Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VIETE, AKO DLHO ŽIJE KRÁLIK?

2022-12-22
VIETE, AKO DLHO ŽIJE KRÁLIK?

Králiky sú veľmi obľúbené domáce zvieratá. Sú veľmi priateľské, spoločenské a veľmi príjemné na dotyk. Keď sa rozhodujete o akomkoľvek domácom zvierati, je užitočné vedieť, ako dlho žije, aby ste na to boli pripravení a neboli prekvapení po niekedy veľmi krátkom živote vášho domáceho zvieraťa. Ako je to v prípade králika? Ako dlho žije domáci králik?

Králiky vo všeobecnosti nepatria k najnáročnejším domácim zvieratám, ak ich porovnáme napríklad s požiadavkami psa. To však rozhodne nie je dôvod na úplné zanedbanie základných zásad starostlivosti o tieto zvieratá. Králiky sa veľmi často stávajú darčekom pre deti, často počas školského obdobia, keď chcú rodičia naučiť svoje deti zodpovednosti a starostlivosti o živé zviera.

Na jednej strane je to dobrý spôsob učenia sa, ale na druhej strane veľká zodpovednosť stále leží na rodičoch, ktorí by mali pravidelne kontrolovať, či sa ich dieťa skutočne stará o králika správnym spôsobom. Je to jeden z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú dĺžku života domácich králikov. Čo ďalšie má na to významný vplyv?

Ako dlho žije miniatúrny králik? To často závisí od majiteľa

Dĺžka života miniatúrneho králika závisí od mnohých faktorov. Ide o rôzne vonkajšie faktory, t. j. tie, o ktoré sa môžete postarať sami, až po vnútorné faktory, t. j. genetické ochorenia alebo vrodenú imunitu. Miniatúrne králiky sa spravidla dožívajú 7 až 10 rokov, ale táto spodná veková hranica je častejšia ako horná.

To je na domáce zviera stále dosť veľa, najmä ak porovnáme túto dĺžku života s približne 2-3 rokmi života škrečka alebo morčaťa. Sedem rokov je dlhé obdobie, počas ktorého sa môžete veľmi pripútať k domácemu zvieraťu. Vždy je ťažké rozlúčiť sa s akýmkoľvek domácim miláčikom, ale ak viete, ako dlho žijú domáce králiky, určite vám to uľahčí.

Oplatí sa bojovať aj za to, aby váš domáci miláčik žil čo najdlhšie. Čo k tomu môže prispieť? Je dôležité vedieť, že králiky sú zvieratá, ktoré nemajú rady zmeny. Každé sťahovanie, zmena umiestnenia klietky, zmena majiteľa alebo nový spoločník v podobe iného domáceho maznáčika zvyšuje úroveň ich stresu, ktorý, ako všetci vieme, má negatívny vplyv na zdravie každého živého organizmu.

Ak si to situácia nevyžaduje, nevystavujte svojho chlpatého domáceho miláčika zbytočnému stresu. Zaistite mu pohodlné miesto a dajte mu najavo, že toto je jeho vlastný priestor, kde sa môže cítiť bezpečne.

Miniatúrny králik - ako dlho žije v domácom prostredí?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, králiky nie sú vždy najlepšími spoločníkmi na hranie s deťmi. Dôvodom je, že králiky sú spravidla veľmi citlivé a jemné zvieratá, ktorým možno veľmi ľahko neúmyselne ublížiť. Dĺžka života domácich králikov závisí od toho, ako s nimi zaobchádzajú členovia domácnosti, ktorí pre ne niekedy predstavujú najväčšie nebezpečenstvo.

Je dôležité dávať na svojho králika pozor počas každodenných hier, ale aj vtedy, keď ho necháte voľne behať. Výbeh pre králiky je veľmi dôležitou súčasťou života, ktorá má priamy vplyv na ich zdravie. Králiky od prírody žijú vo voľnej prírode a majú dostatok priestoru na pohyb.

Predtým, ako pustíte svojho králika z klietky, sa uistite, že priestor, v ktorom sa bude pohybovať, je pre neho úplne bezpečný. Zabezpečte rohy, káble, ostré nástroje a iné predmety, ktoré by pre neho mohli predstavovať potenciálne nebezpečenstvo. Často sa tiež stáva, že majitelia králikov zabudnú, že ich vypustili na prieskum, a omylom im ublížia otvorením pohovky alebo presunutím kusu nábytku, za ktorý sa králik ukryl.

Venujte pozornosť týmto veciam a nikdy nezabúdajte na králika, o ktorého sa tiež treba starať a kontrolovať ho doma.

Ako dlho žije králik? Oveľa dlhšie, ak sa postaráte o jeho životné pohodlie

To, čo priamo ovplyvňuje zdravie a zároveň dĺžku života králika, je aj umiestnenie klietky. Ako sme už spomenuli, králiky sú jemné a citlivé zvieratá, preto by nemali byť vystavené prievanu alebo miestam, kde fúka chladný vzduch. Dávajte si tiež pozor na ponechanie klietky v blízkosti zdroja tepla, čo môže byť pre zdravie králika tiež veľmi škodlivé. Klietka by mala byť na mieste, kde je stála teplota v miestnosti, teda 21 až 23 stupňov.

Čo ešte ovplyvňuje dĺžku života miniatúrneho králika? Samozrejme, že strava a typ jedla, ktoré mu podávate. O tom, čo konzumuje zakrslý králik, sme toho v tomto článku napísali dosť, ale stojí za to pripomenúť si najdôležitejšie zložky jeho stravy. Základom stravy by malo byť kvalitné čerstvé seno, nezamieňajte si ho s čerstvou trávou. Králičí tráviaci systém je veľmi citlivý a čerstvá tráva môže spôsobiť nadúvanie a žalúdočné problémy. Dbajte preto na to, aby sa váš domáci miláčik kŕmil kvalitnou sušenou trávou, ktorá nerastie príliš blízko poľnej cesty.

Stravu môžete doplniť aj zdravým ovocím a zeleninou, ktoré by však mali byť surové a dôkladne očistené. Nezabudnite však, že nie všetko ovocie a zelenina sú vhodné pre vášho domáceho králika. Poraďte sa so svojím veterinárom, ktoré z nich by mali byť súčasťou jeho bežnej stravy.

Ako dlho žijú domáce králiky? Toto si musíte zapamätať

Na čo však treba stále myslieť, je otázka chorôb, ktorými trpasličí králik trpí. Dĺžka života domáceho králika závisí najmä od toho, ako často kontrolujete jeho celkový zdravotný stav. Králiky sú skryté zvieratá a väčšina príznakov choroby u nich, žiaľ, nie je v prvých dňoch viditeľná. Preto je dôležité pozorne sledovať správanie vášho domáceho maznáčika a rýchlo reagovať na akékoľvek abnormality.

Ako dlho žijú domáce králiky? Priemerná životnosť je 7 až 10 rokov, ale veľa závisí od vás ako majiteľa. Postarajte sa o pohodlie svojho domáceho maznáčika, pokiaľ ide o každodennú stravu aj bezpečný životný priestor, a užívajte si dlhé roky so svojím milovaným zvieratkom!

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
pixel