Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VLČÍ PAZÚR U PSA - ČO TO JE?

2023-12-08
VLČÍ PAZÚR U PSA - ČO TO JE?

Každý pes má pazúry. Nie každý pes má však vlčie pazúry. Pozrite sa na svojho domáceho miláčika bližšie. Na zadných labkách vášho domáceho miláčika môžete nájsť vlčí pazúr. Odkiaľ pochádza? Aká je jeho úloha? Slúži vášmu domácemu miláčikovi ešte aj dnes na nejaký účel? Zistite viac o vlčom pazúre a zistite, či vášmu domácemu miláčikovi v dôsledku toho hrozia nejaké problémy alebo nepríjemnosti.

Čo je vlčí pazúr?

Vlčí pazúr sa nachádza na zadných nohách psa. Často sa označuje aj ako ostroha. U moderných psov je to pozostatok po ich predkoch. Psy spred miliónov rokov potrebovali vlčí pazúr na oporu. Váhou tela sa opierali o prsty zadných nôh a tiež o záprstné kosti. To úzko súviselo s ich spôsobom pohybu. Vtedajší predkovia psov sa pohybovali najmä skákaním alebo šplhaním, menej často išlo o beh. Súviselo to aj s terénom a prekážkami, ktoré museli prekonávať.

Postupom času sa od psov začalo vyžadovať, aby sa pohybovali iným spôsobom - začali viac behať a z tohto hľadiska sa aj vyvíjali. Vtedy vlčí pazúr stratil u psov svoj význam. So zmenou spôsobu pohybu došlo aj k zmene štruktúry labky. Psy sa začali pohybovať tak, že sa opierali o prsty na nohách. Keď sa tak stalo, vlčí pazúr úplne stratil svoj význam. Došlo tiež k jeho posunu smerom nahor.

Dnes už vlčí pazúr u psa nemá žiadnu funkciu. U psa sa však stále môže objaviť, pretože v priebehu evolúcie úplne nezanikol. Pes má zvyčajne päť prstov na predných labkách a štyri prsty na zadných labkách. Niekedy sa však môže na zadnej nohe vyvinúť ďalší prst, v takom prípade sa nazýva vlčí pazúr. Môže mať rôznu podobu - môže byť spojený so zvyškom labky prostredníctvom dodatočnej kosti alebo môže byť spojený so zvyškom tela len prostredníctvom kože. Niekedy sa môže vyvinúť aj dvojitý vlčí pazúr.

U väčšiny výstavných psov nie sú vlčie pazúry žiaduce a považujú sa za nevýhodu. Existujú však plemená, u ktorých je prítomnosť vlčích pazúrov výhodou. Patrí k nim krátkosrstý francúzsky ovčiak a dlhosrstý francúzsky ovčiak - v ich prípade je najlepšie, ak sú pazúry dvojité.

Vlčí pazúr - musíte sa obávať?

Vlčí pazúr u psa sám osebe nie je dôvodom na obavy. Pokiaľ nejde o výstavného psa, v takom prípade, ak vlčí pazúr nie je uvedený v štandarde plemena, považuje sa za vadu. Zvyčajne však nezasahuje do života alebo normálneho fungovania psa.

Veľa závisí od štruktúry samotného pazúra, ako aj od úrovne aktivity psa. Príležitostne môže nastať situácia, keď dôjde k zraneniu. Natrhnutý vlčí pazúr u psa je veľmi bolestivý a nepríjemný stav. Okrem toho ide o oblasť, kde môže pomerne ľahko dôjsť k infekcii. V prípade akéhokoľvek poškodenia vlčieho pazúra je potrebný veterinárny zásah. Ak k zraneniam a poškodeniam dochádza pomerne často a pes trpí - veterinár môže rozhodnúť o amputácii pazúra.

Ďalším problémom, ktorý sa môže vyskytnúť pri vlčom pazúre, je prerastanie. Zarastajúci vlčí pazúr je pre psa zdrojom veľkej bolesti. Opäť môže dôjsť k vážnej infekcii a opuchu, čo sťažuje starostlivosť o poškodené miesto. Opäť môže byť potrebná návšteva veterinára.

Odstránenie vlčích pazúrov - je to potrebné?

Vlčí pazúr u psa nemá žiadne praktické využitie. Znamená to, že ho treba odstrániť? Nie nevyhnutne. U niektorých čistokrvných psov je to žiaduca a príkladná vlastnosť - v takom prípade sa cení akákoľvek forma vlčieho pazúra vrátane dvojitého. U iných sa však považuje za vadu, a preto sa niekedy odstraňuje - taký je napríklad osud vlčieho pazúra u jorkšíra.

V takýchto prípadoch sa vlčie pazúry odstraňujú už šteniatkam, ktoré majú len niekoľko dní, pretože vtedy možno psa znecitlivieť len lokálne a nie je potrebné vykonať zákrok v celkovej anestézii. Okrem toho sa rany u šteniat, ktoré rýchlo rastú, jednoducho hojia oveľa rýchlejšie.

Niekedy však vlčí pazúr nebol odstránený počas šteniatok. Ak pes nie je výstavný pes a pazúr ako taký mu nespôsobuje bolesť alebo iné problémy, nie je potrebné ho odstraňovať. Môže bezpečne zostať na svojom mieste.

Ak tomu tak nie je, je vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom. On je ten, kto môže urobiť najlepšie rozhodnutie a rozhodnúť, či vlčí pazúr vášmu psovi odstrániť alebo ponechať.

Starostlivosť o vlčí pazúr

Ak sa rozhodnete neodstrániť vlčie pazúry svojho psa alebo máte psa plemena, u ktorého sú vlčie pazúry dokonca príkladnou vlastnosťou, nezabudnite, že sa o ne musíte správne starať. Vlčí pazúr nie je v kontakte so zemou, takže nedochádza k jeho odieraniu. Nekontrolovane rastie, čo môže viesť k tomu, že sa zaryje do tela psa a spôsobí zvieraťu bolesť.

Vlkovi musíte pravidelne zastrihávať pazúry, aby mali správnu dĺžku. To je tiež veľmi dôležitý bod, pretože príliš dlhý pazúr sa môže zachytiť o iné veci, čo môže skončiť jeho roztrhnutím a spôsobiť vášmu psovi ďalšiu bolesť.

Vlčí pazúr - zhrnutie

Vlčí pazúr u psa nie je nič iné ako pozostatok psovitých predkov spred miliónov rokov. Vtedy bol potrebný na to, aby sa pes lepšie pohyboval, pretože staroveké psy podopierali váhu svojho tela na zadných nohách. Moderné psy už neopierajú váhu tela o záprstné kosti, ale o prsty na nohách. Preto funkcia vlčieho pazúra, t. j. piateho prsta na zadných nohách psa, úplne zanikla.

Vlčí pazúr však v priebehu evolúcie úplne nevymizol - u niektorých psov sa stále môže objaviť. V prípade plemenných psov môže byť žiadúcim znakom alebo sa môže považovať za vadu - v takom prípade sa zvyčajne odstraňuje.

O vlčí pazúr sa treba pravidelne starať a zastrihávať ho, inak môže spôsobiť problémy. Môže začať zarastať, zarývať sa do mäsa alebo sa roztrhnúť. Sám o sebe však nie je pre vášho psa zdrojom bolesti - preto ho vôbec nemusíte odstraňovať. Stačí, ak sa oň budete starať. Ak sa obávate, že vášho psa trápi alebo si ho často poškodzuje, vezmite ho k veterinárovi. Ten rozhodne, či sa oplatí vlčí pazúr odstrániť.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel