Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VÁŠ PES ŽERIE ŠPINU - ZISTITE, ČO TOTO SPRÁVANIE ZNAMENÁ

2022-07-05
VÁŠ PES ŽERIE ŠPINU - ZISTITE, ČO TOTO SPRÁVANIE ZNAMENÁ

Psi nás mohou svým chováním překvapit. Jedním z nich je konzumace půdy. Stejně jako například pojídání trávy nebo výkalů může mít toto chování různé příčiny - od problémů s chováním přes nedostatek vitamínů až po nemoci. Zjistěte, jaké jsou možné důvody, proč váš pes žere hlínu, a jak na tuto situaci reagovat. Zjistěte také, jak se psem nacvičit povel "ne", který se vám bude hodit nejen v tomto případě.

Žerie váš pes špinu? Nepodceňujte situáciu

Aj keď váš pes z času na čas zje zeminu - reagujte. Nezabudnite, že pôda môže obsahovať rôzne kontaminanty alebo chemické hnojivá. Tieto zložky môžu byť pre živočíšny organizmus škodlivé, niektoré aj v malých množstvách. Navyše môžu preniknúť podzemnou vodou aj do oblastí, ktoré sa zdajú byť bezpečné. Okrem toho sa v pôde často nachádzajú zrnká piesku, ktoré dráždia sliznicu žalúdka a čriev.

V dôsledku toho môže byť váš domáci miláčik vystavený riziku gastroenteritídy a piesok v kombinácii s obsahom tráviaceho traktu môže zablokovať črevá a spôsobiť abnormálne pohyby čriev. Na druhej strane môže kontaminovaná pôda spôsobiť hnačku, najmä u psov s citlivým tráviacim traktom. Spolu s pôdou sa do tráviaceho traktu psa môžu dostať aj úlomky rozkladajúcich sa zvyškov, ako sú hlodavce, malé vtáky alebo škodcovia.

Aj tie môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti alebo vážnejšie ochorenia vášho domáceho maznáčika. Preto v záujme zdravia svojho domáceho maznáčika nedovoľte, aby jedol zeminu. V nasledujúcej časti vám naznačím, prečo váš pes žerie zeminu a ako tomu môžete zabrániť.

Prečo pes žerie pôdu? Psie dieťa spoznáva svet

Šteňatá milujú objavovanie okolitého sveta. Veľa sa naučia od svojej matky, ale väčšina z nich je po niekoľkých týždňoch odovzdaná do ľudskej starostlivosti. Počas prechádzok preto pozorujú ostatné domáce zvieratá, ale aj experimentujú. Okrem oňuchávania môžu rôzne veci vyskúšať aj tak, že ich zjedia. Toto je najčastejší dôvod, prečo šteniatka jedia pôdu - aby zistili, či je jedlá.

Obzvlášť zaujímavé pre neho bude, ak si všimne toto správanie u staršieho kolegu - zástupcu svojho druhu. Je to presne to isté správanie ako u detí. Batoľatá všetkých druhov sa učia napodobňovaním, hoci to, čo je neškodné pre dospelého, nie je vždy vhodné pre mladšieho. Samozrejme, je možné, že u psieho batoľaťa sa už vyskytol nedostatok vitamínov alebo minerálov.

Preto je veľmi dôležité, aby ste svojho domáceho miláčika od začiatku kŕmili kvalitným krmivom, ktoré je bohaté na všetky potrebné výživové hodnoty. Ak ste presvedčení, že jedlo vášho domáceho maznáčika je zdravé, potom je pravdepodobné, že jedenie zeme je jednoducho spojené s hladom... po poznaní sveta.

Stravovanie zeminou a nedostatok vitamínov

Niekedy pes konzumuje zeminu, pretože má pocit, že jeho telu chýbajú vitamíny a/alebo stopové prvky, ktoré potrebuje na udržanie svojho zdravia a pohody. Určite sa vám už tiež stalo, že ste mali veľkú chuť napríklad na pomarančový džús. Túto túžbu zasa sprevádzal pocit, že vášmu telu chýbajú vitamíny, a vy ste cítili silnú potrebu ich doplniť. Pravdepodobne rovnaký pocit sprevádza aj vášho domáceho miláčika.

Zatiaľ čo vy sa čudujete, prečo váš pes žerie zeminu, on jednoducho cíti potrebu to robiť. Hoci veterinári nepotvrdzujú, že ide o legitímne správanie, oplatí sa byť ostražitý. Ak máte podozrenie, že vášmu domácemu miláčikovi chýbajú určité živiny, vezmite ho k veterinárovi. V prvom rade veterinár vykoná krvné testy, ktoré sú prvým indikátorom zdravotných problémov. V prípade potreby doplní tieto vyšetrenia ďalšími potrebnými konzultáciami s odborníkmi, napríklad ultrazvukom brucha.

