Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ŠKREČOK - PRÍZNAKY SMRTI. AKO ZISTÍTE, ŽE VÁŠ ŠKREČOK UMIERA?

2022-06-10
ŠKREČOK - PRÍZNAKY SMRTI. AKO ZISTÍTE, ŽE VÁŠ ŠKREČOK UMIERA?

Škrečok je chúlostivé zviera, ktoré sa ľahko vystavuje stresu, čo sa negatívne odráža na jeho zdraví. Dobre liečený škrečok, ktorý má trochu šťastia a dobré gény, sa môže dožiť aj viac ako dvoch rokov, čo je pre neho veľmi dobrý úspech a dlhý život. Existujú dokonca škrečky, ktoré majú tri roky. Ako spoznáte, že škrečok umiera, a čo máte robiť?

Škrečkova staroba prichádza náhle

Život škrečka je z ľudského hľadiska veľmi krátky. Sotva sa obzriete a z vášho malého aktívneho škrečka už bude senilný starec. Niekedy je naozaj ťažké spozorovať, kedy škrečok starne. Z vášho pohľadu nebude trvať dlho, kým sa váš škrečok zmení zo živého mladíka na starca.

Plynutie času je súčasťou starostlivosti o škrečka a musíte naň pripraviť svoje deti, ak sa budú starať o tohto hlodavca. Ak je o vaše zvieratko dobre postarané - má prístup k dobrému jedlu, hračke a vašej pozornosti, keď ju potrebuje, bude starnúť pomaly a pokojne. Samozrejme, za predpokladu, že bude mať aj trochu šťastia a podarí sa mu vyhnúť sa v živote nejakej vážnejšej chorobe, pretože tie sa môžu vyskytnúť bez ohľadu na úroveň starostlivosti. Starostlivosť o škrečka a šetrenie stresu pravdepodobne povedie k tomu, že váš domáci miláčik bude v dobrej kondícii a bude sa cítiť skvele aj vo vyššom veku.

Škrečok - príznaky smrti. Sú vždy rovnaké?

Ako zomrie škrečok? Ak smrť nastane jednoducho, v dôsledku staroby a je prirodzeným behom vecí, môžete tento okamih dokonca premeškať. Ak váš domáci miláčik netrpí, môže sa správať celkom podobne, ako ste si zvykli v posledných mesiacoch. Každý škrečok zomiera inak, pretože každý je iný. Pozorujete nejaké príznaky, že sa blíži jeho čas?

Ako sa správa škrečok na sklonku života?

Správanie škrečka pred smrťou môže byť veľmi odlišné. Niektorí chovatelia tvrdia, že tento moment premeškali, pretože škrečok, ktorý bol celý život zdravý a veľmi dobre opatrovaný, sa jednoducho správal ako zvyčajne.

Jedným zo znakov blížiaceho sa konca môže byť zníženie aktivity škrečkov. To sa dá ľahko prehliadnuť, pretože tieto zvieratá sú zvyčajne aktívne v noci. Úroveň ich aktivity začne klesať, zviera dlho a často spí, neopúšťa svoj domov alebo iný bezpečný úkryt.

Môže mať tiež výrazne menšiu chuť do jedla a jedlo bude sedieť v miske, pretože škrečok nebude mať záujem zjesť celú porciu.

Časom môže sila škrečka zoslabnúť. Môže sa dostať do stavu, keď sa nebude môcť umyť alebo sa bude umývať veľmi nešikovne, pretože to preňho bude znamenať veľkú námahu. Častá je aj strata zmyslov, napríklad čuchu. S tým môže súvisieť aj zdanlivý nedostatok chuti do jedla - škrečok jednoducho necíti, že na neho v miske čaká jedlo, ale s chuťou zje to, čo mu dajú pod nos. Môže sa však stať aj to, že kvôli nedostatku vône nebude chcieť jesť vôbec.

Pokles aktivity nemusí byť taký zrejmý, pretože niektoré hlodavce si zachovávajú určitú úroveň energie až do samého konca. Preto váš škrečok tesne pred koncom nemusí len spať, ale jednoducho sa musí menej hýbať. Ak vždy veľmi rád behával a mali ste pocit, že by to mohol robiť donekonečna, teraz sa unaví rýchlejšie a bude sa pohybovať oveľa pomalšie.

Smrť alebo zimný spánok?

