Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VÁŠ PES NECHCE JESŤ SUCHÉ KRMIVO - ČO ROBIŤ? VIEME TO!

2022-06-30
VÁŠ PES NECHCE JESŤ SUCHÉ KRMIVO - ČO ROBIŤ? VIEME TO!

Na psa, ktorý s chuťou papá, je veľmi príjemný pohľad. Svedčí to o tom, že váš domáci miláčik je šťastný a zdravý. Venujete čas výberu zdravého, chutného a výživného suchého krmiva. Niekedy sa však zdá, že vaše úsilie neoceníte a váš pes nechce jesť suché krmivo. To nie je jeho zlý úmysel! Zistite, čo by mohlo byť príčinou a čo môžete urobiť, aby sa váš domáci miláčik vrátil k jedlu.

Nechce váš pes jesť suché krmivo? Zistite, čo za tým môže byť

Niekedy si váš pes jednoducho zorganizuje krátku hladovku. Ak to nebude trvať príliš dlho, nemusíte sa ničoho obávať. Toto správanie je jednoducho v jeho povahe a vo všeobecnosti nie je nebezpečné pre jeho zdravie. Kontrolované hladovanie sa niekedy používa aj ako núdzové opatrenie pri problémoch s tráviacim traktom alebo na odporúčanie veterinára.

Ale čo ak pes nechce jesť suché krmivo, ale vôbec nepohrdne iným krmivom? Toto správanie môže mať rôzne príčiny. Zistite niektoré z nich.

Zdravotné sťažnosti

Prvé, čo vám napadne, keď sa váš pes nepozrie do misky s jedlom, sú zdravotné ťažkosti. Ak ich chcete vylúčiť alebo potvrdiť, navštívte svojho veterinára. Váš pes môže jednoducho odmietnuť jesť suché krmivo, pretože sa po ňom necíti dobre.

Možno to súvisí s alergiou alebo neznášanlivosťou na niektorú zložku krmiva, ochorením tráviaceho traktu, ochorením zubov alebo ďasien alebo mechanickou traumou, ktorá vášmu psovi bráni v jedení, aj keď chce. Nikdy nediagnostikujte svojho psa sami, to je úloha pre kvalifikovaného veterinára.

Príliš veľa občerstvenia

Sú situácie, keď váš pes neje suché krmivo, pretože necíti potrebu. Vie, že sa môže spoľahnúť na chutnú desiatu, ktorú mu dáte vy alebo iný člen domácnosti. Takéto zvieratko sa stáva rozmaznaným a veľmi vyberavým. Okrem toho, takéto pochúťky, hoci sa môžu zdať malé, keď ich psovi ponúknete niekoľkokrát denne, môžu tvoriť pomerne veľkú sumu, okrem toho majú psie pochúťky vysoký obsah tuku a kalórií.

Týmto spôsobom sa pes nasýti a už necíti potrebu siahnuť po suchom krmive, ktoré sa mu za daných okolností už nezdá ako atraktívne jedlo.

Chýbajúci stravovací rituál

Aj to najroztomilejšie šteniatko je potomkom vlkov a má v génoch zakódované lovecké rituály. Ak váš pes prestal jesť suché krmivo, môže to súvisieť s tým, že pre neho prestalo byť príťažlivé práve kvôli absencii vhodných rituálov.

Psy lovia od nepamäti. Vášmu psovi to môže chýbať - je príliš lenivý, nechce jesť. Pomôcť môžu aj dlhé, primerané prechádzky a umožnenie psovi voľne čuchať - to môže mať veľmi pozitívny vplyv na jeho chuť do jedla.

Stará karma

Dôvod, prečo váš pes nechce jesť suché krmivo, môže byť aj prozaickejší - krmivo môže byť jednoducho staré. Je možné, že v miske ležala príliš dlho, čím sa stala žltkastou a jednoducho nechutnou. Môže sa tiež skladovať príliš dlho alebo nesprávne - aj keď ešte neuplynul dátum spotreby, môže byť zvetraný. A ak nemá žiadnu chuť ani vôňu, nebude pre vášho psa atraktívna.

Preto ak si kúpite veľké vrecko potravín, je najvhodnejšie časť z nich preliať do menšej nádoby a zvyšok uskladniť v uzavretej nádobe mimo dosahu vzduchu. Predpokladá sa, že maximálny čas, počas ktorého môže jedlo zostať v miske, je 20 minút. Keď uplynie, misku odoberte, zviera počká na ďalšie jedlo.

