Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

VAJCIA PRE MAČKY - JE TO BEZPEČNÉ?

2022-08-30
VAJCIA PRE MAČKY - JE TO BEZPEČNÉ?

Vajíčko je jednou z najobľúbenejších potravín v našich chladničkách. Niektorí ho konzumujú denne a zároveň sa o ňom tradujú mnohé mýty spojené s mačacím krmivom. Podľa niektorých vajíčko zlepšuje stav srsti mačiatka, podľa iných predstavuje vážnu hrozbu pre jeho zdravie. Aký je nakoniec? Môže mačka zjesť vajce?

Vajíčko pre mačku väčšinou nie je malá pochúťka. Mačky často vylizujú misku, v ktorej boli predtým vajcia v surovej alebo varenej forme. Táto forma zvyčajne nemá význam pre mačacie chuťové bunky (aj keď samozrejme existujú viac a menej vyberavé domáce zvieratá), ale má význam pre jej zdravie?

Skôr ako sa k tomu dostaneme, je vhodné sa zamyslieť nad vlastnosťami a zložkami vajec. Tie sa môžu meniť v závislosti od spôsobu podávania tohto výrobku.

Surové vajcia pre vašu mačku - výhody a riziká

Nie je žiadnym tajomstvom, že surové vajcia môžu predstavovať značné riziko pre ľudí a tiež pre zvieratá. Konzumácia surových vajec predstavuje riziko otravy salmonelou, ktorá môže byť v niektorých prípadoch veľmi nebezpečná pre zdravie každého tvora. Na rozdiel od mýtov, ktoré kolujú, salmonelu z vajíčka neodstránite zaliatím vriacou vodou. Jediný overený spôsob ochrany pred otravou je uvariť vajce natvrdo.

Okrem salmonely existuje v surových vajciach aj ďalšie potenciálne nebezpečenstvo - avidín. Ide o bielkovinu, ktorá pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť nedostatok biotínu alebo vitamínu H. Ten je zodpovedný za normálny metabolizmus, fungovanie močového a nervového systému a ovplyvňuje aj dobrý stav pokožky, vlasov a nechtov.

U mačiek sa nedostatok biotínu môže prejaviť zlým stavom srsti a metabolickými problémami. Nadbytok avidínu môže tiež spôsobiť zápal kože. To je preto jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa surové vajcia pre mačky stretávajú s nepriaznivým názorom veterinárov a odborníkov na výživu.

Surové vajce však obsahuje množstvo zložiek, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie ľudí a zvierat. Žĺtok je skutočným pokladom vitamínov a živín. Jedným z nich je luteín, ktorý má priaznivý vplyv na nervový systém, funkciu mozgu a navyše zabraňuje poškodeniu sietnice.

Vo vaječnom žĺtku sa nachádzajú aj cenné omega 3 a 6 kyseliny a už spomínaný biotín. Preto ak sa rozhodnete dať svojej mačke surové vajce, najlepšie je podávať zvlášť žĺtok (zdroj biotínu) a bielok, ktorý obsahuje avidín. Podávanie vajíčka v zmiešanej forme zabráni telu vstrebávať biotín, ktorý bude "blokovaný" väzbou na avidín.

Varené vajce pre mačky - aké má vlastnosti?

Je však zaujímavé, že avidín stráca schopnosť viazať biotín, keď sa vajce uvarí. To znamená, že pri podávaní celého vareného vajíčka nie je vaša mačka vystavená negatívnym účinkom tohto proteínu. Na druhej strane, varené vajce stráca veľkú časť svojich živín a jeho účinky na zdravie a kondíciu vašej mačky už nie sú také zjavné ako pri konzumácii vajca v surovej forme.

Žĺtok pre mačku, ktorý má množstvo výživových vlastností, je pre ňu určite lepší v surovej forme. Je však dôležité mať na pamäti riziko salmonely, ktorá môže byť pre zdravie vášho domáceho maznáčika nebezpečná. Ako riešite túto dilemu?

Niektoré odborné názory poukazujú na pozitívne aspekty kŕmenia mačky surovým vajcom. Rozhodne však musí ísť o vajcia z overeného zdroja s dobrou trvanlivosťou. Na druhej strane by sa surové vajce nemalo považovať za jediný zdroj cenných zložiek. Treba si uvedomiť, že vajcia sú veľmi často súčasťou mačacieho krmiva a že takto sa mačke dodávajú základné zložky.

Je však dobré skontrolovať, v akej forme sa vajce dostáva do potraviny - či je to len bielok, alebo aj žĺtok, prípadne aj škrupina, ktorá tiež obsahuje cenné minerály. Patrí medzi ne vápnik, ktorý posilňuje kostrový systém, selén, zinok a kremík. Pozorné čítanie zloženia krmiva pre vašu mačku je veľmi dobrým zvykom, ktorý jej určite prinesie veľa výhod a zdravia.

Môže mačka zjesť vajce?

Existuje teda nejaký osvedčený a najlepší spôsob, ako kŕmiť mačku vajíčkom? Je varené vajce pre vašu mačku jediným správnym spôsobom kŕmenia, pretože nehrozí riziko otravy? Výber je vždy na majiteľovi, a ak vidíte, že stav kože a srsti vašej mačky sa po podávaní surového vajca viditeľne zlepšil a výsledky testov vášho domáceho maznáčika sú v poriadku, je možné, že surová forma vajca je pre vašu mačku lepšia ako varená.

Ak sa však obávate kŕmiť svoju mačku vajíčkom v niektorej z uvedených foriem, vždy sa môžete poobzerať po iných produktoch bezpečných pre mačky, ktoré obsahujú rovnaké živiny ako vajíčko.

Nezabudnite však, že existujú niektoré produkty, ktoré sú síce zdravé pre ľudí, ale nie sú nevyhnutne vhodné pre mačku. Niektoré z nich môžu dokonca vážne ohroziť jeho zdravie, preto si dvakrát rozmyslite, než ich svojmu domácemu miláčikovi podáte. Ako sme písali v článku o výrobkoch, ktoré sú pre mačky nebezpečné, medzi najobľúbenejšie patria výrobky s veľkým množstvom korenia a soli, zvyšky večere, zemiaky a mlieko.

Druhá možnosť je najkontroverznejšia a rovnako ako vajce má svojich zástancov aj odporcov. Najlepšie je však overiť, ako vaša mačka reaguje na malé množstvo daného výrobku. V prípade mlieka existuje značné riziko intolerancie laktózy, ktorá spôsobuje hnačku a vracanie.

Je teda vajce pre vašu mačku vhodným doplnkom stravy? Ak vaša mačka dostáva kvalitnú a plnohodnotnú stravu, kŕmenie surovým alebo vareným vajíčkom nie je potrebné. Ak má však zjavný nedostatok živín, opýtajte sa svojho veterinára, či je kŕmenie mačky vajíčkom dobrý nápad na zlepšenie jej zdravotného stavu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
pixel