čo sa zdá, nejde vôbec o zriedkavé prípady. Psy trávia značnú časť času čuchaním. Niekedy, len čo niečo nájdu, okamžite to chcú olízať alebo zjesť. Žiaľ, pri mnohých chemických látkach môže byť tento zvyk smrteľný. Väčšina chemických látok môže u psa spôsobiť zlyhanie obličiek. Je potrebné dbať na to, aby sa nádoby s rozpúšťadlami, pesticídmi alebo napríklad tekutinou do chladičov nenechávali v priestore, kde sa pes môže voľne pohybovať.

Lízanie takýchto látok môže rýchlo poškodiť obličky nášho domáceho maznáčika. Podobné následky má aj požitie niektorých liekov. Medzi takéto účinky patrí ibuprofén - zložka veľmi obľúbených liekov proti bolesti a horúčke u ľudí.

Akútne zlyhanie obličiek môže byť spôsobené napríklad aj uhryznutím jedovatým hadom alebo zmijou, ale nielen tým. Nebezpečný je aj znížený prietok krvi obličkami. K takémuto stavu môže viesť napríklad dehydratácia, šok, úpal, popáleniny alebo krvácanie. To sú len príklady faktorov, ktoré ohrozujú normálnu funkciu obličiek a môžu spôsobiť akútne zlyhanie obličiek.

Príčiny chronického zlyhania obličiek sú úplne odlišné. V tomto prípade môžu mať vplyv systémové ochorenia (napr. lupus erythematosus alebo vaskulitída), obštrukcia odtoku z močového mechúra, renálna amyloidóza, obličkové kamene, nádory alebo infekčné ochorenia (napr. leptospiróza, babezióza). Nemožno zabúdať ani na vývojové poruchy, ako sú obličkové cysty, dysplázia obličiek alebo nedostatočný vývoj obličiek.

Zlyhanie obličiek u psa - príznaky

Pokiaľ ide o choré obličky u psa, príznaky sú nešpecifické. Najčastejšie sa vyskytuje nechuť k jedlu, mrzutosť a dokonca zvracanie alebo hnačka, ale tieto príznaky sa môžu vyskytnúť pri mnohých ochoreniach. Iné je, ak pozorujeme vredy v papuli nášho domáceho miláčika alebo cítime charakteristický uremický dych - vtedy nám ako prvé napadne ochorenie obličiek.

Ďalšou vecou, ktorú môžeme pozorovať, je výrazné oslabenie psa a zosvetlenie jeho slizníc - znak, ktorý poukazuje na zníženie počtu červených krviniek. Telo teda nie je správne okysličené a zviera je slabé. Ak sa takýto stav potvrdí v morfológii, je to pre lekára informácia o závažnosti ochorenia a potrebe ďalšej liečby.

V prípade chronického zlyhania obličiek sa stav psa zhoršuje postupne a príznaky nie vždy hneď poukazujú na problémy s obličkami. Inak je to v prípade akútneho zlyhania obličiek - tu sa príznaky objavia rýchlo a sú intenzívne.

Ďalšie štúdie

Máte podozrenie na zlyhanie obličiek u svojho psa? Začnite liečbu konzultáciou vo veterinárnej ambulancii. Keďže nie všetky príznaky sa prejavia u každého psa a nie sú veľmi špecifické, istú diagnózu pomôžu stanoviť až ďalšie testy.

Najšpecifickejší je krvný test. Je možné vyšetriť niekoľko rôznych parametrov, ktoré nám ukážu, či ide o choré obličky u psa. Počas krvného testu môžeme vykonať morfológiu a zohľadniť aj množstvo biochemických parametrov, takže získame celkový obraz o fungovaní organizmu a vieme, ktorým detailom treba venovať pozornosť počas liečby.

Lekár môže nariadiť aj vyšetrenie psieho moču. Takéto vyšetrenie ukáže nielen jeho schopnosť zahusťovať sa (čo je mimoriadne dôležité pri posudzovaní závažnosti ochorenia), ale dozvieme sa aj o jeho zložení. Mnohé bunky objavujúce sa v moči môžu lekára naviesť na príčinu psej nevoľnosti. Treba vedieť, že pri tomto vyšetrení môžeme zistiť bunky obličkového pôvodu (ktoré by sa v moči zdravého zvieraťa nemali vyskytovať), ale aj bunky svedčiace o zápale močového mechúra alebo kryštáloch, ktoré môžu byť primárnou príčinou ochorenia obličiek.

