Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SIBÍRSKA VVERIČKA – SÚŤAŽ PRE ŠKRČKOV A MYŠI? BURUNDUK V POĽSKÝCH DOMOCH

2023-12-07
SIBÍRSKA VVERIČKA – SÚŤAŽ PRE ŠKRČKOV A MYŠI? BURUNDUK V POĽSKÝCH DOMOCH

Mačky a psy nie sú jedinými obľúbenými domácimi miláčikmi. Jedným z nich sú aj hlodavce! Najčastejšie sa v poľských domoch nachádzajú škrečky, morčatá (morčatá domáce), myši a dokonca aj potkany. Čoraz častejšie však poľské domácnosti navštevujú... veveričky!

Nie sú to však obyčajné, milé ryšavky. Veverička chovaná doma je veverička sibírska. Tento hlodavec je vo vnímaní stále dosť exotický. Informácie o držaní tohto konkrétneho domáceho maznáčika doma vyvolávajú záujem a veľa otázok.

Ako je to s týmito veveričkami? Neškodí im držanie doma? Rozhodne nie! Tieto priateľské hlodavce vám umožňujú skrotiť ich. Dá to trochu práce, no na oplátku sa môžete tešiť z veľmi pekného chlpatého spoločníka. Veverička Burunduk, ako sa sibírskym veveričkám tiež hovorí, vie byť veľmi ladné a vtipné zvieratko, ktorému sa doma bude dobre dariť.

To všetko k vám však nepríde samo. Musíte si dať prácu a byť trpezlivý. Musíte tiež získať nejaké vedomosti o burundukoch. Potom, ak budete chcieť, budete môcť úspešne chovať sibírsku veveričku vo svojom vlastnom dome. Nie je to také ťažké!

Sibírska veverička – pôvod

Veverička sibírska je veľmi rozšírený druh. Vyskytujú sa v Severnej Amerike, Rusku, Kórei, Číne a v časti Japonska – Hokkaido. Úspešne boli zavlečené aj do strednej a východnej Európy.

Sibírska veverička ako domáce zviera

Burunduk vám umožní zvyknúť si. To v kombinácii s jeho krásou spôsobilo, že si ho všimli a ocenili ako domáceho maznáčika. Tieto nadýchané stvorenia vedia byť mimoriadne priateľské. Stále sú to však samotári. Nechať doma viac ako jeden burunduk môže viesť ku krvavým scénam. Ak neplánujete prevádzkovať profesionálnu množiareň, najpohodlnejšou a najbezpečnejšou možnosťou bude ponechať si jedného Burunduka.

Vzhľad

Vrátane chvosta, ktorý tvorí viac ako 2/3 ich dĺžky, dosahujú burunduky dĺžku asi 25-30 cm a vážia asi 120 gramov. Ich dlhý chvost im umožňuje udržať rovnováhu aj pri behu na veľmi šikmých plochách. Srsť je červenohnedá, žltohnedá alebo sivastá a pozdĺž tela sa tiahnu tmavohnedé alebo čierne pruhy.

Známe sú aj albínske sibírske veveričky s červenými očami, úplne biele, ale s čiernymi očami, alebo červenožlté s červenými očami. Majú lícne vaky, do ktorých schovávajú potravu.

Charakter

Dosť ťažké skrotiť. Nevhodné pre malé deti. Nemajú radi maznanie a nie sú maznací typ. Keď sa skrotia, vedia sa správať veľmi priateľsky a z času na čas si dokonca vyžadujú pozornosť a spoločnosť. Sú to samotárske zvieratá a mali by byť držané izolované. Veľmi aktívny a zvedavý, neexistuje miesto, ktoré by nechceli navštíviť.

Zivotný štýl

Na rozdiel od iných populárnych domácich hlodavcov, škrečkov, vedú denný životný štýl. Milujú lezenie, hoci väčšinu života trávia na zemi. Odtiaľ pochádza ich ďalšie meno – zemné veveričky. Burunduky žijúce vo voľnej prírode hibernujú. Veveričky z farmových chovov to vo všeobecnosti nerobia.

Ako každé pravidlo, aj tu existujú výnimky. Chovatelia sa však snažia burundukovi zabrániť, aby zimoval. Existuje názor, že burunduky, ktoré hibernujú, žijú kratšie ako tí, ktorí nie. Vo voľnej prírode sa dožívajú približne 5 rokov, v zajatí sa dožívajú až 10 rokov.Najstarší burunduk chovaný doma sa dožil 18 rokov.

Skrotenie

Burunduky sa dajú ľahko skrotiť, ale mali by ste byť trpezliví. Celý proces bude trvať niekoľko mesiacov. Na začiatku dajte svojmu Burundukovi čas, aby sa usadil v novom prostredí. Nezvyšujte okolo neho hlas a zabezpečte mu miesto v tichom a príjemnom prostredí.

Neberte to hneď! Najprv ho naučte jesť z vašej ruky. Sibírska veverička má veľmi rada maškrty. Rýchlo si všimne, že keď mu vložíte ruku do klietky, je to na kŕmenie. Nenúťte ju brať jedlo priamo z vašej ruky. Nechajte ho v klietke. Nakoniec si bude chcieť vziať pochúťku sama bez toho, aby čakala, kým vytiahnete ruku.

Neskôr môžete začať učiť svoju Burunduku, aby si zvykla na váš dotyk. Nedvíhajte ho však, neobjímajte ho a nebuďte dotieraví. Venujte mu len pár chvíľ hladkaním. Tento čas môžete postupne zvyšovať.

Klietka

Burunduky sú malé zvieratá. To neznamená, že nemajú dostatok miesta. Je to úplne naopak. Nič také ako priveľa miesta pre burunduka neexistuje. Miestom pre svoju veveričku by ste nemali šetriť.

Čím väčšia klietka, terárium alebo voliéra, tým lepšie. Klietka bude vyžadovať napájadlo, misku na jedlo, domček na spanie, konáre stromov, navijak, poličky a ďalšie doplnky na hranie a lezenie.

Jedlo

Burunduky sú všežravce. Budú jesť zeleninu, ovocie, mäso, bylinky a semená. Môžete im dať aj surové alebo varené vajíčka, púpavu, semienka, varené zemiaky, varenú alebo surovú mrkvu, tvaroh, jablká, jahody a čučoriedky. Môžu úspešne jesť varené mäso, ale nedávajte im hovädzie alebo bravčové mäso. Z času na čas môžete dať svojej sibírskej veveričke hotovú zmes.

Sibírska veverička – je pre vás to pravé?

Zaujíma vás, či by mala vo vašom dome bývať sibírska veverička? Chov týchto zvierat zaberie veľa času. Najmä na samom začiatku, keď treba Burunduku skrotiť. Ak sa rozhodnete ponechať si viac jedincov, musíte byť tiež veľmi opatrní, aby ste sa vyhli vojnám medzi nimi.

Nie sú vhodné do domácností s malými deťmi, nie sú pre nich vhodné. Potrebujú pomerne veľa priestoru, aby sa cítili pohodlne. Nie sú však prieberčiví, a preto nie sú až také nákladné na údržbu. Skrotená sibírska veverička bude veľmi vďačným spoločníkom.

Ak ste milovníkom veveričiek, chceli by ste jednu chovať doma, mať čas si ju skrotiť a mať dostatok priestoru na vytvorenie pohodlných podmienok pre svojho Burunduka - toto je pre vás ideálne zviera.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Top
pixel