Ako prinútiť psa jesť suché krmivo?

Váš pes nemusí jesť suché krmivo z viacerých dôvodov. To však neznamená, že by ste sa mali vzdať a prestať sa ho snažiť kŕmiť. Existuje mnoho metód, ako presvedčiť vášho domáceho miláčika, aby sa predsa len nechal zlákať a prestal ohŕňať nosom nad suchým krmivom. Najprv zistite príčinu tohto správania a potom začnite pôsobiť proti nemu. Pes akéhokoľvek veku môže mať odpor k suchému krmivu.

Či už ide o šteňa, dospelého psa alebo staršieho psa. Dokonca aj štvornohý pes, ktorý doteraz ochotne a bez problémov zjedol to, čo mal v miske, môže byť zrazu vystrašený. Čo potom?

Poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom

Ak vaše šteňa nechce jesť suché krmivo, vezmite ho k veterinárovi. Váš psík ešte nemusí byť schopný úplne zvládnuť prijímanie potravy a môže mať aj problémy s prerezávaním zubov. Rizikové je aj jeho bruško - skontrolujte, či dieťatko netrpí bolesťami bruška a či je schopné bez problémov jesť suchú stravu.

V prípade dospelého psa nie je na škodu ani takáto návšteva. Najmä ak máte podozrenie, že jeho nechuť k suchému jedlu má chorobný základ, konajte rýchlo. Návšteva veterinárneho lekára vám pomôže nielen určiť príčiny tohto správania, ale aj vybrať vhodnú diétu. Možno bude potrebné zaviesť veterinárne krmivo.

Zavedenie rituálov

Ak má pes neustály prístup k plnej miske, môže k nej prísť a jesť, kedy sa mu zachce, prestáva to byť pre neho niečo hodnotné. Urobte si z jedla skutočný rituál. Stanovte si pevný čas jedla a dodržiavajte ho. Urobte tak, aby váš pes vnímal jedlo ako niečo atraktívne, ako niečo, o čo sa môže usilovať. Potom suché krmivo z misky rýchlo zmizne. Odoberanie misiek a ich vykladanie len v určitom čase sa mnohým môže zdať ako niečo pre psa veľmi nepríjemné.

Nebude váš pes smutný a hladný, ak nebude môcť jesť, keď bude chcieť? Nie! Jedenie v určitom čase dodá vášmu psovi príjemný pocit stability a s radosťou si počká na plnú misku. Žalúdočné šťavy psa sa vylučujú účinnejšie, keď je žalúdok plnší, a vtedy sa stimuluje viac žliaz vylučujúcich žalúdočné šťavy. Z tohto dôvodu je lepšie podávať dve väčšie jedlá denne ako niekoľko menších.

Čerstvosť a hygiena sú nevyhnutné

Nikto nemá rád jedlo zo špinavých tanierov. Aj váš pes má svoje vlastné hygienické normy. Špinavá miska ho pripraví o chuť do jedla, jedlo bude zapáchať a váš pes naň okamžite stratí chuť. Dbajte aj na čerstvosť potravín - uchovávajte ich v uzavretých nádobách a dbajte na to, aby v miskách nezostávali príliš dlho.

Môžete si tiež kúpiť potraviny v množstvách, ktoré vydržia až tri mesiace - časť si odložte do menšej nádoby, ktorú budete používať každý deň, a zvyšok uchovávajte vo vzduchotesne uzavretej nádobe.

Pes neje suché krmivo - zhrnutie

Existuje mnoho dôvodov, prečo pes odmieta jesť suché krmivo. Niekedy sa to jednoducho stáva - krátkodobé záchvaty hladu nie sú pre tieto zvieratá ničím výnimočným ani nebezpečným. Zviera môže byť tiež veľmi vyberavé. Ako naučiť psa jesť suché krmivo?

V závislosti od príčiny neochoty môžete použiť niekoľko metód - dbajte na hygienu krmiva, neprekrmujte svojho domáceho miláčika a kontrolujte zdravotný stav svojho psa. Ak sa obávate, že príčinou nechuti k jedlu je choroba alebo že hladovanie je úplné a dlhodobé - vezmite svojho psa k veterinárovi. Neexperimentujte a nediagnostikujte ho sami, pretože mu tým môžete len uškodiť.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7469 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-11
K spokojnosti.
2024-07-10
Spokojnosť
pixel