Ďalším testom, ktorý je užitočný pri diagnostike ochorenia obličiek, je ultrazvuk brucha. Takéto vyšetrenie lekárovi ukáže, aké veľké sú obličky, či majú podobnú veľkosť a aká je ich vnútorná štruktúra. Toto vyšetrenie je užitočné v tom, že výsledok sa získa okamžite, čím sa neodďaľuje zavedenie správnej liečby zvieraťa. Pre lekára je tiež jednoduchšie určiť prognózu.

Čo sa dá robiť, keď sa ochorenie potvrdí?

Akútne alebo chronické - v prípade zlyhania obličiek u psa by sa liečba mala začať čo najskôr. Predovšetkým, ak vieme, že obličky boli poškodené chemickými látkami, mali by sme sa pokúsiť o ich neutralizáciu alebo zníženie ich vstrebávania. Samozrejme, všetko závisí od toho, ako dlho uplynulo od požitia nebezpečnej látky. Ak bolo ochorenie obličiek spôsobené inou poruchou, je potrebné liečiť ju - inak liečba samotných obličiek nebude účinná.

Nie vždy sa nám podarí úplne vyliečiť choré obličky u psa. Je však dôležité čo najskôr prijať opatrenia na odľahčenie organizmu a ochranu zostávajúcej, funkčnej časti orgánu. Tým sa predĺži život psa a zlepší sa jeho pohodlie. Počas liečby je dôležité odstrániť z tela prebytočnú močovinu a kreatinín a vyrovnať nerovnováhu elektrolytov. V mnohých prípadoch je liečba chorých obličiek založená na intravenóznom podávaní vhodných tekutín. Rovnako dôležité je zlepšenie prietoku krvi obličkami. To sa dá dosiahnuť podávaním vhodných prípravkov, ktoré rozširujú cievy a upravujú tak nadmerne vysoký krvný tlak.

Dôležité je tiež použiť lieky na zmiernenie nepríjemných príznakov psa. Na zvýšenie pohodlia zvieraťa a obnovenie chuti do jedla môžu byť potrebné antiemetiká alebo lieky znižujúce žalúdočnú kyselinu. Ak krvný obraz naznačuje zníženie počtu červených krviniek, je dôležité podávať lieky na stimuláciu ich tvorby a pravidelne kontrolovať ich počet.

Keď sa pes zotaví natoľko, že môže prijímať potravu, je vhodné do liečby zahrnúť doplnky na zlepšenie zdravia obličiek. Potom je tiež potrebné začať kontrolovať príjem fosforu u zvieraťa. To sa dá dosiahnuť znížením jeho množstva v krmive alebo použitím látok viažucich fosfor v črevách.

Ak je stav vášho štvornožca vážny a liečba je neúspešná, lekár vám môže navrhnúť dialýzu. Táto liečba je možná len vo vybraných centrách po predchádzajúcej konzultácii so špecialistom. Nie každé zviera je vhodné na túto liečbu, ale oplatí sa poradiť s odborníkom a pokúsiť sa bojovať s ochorením obličiek vášho psa inou metódou.

Čo podávať k jedlu?

Pri výbere stravy pre chorého psa musíme dbať nielen na správne množstvo kalórií, ale aj na správny pomer zložiek. V prípade zlyhania obličiek je dôležité obmedziť príjem bielkovín. Krmivo by malo obsahovať 2 - 3,3 g bielkovín/kg/deň. Dôležité je aj používanie doplnkov, ktoré sú určené na viazanie fosforu v črevách.

Na trhu je veľa potravín s označením Renal a správnym pomerom živín. Chorý pes má však najčastejšie väčší záujem o domáce krmivo. To nie je problém. Existuje mnoho receptov na nízkobielkovinové diéty pre psov, ktoré si môžete zostaviť sami z jednoduchých a ľahko dostupných surovín. S výberom najvhodnejšieho vám pomôže váš veterinárny lekár.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
pixel