Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VIETE, ČO ROBIŤ S NÁJDENÝM JEŽKOM?

2023-10-29
VIETE, ČO ROBIŤ S NÁJDENÝM JEŽKOM?

Ježkovia sú zvieratá, ktoré sa tešia veľkej náklonnosti. Sú roztomilé a úplne neškodné. Každý sa pravdepodobne aspoň raz stretol s ilustráciou ježka, ktorý statočne nesie jablko na svojich bodliakoch. To pomohlo vytvoriť si o nich predstavu - ako sa ukázalo - ktorá je ďaleko od pravdy. Ježkovia jablká nejedia, nemali by sa im podávať ani dávať na chrbát. Čo ešte stojí za to o nich vedieť? Sú ježkovia chránení? Čo by ste mali robiť, ak nájdete ježka?

Sú ježkovia pod ochranou?

Ježkovia na Slovensku sú pod prísnou ochranou a tiež pod aktívnou ochranou. V praxi to znamená toľko, že ježkovia sú prakticky nedotknuteľní. Ježka pod ochranou nielenže nesmiete nechať na pokoji, ale musíte sa mu aktívne snažiť pomôcť, ak vidíte, že to potrebuje.

Je tiež zakázané ježkov plašiť, dotýkať sa ich alebo ich premiestňovať do iného prostredia, napríklad ich prenášať z mesta do lesa, aby nedošlo k odlúčeniu napríklad matky ježka od jej mláďat. Takisto je zakázané ničiť ich životné prostredie alebo ich dokonca fotografovať či nahrávať, ak by to znamenalo stresovanie týchto zvierat a rušenie ich pokoja.

Čo robiť s nájdeným ježkom?

Už viete, či je ježko chránený. Je tiež užitočné vedieť, čo robiť, ak ježka nájdete, pre prípad, že by sa vám tieto vedomosti skutočne hodili. A to je dosť pravdepodobné - ježkovia sú v Poľsku pomerne bežní. Môžete sa s nimi stretnúť nielen počas prechádzok v lese - žijú aj v parkoch, vyskytujú sa na poliach a lúkach a sú to aj obyvatelia miest. Ježkovia sa prispôsobili mestskému prostrediu a naozaj sa v ňom vedia orientovať.

Nepredpokladajte, že sa zviera ocitlo v meste náhodou, aj keď naň narazíte v centre mesta, pravdepodobne tam žije a teraz sa venuje svojej činnosti. Čo by ste v takom prípade mali urobiť s nájdeným ježkom? Ak zviera vyzerá zdravo a silno - absolútne nič! Svoju úlohu zvládne úplne samo.

Ak sa pokúsi prejsť cez ulicu medzi autami, môžete ho nanajvýš odsunúť z cesty. Takto mu pomôžete dostať sa na druhú stranu a ježko sa bude môcť v pokoji venovať svojej činnosti. Aj keď nájdete mláďatá ježka niekde v brlohu, nehýbte s nimi. S najväčšou pravdepodobnosťou je ich matka niekde nablízku.

Ak si všimnete, že váš ježko je chorý - neskrúti sa do klbka, keď sa k nemu priblížite, chýbajú mu ostne, je vychudnutý, je pokrytý kliešťami a parazitmi, je popálený, podchladený - je to znamenie, že potrebuje vašu pomoc. Potom ho môžete zdvihnúť a vziať na najbližšiu veterinárnu kliniku, kde mu pomôže kvalifikovaný veterinár. Ak chcete pomôcť ešte viac, môžete sa naučiť zásady prvej pomoci pre ježkov, aby ste trpiacemu zvieraťu uľavili počas prevozu k lekárovi.

Ježko v záhrade

Je ježko chránený, a preto ho nemožno chovať doma? Áno - voľne žijúcich ježkov nie je dovolené vziať si domov a zaobchádzať s nimi ako s domácimi zvieratami. Napriek tomu sa jež môže sám zatúlať do vašej záhrady, čo potom? Nevyháňajte ich! Ježkovia v záhrade sú veľmi užitoční!

Zbavia vás slimákov, dážďoviek, hlodavcov, kobyliek a iných nepríjemných škodcov, pretože sú základom ich potravy. Aby sa ježkovia vo vašej záhrade cítili dobre a boli ochotní v nej zostať, zabezpečte im vhodné podmienky. Najlepší je domček pre ježka na odľahlom mieste, hoci ježko ocení aj kúsok trávy alebo hromadu lístia.

Je dôležité, aby sa mal kde ukryť. Môžete ho tiež kŕmiť, vhodné je krmivo pre mačky s vysokým obsahom mäsa.

Nájdený ježko - zhrnutie

Sú ježkovia pod ochranou? Áno, a to veľmi prísne, a vzťahujú sa na ne aj pravidlá aktívnej ochrany. Sú to veľmi užitočné zvieratá, ktoré sú u ľudí veľmi obľúbené. Nesmú sa premiestňovať, ak sú celkom zdravé a nepotrebujú ľudský zásah. Mohlo by sa to skončiť napríklad oddelením dojčiacej matky od ich mláďat. Ježkovia žijú v mestách už dlho a sú ich neoddeliteľnou súčasťou. Veľmi často tiež napádajú súkromné záhrady.

Nestojí za to ich odháňať, sú veľmi užitočné a pomôžu vám zbaviť sa škodcov. Okrem iného sa živia slimákmi, dážďovkami, drobnými hlodavcami a hmyzom, takže môžu byť výbornými strážcami rastlín v záhrade.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
pixel