Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ZÁPALOVÉ OCHORENIE ČRIEV U PSA - PRÍZNAKY, LIEČBA A PROGNÓZA

2022-08-17
ZÁPALOVÉ OCHORENIE ČRIEV U PSA - PRÍZNAKY, LIEČBA A PROGNÓZA

Zápalové ochorenie čriev je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u psov aj mačiek. Ak váš pes trpí chronickou hnačkou, bolesťami brucha, častou plynatosťou, plynatosťou alebo napriek normálnej chuti do jedla chudne, navštívte svojho veterinára. Tieto príznaky môžu okrem iného poukazovať na zápalové ochorenie čriev vášho psa.

Črevný zápal u psa - čo to vlastne je?

Zápalové ochorenie čriev môže byť spôsobené mnohými rôznymi faktormi. Môže ísť o vírusové infekcie (parvovírus, koronavírus, psinka), bakteriálne infekcie (Campylobacter, Clostridium, Salmonellae), plesňové infekcie, parazitárne infekcie (prítomnosť škrkaviek, pásomníc, lamblia, kokcídií).

Príznaky sú si navzájom veľmi podobné a prejavujú sa najmä opakovanými hnačkami. Ak u svojho psa spozorujete opakovanú hnačku, je vhodné navštíviť veterinára, ktorý určí príčinu ochorenia a nastaví vhodné lieky.

Aké sú najčastejšie chronické črevné ochorenia u psov?

Syndróm dráždivého čreva

Zistilo sa, že 10-15 % psov s chronickou hnačkou trpí syndrómom dráždivého čreva. Choré psy majú opakované hnačky, hlieny vo výkaloch a môžu mať častejšiu potrebu vyprázdňovania. Medzi ďalšie príznaky patrí vracanie alebo bolesť brucha. Predisponované sú malé psy, ktoré sú veľmi silne naviazané na jedného majiteľa (príznaky sa zhoršujú počas odlúčenia), nervózne psy, psy kŕmené potravou s nízkym obsahom vlákniny, psy s potravinovou precitlivenosťou.

Zápalové ochorenie čriev reagujúce na diétu

Najčastejšie sa vyskytuje u mladých psov. Príznaky sú: častejšie vyprázdňovanie, námaha pri vylučovaní stolice, hlien, krv v stolici, veľké množstvo nestrávenej potravy v stolici. V prípade enteritídy reagujúcej na diétu je potrebné zaviesť potraviny s vyššou biologickou dostupnosťou zložiek, ktoré znížia množstvo nestrávených zvyškov, zaviesť primeranú črevnú flóru, prebiotiká a vyšší pomer omega3: omega6 mastných kyselín.

Hnačka reagujúca na antibiotiká

Hnačka reagujúca na antibiotiká je syndróm, ktorý sa vyskytuje u mladých psov veľkých plemien s chronickou alebo opakujúcou sa hnačkou z tenkého čreva alebo s príznakmi podobnými kolitíde. Ochorenie môže prebiehať ako žravosť a požieranie vlastných výkalov, hoci niektorí psi môžu stratiť chuť do jedla.

Zápalové ochorenie čriev (IBD)

IBD je idiopatické zápalové ochorenie gastrointestinálneho traktu, ktoré spôsobuje nešpecifické klinické príznaky spolu so zápalovou infiltráciou a morfologickými zmenami v črevnej stene. Spúšťačom kaskády reakcií vedúcich k zápalu sliznice sú pravdepodobne abnormálne interakcie medzi vrodeným imunitným systémom hostiteľa a črevnou mikroflórou. Klinické prejavy sprevádzajúce IBD sú nešpecifické. Najčastejšie sa vyskytujú chronická alebo opakujúca sa hnačka, vracanie, chudnutie a anorexia.

Zápal čriev u psa - ako ho liečiť? Prvá pomoc z domácej lekárničky

Vždy odporúčam veterinárne lieky pre zvieratá, ktoré sú registrované a určené špeciálne pre ne. Je dobré mať doma takúto lekárničku, aby ste v prípade, že sa niečo stane, mohli rýchlo zareagovať a dať svojmu psovi niečo už pred odchodom do ordinácie. Môžete požiadať svojho veterinára, aby pripravil niekoľko dávok liekov proti hnačke, či už vo forme špeciálnej pasty, prášku alebo tabliet. Ak sa však u vášho psa objaví hnačka a vy nemáte po ruke nič psie, môžete mu dať nejaký liek z vlastnej lekárničky.

a) smecta - čo je bezpečný liek proti hnačke, ktorý sa často používa u detí. Vrecúško môžeme zmiešať s vodou a podať psovi s lyžičkou v papuli. Dávame 1 vrecúško na približne 15 kg. Ak pes váži približne 30 kg, možno podať dve vrecúška.

