Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SVRAB U MORČIAT - PRÍČINY, PRÍZNAKY A LIEČBA. MÔŽETE SA NAKAZIŤ?

2024-02-24
SVRAB U MORČIAT - PRÍČINY, PRÍZNAKY A LIEČBA. MÔŽETE SA NAKAZIŤ?

Morča alebo mačka domáca je jedným z najobľúbenejších hospodárskych zvierat. Je to malý, priateľský hlodavec, ktorý si nevyžaduje veľa skúseností so starostlivosťou. Ako každé domáce zviera je však aj morča ohrozené mnohými chorobami. Jednou z nich je svrab u morčiat. Aké sú jej príznaky, odkiaľ sa objavuje a ako sa zachovať, keď spozorujete prvé príznaky tohto ochorenia?

Pre zdravie domácich morčiat je obzvlášť nebezpečný svrab. Morča je citlivé zviera, ktoré si vyžaduje nielen dobré podmienky chovu, ale aj primeranú ochranu pred potenciálnymi parazitmi. Svrab môže byť nebezpečný, pretože postupuje pomerne rýchlo.

Rozpoznanie príznakov, presná diagnóza ochorenia a nakoniec vhodná liečba u špecialistu však môžu významne prispieť k uzdraveniu vášho domáceho maznáčika. Čo potrebujete vedieť o svrabe, aby ste minimalizovali riziko infekcie a progresie ochorenia?

Svrab u morčiat - čo je to za chorobu?

Svrab je parazitárne ochorenie spôsobené parazitom Trixacarus caviae. Tieto parazity sú pre ľudské oko neviditeľné a napádajú zviera veľmi rýchlo. Svrab má veľkosť roztočov a žije v hlbokých vrstvách epidermy zvieraťa. Parazity si razia tunely, ktorými sa presúvajú do iných častí tela. Tento pohyb spôsobuje bolesť a svrbenie, čo sú zvyčajne prvé príznaky svrabu u morčiat.

Ako môže morča ochorieť? Svrab je parazitárne ochorenie

Ako dochádza k infekcii? Mačka domáca sa môže nakaziť svrabom dvoma spôsobmi. Prvým je priamy kontakt s chorým jedincom. Niektoré svrčky sú však odolnejšie ako iné, takže nie u všetkých sa po nakazení prejavia príznaky ochorenia.

V tomto prípade môže svrab uniknúť pozornosti majiteľa. Morča môže tiež prenášať vajíčka, ktoré sú invazívne až 21 mesiacov - môže sa nimi nakaziť ešte predtým, ako sa u neho prejavia prvé príznaky ochorenia. Táto situácia sa však môže zmeniť, akonáhle je imunitný systém zvieratka oslabený. Vtedy môžu parazity napadnúť a výrazne oslabiť organizmus šakala domáceho.

Druhým spôsobom nákazy je nepriama cesta. Ochorenie môže byť spôsobené napríklad kontaktom zvieraťa s infikovanými predmetmi, kefami na starostlivosť atď.

Svrab - morča sa uhryzne a má otvorené rany

Medzi prvé a najľahšie pozorovateľné príznaky svrabu patrí svrbenie a následné škrabanie ošípanej. Domáce prasiatka sa môžu dokonca hrýzť v miestach, kde svrab útočí najintenzívnejšie. Napadnuté miesta na tele ošípanej sa dajú rozpoznať aj podľa preriednutej srsti. V dôsledku hryzenia a intenzívneho škriabania sa srsť rozstrapká a prítomnosť svrabu navyše spôsobuje lokálne lysiny.

Pri obzvlášť nepríjemnom svrabe sa môžu objaviť príznaky v podobe viditeľných rán na tele, ktoré vznikajú škrabaním svrbivých miest. Škrabaním si ošípané veľmi rýchlo poškodia kožu, čo môže spôsobiť sekundárne infekcie. Ak teda máte podozrenie na prítomnosť parazitov u vášho prasiatka, čo najskôr navštívte so svojím zvieraťom veterinára.

Správanie sa svrabu je tiež jedným z viditeľných príznakov napadnutia parazitom svrabom. Toto ochorenie spôsobuje veľa nepríjemných pocitov a bolesti, preto sa vaše svrabové ochorenie môže správať inak ako zvyčajne. Apatia, krútenie sa v bolestiach, intenzívne škrabanie, nervózne správanie a neochota hrať sa sú niektoré z najčastejších varovných signálov. Niektoré prasiatka môžu dokonca vykazovať agresívne správanie voči chovateľovi alebo iným jedincom v klietke.

Ak si teda všimnete niektorý z uvedených príznakov, pozrite sa na svojho domáceho miláčika bližšie. Ak sa príznaky začnú zhoršovať, okamžite sa poraďte so svojím veterinárom.

Ako liečiť svrab u morčiat?

Ako rozpoznáte, čím vaše morča trpí? Svrab je mimoriadne nebezpečné ochorenie, preto sa oplatí ihneď po objavení prvých znepokojujúcich príznakov vyhľadať veterinárneho lekára. Odborník skontroluje, či vaše morča napadol parazit, ako je svrab.

Nezabudnite, že v niektorých prípadoch môže domáca mačka trpieť viac ako jednou chorobou. Vtedy sa príznaky môžu prekrývať a odborná diagnostika lekárom môže mať vplyv nielen na zdravie, ale aj na život vášho domáceho miláčika.

Existuje mnoho účinných liekov proti svrabu, ktoré sa môžu podávať injekčne alebo perorálne. Nezabudnite však, že o predpísaní a dávkovaní konkrétneho lieku rozhoduje lekár. Podávanie akýchkoľvek liekov na vlastnú päsť predstavuje reálne riziko pre život vášho zvieraťa.

Čím trpí vaše morča? Svrabom alebo pásovým oparom?

Okrem svrabu sú morčatá často postihnuté aj ďalším podobným ochorením - pásovým oparom. Ako môžete rozpoznať, čím vaše morča trpí? Svrab alebo pásový opar, obe choroby sú pre vaše zvieratko rovnako nebezpečné. Aby sa však dali účinne liečiť, musí sa najprv stanoviť správna diagnóza.

Problémom pri rozlišovaní týchto dvoch chorôb sú ich podobné príznaky, ktoré si majitelia ošípaných často mýlia. Pásový opar, o ktorom sme viac písali v tomto článku, môže tiež spôsobiť svrbenie a lokálne rany na tele domáceho zvieraťa. Podobne ako pri svrabe sa škrabance zvyčajne objavujú na papuli ošípanej (najmä na hlave, pleciach a chrbte) a až neskôr na celom trupe.

Pásový opar, podobne ako svrab, sa zvyčajne prenáša živým organizmom, preto sa ošípané zvyčajne nakazia od infikovaných jedincov. Na rozdiel od svrabu však môže pásový opar zostať aktívny mimo hostiteľa oveľa dlhšie, napríklad v kontaminovaných častiach klietky.

Na presnú diagnostiku a rozlíšenie choroby je však potrebný posudok veterinára. Na diagnostikovanie ochorenia môže odobrať kožné škrabance, ktoré v konečnom dôsledku ukážu, či je príčinou problémov vášho zvieraťa svrab alebo pásový opar.

Svrab u morčiat a ľudí

Posledným bodom je vzťah medzi svrabom u morčiat a rizikom pre ľudí. Svrab u morčiat a ľudí - môžete sa týmto parazitom nakaziť od svojho domáceho maznáčika? Názory na túto tému sa rozchádzajú, pretože je ťažké jednoznačne určiť, či parazity svrabu predstavujú hrozbu pre človeka.

Pravda je uprostred. Na jednej strane by morčací svrab nemal v ľudskom tele prežiť. Na druhej strane však boli zaznamenané prípady dočasných kožných lézií u ľudí, ktorí prišli do kontaktu s týmto ochorením. To znamená, že svrab nie je ľudskému organizmu úplne ľahostajný, ale nepredstavuje preň ani vážnu hrozbu. Ak je však vaše domáce prasa nakazené svrabom, odporúča sa osobitná starostlivosť - zvýšená hygiena je v tomto prípade nevyhnutnosťou.

Ak ste sa rozhodli mať dve domáce zvieratá alebo ak vaše prasiatko prišlo čo i len do dočasného kontaktu s iným domácim zvieraťom, riziko nákazy svrabom sa automaticky zvyšuje. V takom prípade by ste mali byť obzvlášť pozorní pri akýchkoľvek príznakoch. Vždy tiež nezabudnite pravidelne a dôkladne čistiť okolie vášho prasiatka.

Svrab u morčiat môže byť veľmi nebezpečný zdravotný stav. Bohužiaľ sa u týchto domácich zvierat objavuje pomerne často a spôsobuje vášmu zvieratku bolesť a nepohodlie. Príznaky môžu byť spočiatku nenápadné, ale časom sa dajú len ťažko prehliadnuť. Okamžitá návšteva veterinára môže výrazne ovplyvniť zdravie a pohodu vášho domáceho zvieraťa.

"Zdravá koža je účinnou obranou tela proti mikroorganizmom, ale v niektorých prípadoch sa práve koža môže stať miestom vzniku ochorenia. Prispievajú k tomu nielen rezné rany a poranenia, ale aj stres - prehriatie, obmedzenie priestoru, v ktorom prasiatko žije, alebo účasť na výstavách. Významný vplyv má aj krmivo, ktorým zviera kŕmime - nedostatočné krmivo a nedostatočné dopĺňanie vitamínu C, môžu byť zodpovedné za zníženie imunity zvieraťa."

- veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
rychle dodanie
2024-04-13
Super
pixel