Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZELENINA PRE MORČATÁ. MÔŽE MORČA JESŤ CUKETY, PARADAJKY, REĎKOVKY?

2023-02-14
ZELENINA PRE MORČATÁ. MÔŽE MORČA JESŤ CUKETY, PARADAJKY, REĎKOVKY?

Morčatá sú veľmi priateľské a všeobecne obľúbené domáce zvieratá. Na rozdiel od škrečkov žijú denným spôsobom života, sú veľmi spoločenské a k úplnej spokojnosti potrebujú prítomnosť svojich partnerov. Potrebujú tiež správnu stravu. Ako zostaviť menu? Ktorá zelenina je pre morčatá najlepšia? Čítajte ďalej!

Strava morčiat - na čom záleží?

Základnou potravou morčiat je seno. Dajte im ho dostatok - nech má zviera možnosť ho zjesť, kedykoľvek chce. Len sa uistite, že je vždy čerstvé a kvalitné. Oplatí sa do nej pridať aj sušené bylinky. Je to vynikajúci zdroj živín pre vašu ošípanú. Je tiež veľmi bohatá na vlákninu, takže zlepšuje tráviace procesy vášho domáceho maznáčika. Pomáha mu tiež brúsiť zuby. Dôvodom je, že u morčiat rastú počas celého života a je potrebné ich pravidelne obrusovať, aby sa zabránilo ich prerastaniu.

Na druhom mieste v jedálničku hlodavcov by mali byť rôzne druhy zelene - púpava, skorocel, listy malín, čiernych ríbezlí a jahôd, šalvia, ďatelina, žihľava, topinambur, harmanček - všetky tieto a mnohé ďalšie rastliny váš domáci miláčik s radosťou zje.

Zelenina a ovocie. Tie považujte za pochúťky a kava sa podáva príležitostne. S radosťou zjedia maliny, jahody, jablká, hrušky, kivi, ríbezle alebo kúsky melóna. Nedávajte ich však príliš veľa - sú veľmi sladké a vo veľkom množstve môžu byť škodlivé. A aká je najlepšia zelenina pre morčatá? Skontrolujte!

Zelenina pre morčatá

Zelenina je v strave kaviek domácich dôležitá. Základom ich stravy je seno a rôzne druhy zelene, ale nepohrdnú ani zeleninou. Môžete ich podávať častejšie ako ovocie - dodajú vášmu domácemu miláčikovi dôležité vitamíny a ďalšie živiny. Nie všetka zelenina je však pre neho bezpečná. Čím mu môžete spestriť stravu?

Mrkva

O zdravotných výhodách mrkvy netreba nikoho presviedčať. Je zdrojom mnohých vitamínov vrátane A, C, E alebo vitamínov skupiny B. Obsahuje tiež draslík, fosfor, vápnik, železo alebo horčík. Vaša ošípaná však nesmie dostávať túto zeleninu častejšie ako trikrát týždenne, pretože obsahuje veľa sacharidov. Zviera bude mať úžitok nielen z koreňa, ale aj zo zelených častí.

Tekvica

Zelenina, ktorá je v jesennom období mimoriadne obľúbená. Vaše prasiatko ho tiež rado ochutná. Je nielen veľmi cenným zdrojom vitamínov. Je tiež ľahko stráviteľný a pomáha regulovať črevné problémy. Nedávajte ho však príliš často, pretože v príliš veľkom množstve môže mať preháňacie účinky. Treba si však uvedomiť, že v prípade morčiat môžu všetky vlhké produkty - zelenina, ovocie, ako aj umytá a nesušená zelenina - spôsobiť nebezpečnú hnačku.

Červená repa

Červená repa neškodí ani veľmi jemným a citlivým bruškom. Sú dobré pre pečeň, obličky a zvyšok močového systému. Pomáhajú tiež zbaviť telo kyseliny močovej. Obsahujú veľmi vysoké množstvo kyseliny listovej, vápnika a draslíka. Nedávajte ich však príliš často - obsahujú veľa sacharidov. Niekedy môžete svojmu domácemu miláčikovi podávať aj listy.

Reďkovka

Môže morča jesť reďkovky? Áno, obyčajné aj biele reďkovky. Pravidelný je skvelý pre obličky. Biela reďkovka pôsobí močopudne a ovplyvňuje aj metabolizmus - môžete ju podávať, aby ste normalizovali metabolizmus vášho domáceho maznáčika. Môže sa stať, že váš domáci miláčik nebude mať rád reďkovku - je dosť štipľavá a má špecifickú chuť. V takom prípade ho do konzumácie tejto zeleniny nenúťte. Ak ho však s radosťou okusuje, nedávajte mu ho častejšie ako raz týždenne.

Paprika

Môže morča jesť papriku? Áno, ak hovoríte o sladkej paprike. V žiadnom prípade nedávajte horúce odrody, pretože by ste mohli svojmu domácemu miláčikovi veľmi ublížiť. Ak chcete papriku podávať, vždy predtým vyčistite semená, aby sa nedostali do žalúdka. Kúsok čerstvej papriky maximálne dvakrát až trikrát týždenne obohatí stravu vášho hlodavca.

Hlávkový šalát

Môže morča jesť šalát? Záleží na tom. Jeden alebo dva listy rímskeho šalátu alebo niekoľko listov rukoly raz týždenne im neuškodí. Ľadový šalát pre morča je však zlý nápad. Najlepšie je vôbec neriskovať a vylúčiť ho z jedálneho lístka. To všetko preto, že šalát veľmi silno absorbuje všetky druhy postrekov, takže môže prenášať ťažké kovy a iné znečisťujúce látky. To môže otráviť organizmus vášho domáceho kaviáru.

Cuketa

Môže morča jesť cukety? Áno, je to mimoriadne cenná zelenina. Má nízky obsah kalórií, takže neprispieva k problémom s hmotnosťou. Okrem toho výrazne zlepšuje metabolizmus a má odkysľujúce vlastnosti. Cukety pre morčatá sú zdrojom mnohých vitamínov a živín vrátane provitamínu A, vitamínu C a vitamínov skupiny B.

Paradajky

Môže morča jesť paradajky? Určite áno. Sú zdrojom mnohých vitamínov a živín. Nájdete tu najmä kyselinu listovú, vitamíny C, K, E, biotín a lykopén, ktoré patria medzi cenné antioxidanty. Len sa uistite, že do klietky vášho prasaťa pristanú zrelé a bez zelených častí. Nekŕmte ich príliš často. Stačí raz týždenne alebo aj menej často. Príliš veľa môže viesť k poruchám vápnika.

Môžu morčatá jesť cukety a inú zeleninu? Zhrnutie

Zelenina pre morča nie je základom jeho stravy, pretože ide o seno a čerstvú zeleninu. Stále však musia byť súčasťou vyváženej stravy. To všetko preto, že sú zdrojom vitamínov a minerálov. Aj váš hlodavec ocení predovšetkým pestrosť svojej stravy.

Môže morča jesť cukety? Áno, a tiež mnoho ďalších druhov zeleniny - červená repa, tekvica, paprika alebo reďkovka. Nezabudnite však na striedmosť. Dbajte tiež na to, aby bola zelenina vždy čerstvá, a neskonzumovanú zeleninu okamžite zlikvidujte, aby nezačala hniť.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7505 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-15
Všetko v poriadku
2024-07-13
Super
pixel