b) liečivé uhlie - môžeme použiť drevené uhlie, ale dávky sú veľmi veľké. Na 1 kilogram telesnej hmotnosti je potrebné podať až 1 g alebo 1000 mg. Pes s hmotnosťou približne 10 kg by musel užiť až 30 tabliet (300 mg každá), aby sa dostavil účinok. Medicinálne uhlie sa odporúča pre psov s podozrením na otravu alebo bakteriálne infekcie, pretože silne viaže toxíny.

c) stoperan - účinnou látkou lieku je loperamid. Podáva sa v dávke 0,04-0,08 mg/kg jednorazovo. Je však kontraindikovaný u šteniat, pri črevnej obštrukcii a pri akútnej bakteriálnej enteritíde. U niektorých plemien psov sa pred časom zistila zvýšená citlivosť na niektoré veterinárne lieky. Je to spôsobené mutáciami v géne MDR1, ktorý je zodpovedný za správne vstrebávanie liekov. MDR1 je transportný proteín, ktorý sa nachádza na bunkách vystieľajúcich steny ciev. Jeho úlohou je zadržiavať lieky a toxické zlúčeniny v cievach mozgu.

Keď je takýto proteín zmutovaný (poškodený), stráca svoju funkciu a prestáva fungovať ako hematoencefalická bariéra. Všetky nevhodné látky sa nerušene dostávajú do mozgového tkaniva, čo môže viesť k závažným neurotoxickým príznakom. Medzi citlivé plemená patria najmä austrálsky ovčiak, border kolia, škótsky dlhosrstý pes, anglický ovčiak, nemecký ovčiak, iné ovčiarske psy, dlhosrstý vipet, staroanglický ovčiak, ovčiak, hodvábny vetroplach a všetky ich zmesi. Loperamid je na zozname liekov, ktoré môžu spôsobiť takéto príznaky, preto by sa nemal používať u uvedených plemien.

d) nifuroxazid - tento liek sa nevstrebáva z gastrointestinálneho traktu, a preto pôsobí v prísne infikovanej zóne čreva. Nemá nepriaznivý vplyv na špecifickú bakteriálnu flóru. Nifuroxazid zvyčajne účinkuje až po niekoľkých dňoch, ak však hnačka rýchlo pominie, liek sa nemá vysadzovať a má sa podávať ešte približne 5-7 dní. Dávka pre psa je približne 100-250 mg na 15 kg psa. Najlepšie je rozdeliť túto dávku na dve podania.

e) no-spa - má relaxačný účinok na hladké svalstvo, takže okrem toho, že zmierňuje pocit napätia v brušnej dutine, trochu "upokojí" nadmerne pracujúce črevá. Nospa sa môže podávať 2-3-krát denne v dávke približne 2-4 mg/kg. Nezabudnite však, že tieto tablety sú veľmi horké, preto je vhodné ich zabaliť do niečoho chutného, aby pes túto nepríjemnú chuť necítil. V tomto prípade sa neodporúča tablety drviť, riediť vodou a podávať ich týmto spôsobom do úst. Väčšina psov pocíti horkú chuť lieku, začne slintať a väčšina lieku unikne.

f) Probiotikum - intenzívna hnačka veľmi rýchlo vedie k narušeniu tráviaceho traktu, k odstráneniu dobrých baktérií z neho, preto je veľmi dôležité zaviesť správnu flóru. Môžeme používať ľudské probiotiká, ale v súčasnosti sú na trhu oveľa lepšie veterinárne probiotiká, v ktorých je bakteriálna flóra izolovaná z tráviaceho traktu psa, takže pre nich bude určite vhodnejšia. Ak hnačka po jednom dni neprestane alebo sa objavia ďalšie príznaky, je vhodné ísť so psom k veterinárovi.

Ako môžem ešte pomôcť svojmu psovi?

Ak u svojho psa spozorujete hnačku a nejde o šteňa, môžete ho nechať 24 hodín hladovať. Črevá stimulované hnačkou aj tak pracujú nadmerne, takže nie je vhodné pridávať im ďalšiu úlohu trávenia a vstrebávania. Okrem toho hladovanie pomôže podráždeným črevným klkom regenerovať. Nezabudnite však vždy piť čerstvú vodu.

Zápal čriev u psa - prognóza

Výber vhodnej liečby závisí od typu ochorenia. Prognóza sa tiež môže veľmi líšiť. Ak sú príčinou črevného zápalu parazity - prognóza je vo všeobecnosti dobrá, je potrebné len dôkladne odčervovať naše zviera. To isté platí aj pre zápalové ochorenia čriev spôsobené nevhodnou stravou. Po výbere správneho krmiva pre psa by sa všetko malo vrátiť do normálu.

V prípade hnačky reagujúcej na antibiotiká je prognóza vo všeobecnosti dobrá, hoci po vysadení antimikrobiálnych liekov môže dôjsť k recidíve alebo môže byť potrebná dlhodobá alebo opakovaná liečba. Iné črevné ochorenia majú horšiu prognózu a liečba môže trvať až do konca života.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
pixel