Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SPRÁVNA STRAVA PRE ČINČILY, T. J. ČO VLASTNE ČINČILY JEDIA?

2024-01-05
SPRÁVNA STRAVA PRE ČINČILY, T. J. ČO VLASTNE ČINČILY JEDIA?

Správna výživa činčil je základom zodpovedného a zdravého chovu týchto zvierat. Ich denná strava by mala pozostávať z viacerých produktov, ktoré zabezpečujú ich dobrý zdravotný stav a zabraňujú chorobám typickým pre hlodavce.

Prečo je ich strava taká dôležitá? Činčily, podobne ako iné hlodavce, potrebujú komplex zložiek, ktoré im poskytujú dávku vitamínov a pomáhajú im brúsiť zuby. Druhá z týchto funkcií je obzvlášť dôležitá pre hlodavce chované v domácnosti, ktoré sú zbavené prirodzených prostriedkov na starostlivosť o zuby.

Treba si uvedomiť, že zuby činčily rastú neustále (rezáky aj stoličky), takže ich treba neustále obrusovať žutím a hryzením. Nie je dôležité len to, čo činčila konzumuje, ale aj to, v akom pomere a s akou frekvenciou jej jednotlivé zložky podávate.

Kŕmenie činčil - kľúčové zložky

Čo jedia činčily? Tak ako u iných hlodavcov, aj u činčíl je základom ich stravy najmä seno. Seno by malo tvoriť hlavnú zložku ich dennej potravy, približne 70 - 90 % ich dennej porcie. Seno pomáha činčilám predovšetkým v procese trávenia - je zodpovedné za pohyb potravy. Bez dostatočného príjmu sa u zvieraťa môžu časom objaviť vážne zdravotné problémy, najmä s tráviacim systémom.

Je však veľmi dôležité, aby bolo seno kvalitné a správne vysušené. Vlhké seno môže viesť k plynatosti, ktorá je pre činčily vážnym zdravotným rizikom. Seno by malo byť voňavé, zelenkavej farby a nemalo by pochádzať z lúk alebo polí, ktoré sú blízko cesty.

Druhou dôležitou zložkou stravy činčil sú bylinky. Mali by tvoriť 5 až 10 % dennej kŕmnej dávky. Bylinky sú pre hlodavce rovnako dôležité ako pre ľudí. Niektoré pomáhajú pri tráviacich procesoch, iné posilňujú imunitu a ďalšie udržiavajú zdravý vzhľad zvieraťa.

Medzi najobľúbenejšie bylinky pre činčily patria: mäta, skorocel, nechtík, púpava, ibištek, žihľava a medovka. Môžete im tiež podávať okvetné lístky, napríklad okvetné lístky ruží alebo slezov. Nezabúdajte, aby ste činčilám dávali rôzne bylinky a nepreháňali to s jedným množstvom.

Vetvičky pre činčily - aká je ich úloha?

Ďalšou dôležitou zložkou stravy sú palice a vetvičky. Pre činčily sú obzvlášť dôležité, pretože pomáhajú opotrebovať najmä rezáky. Za zmienku stojí aj to, že počas žuvania sa obrusujú aj stoličky. Každý hlodavec je pri nedostatku potravy ohrozený prerastaním rezákov, čo pomáha regulovať veľkosť predných zubov. Pri kŕmení vetvičkami je však dôležité dbať na to, aby boli dobre vysušené, a tiež skontrolovať, či vetvička nepochádza z oblasti, ktorá bola podrobená chemickému postreku.

Medzi najlepšie druhy vetvičiek patrí jabloň, lipa, breza, vinič, hruška, kdouľa, hloh, jarabina, lieska, topoľ a lieska. Kŕmenie činčíl uvedenými vetvičkami je pre ne nielen zdravé, ale aj zábavné.

Toto nie je koniec všetkých produktov, ktoré by mala činčila jesť. Čo žerie okrem trávy a vetvičiek? Dobrým každodenným riešením je vhodné krmivo pre činčily. Samozrejme, to by sa malo považovať za doplnok a podávať v množstve jednej čajovej lyžičky denne. Hotové zmesi dobrej kvality poskytujú zvieraťu komplex vitamínov a plnohodnotných zložiek.

Skontrolujte, či vybrané krmivo neobsahuje príliš veľa sušeného ovocia a orechov, ktoré sa v každodennej strave činčily neodporúčajú kvôli obsahu tukov a cukrov. Okrem rôzneho zloženia sú k dispozícii aj jednotné granule pre činčily, ktoré zabraňujú selektívnej konzumácii obľúbených zložiek vášho zvieraťa.

Strava pre činčily - aké pochutiny podávať týmto hlodavcom?

Poslednou zložkou stravy činčíl sú pochutiny všetkého druhu. Aké ovocie a zeleninu činčily jedia? Môžete im dávať jablká, maliny, kdoule alebo jahody a zo zeleniny mrkvu, červenú repu, petržlen a kukuricu. Je veľmi dôležité podávať činčilám len sušené ovocie a zeleninu, pretože čerstvé im môžu vážne uškodiť.

Činčily nepotrebujú veľa ovocia v strave, preto im tieto pochúťky dávajte pomerne zriedka, napríklad raz za dva týždne, aby si na ne príliš nezvykli. Ako pochúťku im môžete dať aj fľašku, ktorá obsahuje sušené ovocie a má rovnaký účinok na ich rezáky ako vetvičky stromov.

Kŕmenie činčil je zodpovedná úloha, ktorá sa riadi vlastnými pravidlami. Správne pomery jednotlivých zložiek udržia vašu činčilu v dobrej kondícii a zdraví. Nezabúdajte, že základom stravy týchto hlodavcov je najmä seno, byliny, výhonky, tyčinky a korienky. Potraviny, ako aj sušená zelenina (ktorá je pre činčily skutočnou pochúťkou) sú len doplnkami.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
pixel