Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SUROVÉ MÄSO PRE MOJU MAČKU - MÁM HO DÁVAŤ ALEBO NIE? NAJLEPŠIE MÄSO PRE MAČKY

2022-06-15
SUROVÉ MÄSO PRE MOJU MAČKU - MÁM HO DÁVAŤ ALEBO NIE? NAJLEPŠIE MÄSO PRE MAČKY

Vyvážená strava pre mačky je jedným z pilierov zdravia vášho domáceho maznáčika. Jednou z vašich základných povinností je poskytnúť vašej mačke to najlepšie krmivo. Ako sa s touto výzvou vyrovnáte?

Ak je vaše domáce zviera vonkajšie, do určitej miery sa o svoju stravu stará samo. Ak však ide o typického domáceho mopslíka, je to len na vás. Zistite, ako a čím ho kŕmiť, aby bolo zdravé a šťastné. Je všeobecne známe, že mačky jedia mäso, ale aké mäso je pre vašu mačku najlepšie a prečo? A hlavne - môžu mačky jesť surové mäso?

Mačka - od prírody mäsožravec

Hoci sa tomu pri pohľade na lenivé, huňaté a blažene vrčiace mačiatko niekedy nechce veriť, každá mačka je dravec. To znamená, že základom jeho potravy je mäso. Je to dôležité najmä pre mačky, pretože napriek tomu, že žijú po boku človeka už tisíce rokov, vôbec neprispôsobili svoju stravu nášmu spôsobu stravovania.

Vo voľnej prírode sa mačky živia výlučne mäsom ulovenej koristi - jedia myši, hraboše, potkany a malé vtáky. Ak asimilujú nejakú zeleninu alebo ovocie, tak len to, ktoré sa nachádzalo v žalúdku ich koristi.

Aj preto je mäso pre vašu mačku v domácnosti absolútnym základom. Niektorí ľudia sa rozhodnú zaviesť pre svoju mačku stravu BARF, ale nemusíte. Aj keď kŕmite svoju mačku hotovým krmivom, môžete jej do jedálnička pridať mäso. Musíte sa však uistiť, že jedlo je dobre vyvážené.

Aké mäso by malo byť na jedálnom lístku mačky?

Skutočnosť, že mačky vo voľnej prírode jedia najmä hlodavce, vôbec neznamená, že ich musíte kŕmiť. Hoci v skutočnosti si môžete kúpiť už zmrazené myši, ak mu chcete predstaviť stravu čo najbližšiu tej prirodzenej. Nekupujte živé myši - je to zbytočné trápenie zvierat.

Svojej mačke môžete bez obáv podávať hovädzie mäso, králika, jahňacie mäso, hydinu, niektoré sladkovodné a morské ryby. V prípade rýb si musíte pozorne overiť, či je daný druh pre vašu mačku určite vhodný, a ak áno, v akej forme. Niektoré ryby by vaša mačka nemala jesť vôbec, iné len po tepelnej úprave a ďalšie môže jesť surové. Najlepšie mäso pre vašu mačku je mäso so žilami, šľachami a tukom.

Surové mäso pre vašu mačku - čo by ste mali mať na pamäti?

Ak sa pýtate, aké surové mäso by bolo pre vašu mačku vhodné - bravčové mäso môže byť kontroverzné. Surové bravčové mäso môže prenášať vírus Aujeszkého choroby. Poľsko však má program na monitorovanie a eradikáciu tejto choroby v stádach ošípaných, takže mäso z dobrého zdroja bude bezpečné. Okrem bravčového mäsa môžete svojej mačke podávať surové hovädzie, hydinové, jahňacie alebo králičie mäso z dobrého zdroja.

Možno ste sa stretli s názorom, že mačka by nemala jesť surové mäso, pretože z neho dostáva agresiu. To je mýtus! Strava mačky nemá nič spoločné s jej agresivitou. Pokiaľ nie je extrémne nevyvážená, ako napríklad vegánska strava v prípade mačky - tu sa môže mačka skutočne správať veľmi nepríjemne.

Nebojte sa, ak neviete, ako pripraviť surové mäso pre vašu mačku. Podávajte ho pomleté alebo nakrájané na menšie kúsky. Takto sa vaša mačka bude cítiť pohodlnejšie.

