Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VYPADÁVANIE MAČACEJ SRSTI - ČO ROBIŤ, KEĎ MAČKE VYPADÁVA SRSŤ?

2023-12-11
VYPADÁVANIE MAČACEJ SRSTI - ČO ROBIŤ, KEĎ MAČKE VYPADÁVA SRSŤ?

Keď mačka stratí srsť, vždy to vyvoláva obavy jej majiteľa. Zlá strava, kožné ochorenie alebo možno len cyklické línanie? Prvé rednutie srsti, ktoré zvyčajne sprevádza svrbenie, ako aj zmena farby kože alebo správania mačky, môže byť znakom začiatku vážneho ochorenia. Preto neotáľajte a najlepšie je ihneď sa poradiť s veterinárom.

Musíme si uvedomiť, že mačky fyziologicky strácajú srsť. Každý deň jej časť vypadne, aby uvoľnila miesto novej. Vo chvíľach stresu - napríklad počas návštevy ordinácie - mačky líhajú oveľa intenzívnejšie. Našťastie je to dočasné.

Počas jesenného obdobia sa srsť nahrádza hrubšou zimnou srsťou, ktorá na jar vypadáva. Ak však vidíte, že vášmu domácemu miláčikovi vypadáva nadmerné množstvo srsti, oplatí sa vyhľadať veterinárnu pomoc. Pri posudzovaní príčin vypadávania srsti vašej mačky je dôležité skontrolovať nielen samotnú srsť, ale aj stav kože.

Stráca vaša mačka srsť? Pozrite sa na jej stravu

Krmivo, ktoré dávame našim mačkám, má veľký vplyv na vzhľad ich kože a srsti. Vďaka živinám, vitamínom, minerálom, olejom a správnemu pomeru bielkovín obsiahnutých v krmive má telo silu dodávať koži potrebné zložky. Preto sa pri akomkoľvek stave kože odporúča zdravá, vyvážená strava alebo vitamínové a minerálne doplnky s omega kyselinami vo forme doplnkov.

Vypadávanie srsti u mačky a alergie

Vypadávanie srsti u mačky môže byť spôsobené aj alergiou na niektorú zložku krmiva. Aj keď dávame našej mačke krmivo najvyššej kvality, často to isté krmivo po mnoho mesiacov, môže sa stať, že naše zviera bude alergické na niektorú z bielkovinových zložiek a začne na krmivo reagovať alergickými kožnými zmenami. Takéto zmeny sú pomerne charakteristické, preto návšteva lekára pomôže určiť zdroj problému a vybrať stravu, ktorá je pre mačku bezpečná.

Kožné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov

Zhadzovanie mačiek môže mať aj vážnejšie príčiny, ako sú parazitárne, bakteriálne alebo plesňové kožné ochorenia. Vždy pociťujeme zmeny, ako je začervenanie, mokvanie, pupienky, pľuzgiere alebo olupovanie epidermy. Čo spôsobuje problém, je viditeľné len pod mikroskopom, preto by sme mali čo najskôr zájsť k veterinárovi.

Liečba v takýchto prípadoch závisí od príčiny, ale aj od povahy zvieraťa. Veľkú úľavu často prinášajú liečebné kúpele, no vzhľadom na značný stres niektorých mačiek pri kontakte s vodou sa volia lieky vo forme tabliet, sirupov, vrecúšok na krk, v ojedinelých prípadoch aj mastí.

Iné choroby a možné príčiny vypadávania mačiek

Existujú aj iné, menej zrejmé príčiny vypadávania mačiek. Keď domáce zviera trpí chorobou, často úplne nesúvisiacou s pokožkou, telo je tak pohltené prekonávaním problému, že už nemá silu udržiavať pokožku v dobrom stave. Mačky potom zanedbávajú každodennú starostlivosť, takže srsť sa stáva matnou, matnou a vyzerá redukovo.

Niekedy je to práve naopak - bolesť je taká silná, že zvieratko, ktoré si s tým nevie rady, neustále olizuje postihnuté miesto, olizuje aj srsť, niekedy až na holú kožu. Stáva sa to aj vtedy, keď sa mačka nudí, je v strese alebo má psychické poruchy. Úplné vypadávanie vlasov z určitých oblastí tela, často symetrické a sprevádzané zmenou farby kože na čiernu, môže naznačovať hormonálne poruchy.

Mačka stráca srsť – ako jej pomôcť?

Existuje mnoho príčin chorôb, ktoré spôsobujú vypadávanie mačiek. Najčastejšie to nie je výsledok zanedbania, ale výsledok choroby, ktorá sa stala mačke. Zvyčajne nie sme schopní určiť príčinu problému bez dodatočných testov. Správne zvolená terapia môže vášmu miláčikovi výrazne uľaviť a pomôcť mu dostať sa späť do formy, preto sa vždy pri prvých príznakoch oplatí poradiť sa s veterinárom.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel