Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

STUDENÝ ALEBO TEPLÝ NOS U PSA? AKÝ BY MAL BYŤ? ODPOVIEME!

2022-10-11
STUDENÝ ALEBO TEPLÝ NOS U PSA? AKÝ BY MAL BYŤ? ODPOVIEME!

Nos psa je fascinujúci orgán. Psy "vidia" svet najmä prostredníctvom neho - pachy sú pre ne mimoriadne dôležité. Vedci odhadujú, že psí nos je až desaťtisíckrát citlivejší ako ľudský. Preto je čuch najdôležitejším a najrozvinutejším zmyslom psov. Čo stojí za to vedieť o psom nose? Je teplý nos u psa vždy dôvodom na obavy? Čím je psí nos taký zaujímavý? Čo vám nos dokáže povedať o zdraví vášho psa? Zistite to!

Nos psa - fascinujúci orgán

Psí nos je inak známy ako hľuzovka - názov pochádza z podobnosti psieho nosa práve s hľuzovkou. Žiadne dva psie nosy nie sú rovnaké - je to jedinečná vlastnosť každého psa. Z tohto dôvodu možno psí nos prirovnať k odtlačkom prstov človeka - odtlačok nosa je rovnako jedinečný ako odtlačok prsta človeka.

Psí čuch je až desaťtisíckrát lepší ako ľudský. Pes tiež dokáže rozpoznať približne pol milióna rôznych pachov, zatiaľ čo ľudský nos dokáže rozpoznať maximálne okolo štyroch tisíc pachov.

Pes je schopný pohybovať každou nosnou dierkou zvlášť - to mu umožňuje rýchlejšie sledovať zdroj pachu a smer, z ktorého pach prichádza. Pes je tiež schopný rozšíriť nosné dierky, čo mu umožňuje absorbovať viac vzduchu, a tak rýchlejšie vystopovať predmet záujmu. Nos psa je tiež výborným ukazovateľom jeho zdravia, pretože je citlivý a rýchlo reaguje na to, čo sa deje v psom tele.

Čo vypovedá nos o zdravotnom stave psa?

Na základe nosa vášho psa budete môcť aspoň približne určiť, v akom stave sa váš pes momentálne nachádza. Samozrejme, takáto domáca diagnostika nenahradí návštevu veterinára, ale už teraz môže byť pre vás znamením, že sa oplatí sledovať vášho psa a v prípade potreby ísť s ním do veterinárnej ambulancie, aby mohol stanoviť diagnózu a prípadne rozhodnúť o ďalšej liečbe vášho psa.

Aký nos by mal mať pes? Studený a vlhký - to je najbežnejší stav psieho nosa. Ak má pes studený nos, je to veľmi dobré, mal by taký byť. Mal by byť tiež vlhký. To všetko preto, lebo psy si veľmi často olizujú nosy - ako ste si možno už viackrát všimli. Je to spôsobené nadprodukciou sĺz - tie sú zodpovedné za zavlažovanie a zvlhčovanie očných buliev psa. Prebytok však steká do nosa a pes ich reflexívne olizuje. Tým sa zabezpečí, že nos zostane vždy studený a vlhký. Ide o normálnu reakciu, takže by ste sa nemali ničoho obávať.

Suchý nos u psa

Bežne sa predpokladá, že teplý a suchý nos psa je dôvodom na obavy. Suchosť a zvýšená teplota nosa však môžu byť úplne normálne. Všetko závisí od okolností. Suchý a teplý nos psa sa môže objaviť, keď pes spí. Je to úplne normálne - zviera práve spí, takže si neolizuje nos, ktorý vysušuje, a tým zvyšuje svoju teplotu.

Pes má teplý nos, ktorý je suchý aj v klimatizovaných miestnostiach. Vzduch na takýchto miestach je suchý, čo v prípade ľudí vedie k suchej pokožke - ako sa môžete často presvedčiť na vlastné oči. Na druhej strane u psov prispieva k zníženiu vlhkosti ich nosa. Pamätajte, že psie nosy sú veľmi citlivé a v takýchto situáciách reagujú rýchlo, takže aj pomerne krátky čas, keď je váš pes v klimatizovanej miestnosti, môže viesť k tomu, že jeho nos bude suchý. To však neznamená, že psovi niekto ubližuje alebo že v jeho tele nastali znepokojujúce zmeny. Nos sa zotaví čoskoro po tom, ako pes opustí klimatizovanú miestnosť.

Psí nos môže byť suchý aj v dôsledku odierania epidermy. Táto situácia môže nastať u aktívnych psov, ktorí často kopú alebo si trú papuľu o zem.

Suchý a horúci nos psa môže byť tiež dôsledkom horúceho počasia. Nikto nie je rád vystavený vysokým teplotám a niektorí psi znášajú toto obdobie veľmi zle. V extrémnych prípadoch sa to môže skončiť aj úpalom. Suchý nos je tiež jedným z príznakov dehydratácie, preto vždy zabezpečte, aby mal váš pes prístup k čerstvej a chladnej vode. Venujte tomu osobitnú pozornosť najmä počas horúčav, keď váš pes pije viac ako zvyčajne.

Teplý nos u psa - kedy sa treba obávať?

Teplý nos u psa nie je vždy známkou choroby. Ak je však tento stav dlhodobý - váš pes má horúci nos, ktorý je suchý - môže to byť znamenie, že sa s ním deje niečo zlé. Pozorujte svojho domáceho miláčika. Zvýšenie teploty nosa môže byť samo o sebe znakom niečoho normálneho, ale ak je sprevádzané inými znepokojujúcimi príznakmi - pes je smutný, letargický, nemá energiu, nechce jesť alebo piť - vezmite ho k veterinárovi.

Ak máte obavy a viete, ako to urobiť, môžete si doma zmerať teplotu svojho psa a skontrolovať, či má váš pes horúčku. Nezabúdajte však, že psy majú iné teplotné rozmedzie ako ľudia a teplota okolo 37,5-39,5 je pre nich najnormálnejšia. V prípade vyšších teplôt vášho domáceho miláčika skutočne trápi horúčka.

Venujte pozornosť tomu, ako sa váš pes správa. Teplý nos v kombinácii s ďalšími príznakmi choroby - nielen zmenou správania alebo nechutenstvom, ale aj hnačkou, zvracaním, potácaním sa a akýmikoľvek odchýlkami od normy - je znakom, že sa s ním deje niečo zlé. V takýchto prípadoch ho vezmite k veterinárovi.

Nos psa - zhrnutie

Psy majú neuveriteľne citlivý nos na pachy, takže svet spoznávajú najmä prostredníctvom nosa. Mokrý a studený nos psa je úplne normálny stav, preto by vás nemal znepokojovať. Psy si často olizujú nos, aby si z neho olízali slzy, ktoré doň padajú.

Existuje názor, že suchý a teplý nos psa je vždy znakom choroby, ktorá ho trápi, ale nie je to celkom pravda. Nos psa môže byť suchý a zvyšovať svoju teplotu, napríklad preto, že pes spí alebo je v klimatizovanej miestnosti.

Môže však byť aj znakom toho, že vášho psa trápi horúčka alebo iné zdravotné problémy - sledujte, či váš pes nemá iné príznaky, ktoré vás znepokojujú. V takom prípade ho vezmite k veterinárovi.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 7470 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-07-10
Super OK
2024-07-10
Spokojnosť po všetkých stránkach - odporúčame
pixel