A čo varené mäso?

Odporcovia surového mäsa v mačacej strave poukazujú na varené mäso ako na lepšiu alternatívu. Je to správne? Teoreticky sa mäso po tepelnom spracovaní lepšie a ľahšie vstrebáva do organizmu, ale pravdou je, že mačka ho vôbec nepotrebuje. Jej organizmus je dokonale schopný stráviť surové mäso, veď mačky si po love jedlo neohrievajú.

Existuje ešte jeden argument proti vareniu alebo pečeniu mäsa pre vašu mačku - takto pripravené mäso stráca veľa živín, a preto je pre vašu mačku menej hodnotným jedlom.

Každá minca má však dve strany. Hoci mačky v skutočnosti svoju potravu neohrievajú, zriedkavo sa dožívajú vysokého veku. Naopak, strata určitého množstva živín pri varenom mäse nie je v dobe rôznych výživových doplnkov príliš veľkým problémom.

Ak však chcete podávať surové mäso, uistite sa, že kupujete testované, kvalitné mäso z dôveryhodného zdroja. Len takéto mäso je bez chorôb a parazitov.

Ako správne zostaviť stravu vašej mačky?

Správne zloženie mačacej stravy je náročná úloha, najmä pre neskúsených opatrovateľov mačiek. Vyžaduje si presnú identifikáciu nutričných potrieb mačky a ich uspokojovanie vhodným spôsobom.

Ak svoju mačku kŕmite kvalitným hotovým krmivom pre mačky, suchým alebo mokrým, zakúpeným v obchode, môžete sa prakticky úplne vyhnúť podávaniu surového mäsa. To, že môžete, ešte neznamená, že musíte; ak chcete, môžete mačke zostaviť jedálniček tak, aby sa hotové krmivo a surové mäso navzájom dopĺňali.

Úspech správneho vyváženia jedál spočíva v pomeroch. S ich presným určením vám najlepšie pomôže veterinárny odborník na výživu alebo veterinárny lekár.

Základom stravy vašej mačky môže byť aj surové mäso pre mačky. Aj v tomto prípade je mimoriadne dôležitý pomer, aby ste vytvorili ideálny, chutný a zdravý jedálny lístok pre vašu mačku. Ak sa rozhodnete pre prirodzenú stravu, strava vašej mačky by mala obsahovať nielen svalovinu, ale aj vnútornosti a dokonca kosti. Veď mačka vo voľnej prírode zvyčajne zje všetku svoju korisť, pretože každá zložka je pre ňu cenná. Konzultácia s odborníkom v tejto oblasti vám tiež pomôže správne stanoviť prirodzenú stravu vašej mačky.

Mäso pre mačky - zhrnutie

Váš domáci miláčik je od prírody mäsožravec a dravec z mäsa a kostí, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Živí sa výlučne mäsom a nepotrebuje viac zeleniny a ovocia, ako sa mu zmestí do malého žalúdka uloveného hlodavca.

Z tohto dôvodu je pre mačky veľmi vhodné surové mäso, pretože takto sa stravujú vo voľnej prírode. Pri dodržaní správnych preventívnych opatrení - nákup zo spoľahlivého zdroja a správna príprava - je takéto mäso zvyčajne bezpečné.

Surové mäso má rovnako ako varené mäso svoje výhody a nevýhody. Ak kupujete mäso od dôveryhodného dodávateľa a viete, že je zdravé a testované, môžete ho podávať surové. Vždy je však bezpečnejšie ju variť - to je najlepší spôsob, ako sa zbaviť chorôb a parazitov.

Kŕmenie mačiek surovým bravčovým mäsom môže byť kontroverzné, najmä kvôli Aujeszkého chorobe, ktorá je neškodná pre ľudí, ale veľmi nebezpečná pre mačky, alebo kvôli trichinele. V Poľsku sa však bravčové mäso testuje na ich prítomnosť zo zákona. Ak sa teda mäso kupuje z určitého miesta, nemali by nastať žiadne problémy.

Surové mäso môže byť základom stravy vašej mačky alebo ho môžete použiť ako doplnok, ak sa denne kŕmi hotovými krmivami z obchodu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Top
pixel