Vo voľnej prírode upadajú škrečky do zimného spánku, keď teplota klesne pod približne päť stupňov Celzia, a do letného spánku, keď teplota prekročí 36 stupňov. V domácom chove je tento stav spánku, či už letného alebo zimného, veľmi zriedkavý, veď v domácich podmienkach teplota veľmi zriedka dosahuje takéto hodnoty.

To však neznamená, že k takýmto situáciám nedochádza. Sýrske škrečky majú relatívne najväčšiu pravdepodobnosť upadnúť do letargie. Môže sa to stať napríklad vtedy, keď je klietka v prievane alebo keď škrečok z akéhokoľvek dôvodu považuje za potrebné prečkať nepriaznivé podmienky.

Takýto stav môže netrénované oko ľahko považovať za smrť, ale zviera jednoducho spí. Z času na čas môžete vidieť, ako dýcha, je tiež veľmi citlivé na hmatové podnety a zvýšenie teploty, môžete tiež cítiť tlkot srdca. Keď sa oteplí, prebudí sa, preto myslite na možnosť spánku, do ktorého váš škrečok mohol upadnúť. Príznaky smrti sa môžu zdať podobné, ale pomerne rýchlo môžete zistiť, či je váš škrečok stále nažive a či hibernoval.

Ako uľaviť svojmu domácemu miláčikovi? Starostlivosť o starého škrečka

S plynutím času, ktorý v prípade vášho škrečka príde pomerne rýchlo, nič neurobíte. Môžete však zabezpečiť, aby jeho staroba bola veľmi príjemná. Starý škrečok, ako každé staršie zviera, si zaslúži tú najlepšiu možnú starostlivosť. Ak mu to umožníte, môže žiť aj viac ako dva roky, čo je viac, ako je priemerná dĺžka života.

V každej fáze života vášho domáceho maznáčika mu poskytnite čo najlepšie podmienky. Ak bude váš škrečok starý, pomôžte mu zabezpečiť pokoj a bezpečie. Vždy mu zabezpečte prístup k čerstvým, chutným potravinám a pestrej, zdravej strave. Dôležitá je aj správna teplota.

Dbajte tiež na pokoj a ticho vášho domáceho maznáčika. Klietku neuchovávajte v blízkosti televízora, počítača alebo iných hlučných miest. Neberte svojho domáceho miláčika nasilu, ak sa mu nechce, nenúťte ho byť aktívny, ak vidíte, že je unavený.

Toto sú posledné dni. Čo môžete urobiť?

Aj pri najlepšej a najoddanejšej starostlivosti sa škrečok nakoniec dožije konca svojho života. Prízrak smrti môžete len trochu oddialiť a spríjemniť mu posledné dni. Starostlivo mu vyberajte jedlo; ak v miske nedáva pozor, môžete ho skúsiť kŕmiť z ruky.

Uistite sa, že škrečok má vždy teplo a cíti sa bezpečne - mal by mať ľahký a bezproblémový prístup do svojho domova alebo iného úkrytu, ako aj pokoj a ticho. Aby ho v posledných chvíľach nikto nerušil a nespôsoboval mu ďalší stres.

Ak si všimnete, že váš škrečok zle odchádza, niečo ho bolí a vyzerá, že má bolesti, vezmite ho k veterinárovi. Ušetríte mu tak veľa utrpenia a jeho smrť bude dôstojná a bezbolestná. Váš domáci miláčik si zaslúži odísť v pokoji.

Zhrnutie

Škrečky sú bežnými domácimi zvieratami. Často sú prvými domácimi zvieratami, ktoré si rodiny s deťmi vyberajú, aby ich naučili empatii, zodpovednosti a starostlivosti o inú bytosť. Nanešťastie majú tieto zvieratá veľmi krátku životnosť, približne dva roky. Dá sa nejako zistiť, ako škrečok zomrie? Smrť môže mať rôzne podoby. Veľa závisí od celkového zdravotného stavu zvieraťa a od toho, ako krátky bol jeho život.

Škrečky na sklonku života strácajú energiu, veľa spia a môžu začať strácať niektoré zmysly, napríklad čuch alebo sluch. Skrývajú sa a túžia po samote. Niekedy už nemusia mať silu ani na základnú starostlivosť.

Starajte sa o zdravie a pohodu svojho škrečka v každom štádiu jeho života - najmä počas jeho staroby. Takto má šancu odísť bez bolesti. Ak máte akékoľvek obavy, poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-12
Spokojnosť, dlhšia doba dodania ale inak fajn.
pixel