Ak chcete predísť podozreniu, že vášmu psovi chýbajú cenné vitamíny, kŕmte ho od začiatku kvalitným krmivom. Môžete si tak byť istí, že dostáva všetky potrebné zložky. Na druhej strane, ak mu dávate varenú stravu, je vhodné do nej pridať vhodne vyvážené vitamíny. O dávkovaní vitamínov a stopových prvkov, ktoré váš psí kamarát potrebuje, je vhodné sa vopred poradiť s veterinárnym lekárom.

Bachor, ktorý je prvou a zároveň najväčšou zo štyroch komôr žalúdka každého prežúvavca, napríklad kravy, bude mať tiež pozitívny vplyv na bakteriálnu flóru psov. Sušené a mleté hovädzie bachorové mäso je bohaté na bakteriálne kultúry, ktoré sú cenné pre tráviaci trakt psa. Sú nielen chutnou pochúťkou, ale majú aj vynikajúci vplyv na bakteriálnu flóru vášho domáceho maznáčika.

Pes žerie pôdu alebo pekné kvety....

Niekedy sa stáva, že pes zje zeminu z kvetináča. Istý čas sa tento problém týkal aj môjho štvornohého psa. Počas návštevy u mojich rodičov si Idefix obľúbil zeminu z kvetináča, v ktorom rástol jedenapolmetrový krotón. Zaujímavé je, že počas prechádzok vôbec neprichádzalo do úvahy, že by jedol pôdu. Pôvodne sme sa domnievali, že do kvetináča bol pridaný kondicionér, ktorého vôňa povzbudzovala najmä Idefix k konzumácii nezvyčajnej pochúťky.

Časom sa však ukázalo, že dôvodom tohto správania je... nuda. Odkedy sme na návštevy začali nosiť so sebou hryzátka alebo pamlsky, Idefixov záujem o krotónový nočník sa skončil. Ak teda váš pes žerie zeminu z kvetináča, je veľká pravdepodobnosť, že chce týmto spôsobom získať pozornosť. Idefix bol v siedmom nebi, keď sme ho vyhnali od kvetu a on vymýšľal, ako sa k nemu dostať. Bral to ako veľkú zábavu a zároveň sústredil pozornosť všetkých členov domácnosti.

Okrem presmerovania pozornosti vášho domáceho miláčika na inú činnosť odporúčam tiež umiestniť kvetináče mimo dosahu psej tlamy. Pri starostlivosti o izbové rastliny do nich často pridávame rôzne chemikálie. Tie pomáhajú kvetom, ale štvornohému psovi môžu spôsobiť pomerne vážne škody. Okrem toho má zemina v kvetináčoch pod vplyvom pohybu čriev tendenciu zhlukovať sa. Zhluknutý do guľôčok môže spôsobiť upchatie tráviaceho traktu a dokonca perforáciu čriev. Preto je lepšia prevencia ako neskoršia liečba.

Žerie váš pes zem - ako ho to odnaučiť?

Či už váš pes žerie pôdu na ulici alebo vo vašej záhrade, oplatí sa mať situáciu pod kontrolou. Ako som už zdôraznil, konzumácia zeminy môže pre vášho domáceho miláčika skončiť vážnymi žalúdočnými problémami a veterinárnym zásahom. Preto je také dôležité naučiť psa povel "nie" alebo "nechaj to", t. j. kategoricky upustiť od danej činnosti.

Verte mi, že tento povel sa vám bude hodiť v mnohých situáciách, nielen keď váš pes žerie zem. Povel "nie" je dobré začať učiť už od šteniatka. Pozostáva z niekoľkých fáz, ktorými zviera prechádza v rôznom tempe. Nesmiete sa však vzdať. Počas tréningu vám budú užitočné pamlsky. Práve pomocou nich budete cvičiť silnú vôľu vášho domáceho maznáčika a jeho reakciu na vaše povely. Začnite vo fáze, keď držíte v ruke pamlsky.

Postupom času prejdite na cvičenie v stoji (zakrývanie pochúťok nohou) a potom v miernej vzdialenosti. Až po absolvovaní týchto troch fáz by ste mali so psom trénovať v každodenných podmienkach. Nenechajte sa odradiť, ak nie každý pokus bude úspešný. Dobre naučený príkaz "nie" sa vám bude hodiť v mnohých situáciách.

Inštinkt psa verzus úsudok opatrovateľa

Hoci si možno myslíte, že váš pes žerie zem, pretože vie, čo mu chýba, nenechávajte túto situáciu bez povšimnutia. Môže ísť o menší nedostatok vitamínov alebo minerálov, ale aj o príznak vážnejšieho ochorenia, ktoré si vyžaduje dlhšiu liečbu. A ak je dôvodom takéhoto správania problém so správaním, je potrebné sa ním tiež zaoberať.

Spolu s pôdou môže váš domáci miláčik konzumovať aj rozkladajúce sa odpadky a dokonca aj chemikálie. Nezabúdajte, že najdôležitejšie je jeho zdravie, a ako povedala líška z Malého princa - "si zodpovedný za to, čo si skrotíš".

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel