Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

SAMEC ALEBO SAMICA - ALEBO AKO ROZPOZNAŤ POHLAVIE SVOJHO PSA?

2023-01-18
SAMEC ALEBO SAMICA - ALEBO AKO ROZPOZNAŤ POHLAVIE SVOJHO PSA?

Každý, kto sa rozhodne adoptovať alebo kúpiť psa, stojí pred dôležitou dilemou: pes alebo suka? Pohlavie psa, rovnako ako pohlavie akéhokoľvek iného zvieraťa, má veľký vplyv na rozhodnutie vziať si konkrétneho domáceho miláčika. Ako teda rozpoznáte pohlavie malého šteniatka a aký vplyv to má na jeho ďalšie správanie?

Fenka alebo pes - na prvý pohľad sa môže zdať, že je to veľmi jednoduchá otázka. Psy ako zástupcovia samčieho druhu majú iné pohlavné orgány ako samice. Tieto orgány sú u dospelých jedincov viditeľné voľným okom. Zaujímavé je, že u šteniat, najmä u tých, ktoré sú staré niekoľko týždňov, nie je rozpoznanie pohlavia vždy také jednoduché a zrejmé. Aké sú hlavné rozdiely pri určovaní pohlavia šteniat?

U každého druhu sa pohlavie mláďat rozlišuje pomocou pohlavných orgánov. Vzhľad a správanie novorodencov zvyčajne neumožňuje stopercentne rozlíšiť pohlavie, preto je potrebné bližšie preskúmať pohlavné orgány. U psíkov je rozdiel aj v pohlavných orgánoch, ktoré sa však v prvých dňoch alebo týždňoch života dajú rozpoznať o niečo ťažšie ako v neskoršom štádiu života psa. Na čo by ste si však mali dávať pozor a ako rozpoznáte pohlavie svojho psa?

Pes alebo žena - ako určiť pohlavie podľa genitálií?

Hlavným rozdielom medzi samcami a samicami je prítomnosť alebo neprítomnosť penisu, ktorý sa u samcov nachádza na bruchu. Rovnako ako u človeka má aj pes penis a semenníky, ktoré sú u dospelých psov jasne viditeľné. U šteniat sú semenníky spočiatku skryté a jediným charakteristickým znakom tohto pohlavia je práve malý penis umiestnený uprostred brucha.

Veľmi mladé ženy však majú podobný pohlavný orgán, ktorý sa často mylne považuje za penis. Avšak pohlavné orgány samičiek sú umiestnené oveľa nižšie, bližšie ku konečníku, medzi nohami. Najlepšie je položiť šteňa na chrbát a skontrolovať, kde sa nachádzajú pohlavné orgány. Ak sú vyššie, znamená to, že máte do činenia so samcom, ak sú nižšie, vaše šteňa je samica.

Táto úloha je oveľa jednoduchšia, ak je vo vrhu niekoľko šteniat rôznych pohlaví. Potom môžete porovnaním rýchlo rozlíšiť, ktoré šteniatko je pes a ktoré sučka.

Pes alebo suka - záleží na počte bradaviek?

Tiež sa uznáva, že pohlavie šteňaťa sa dá rozlíšiť podľa počtu bradaviek, ktoré sa nachádzajú po celej dĺžke bruška. To však nie je pravda. Počet bradaviek závisí od plemena a veľkosti psa. Nemá to nič spoločné s uznávaním pohlavia.

Samičie bradavky sú samozrejme určené na kŕmenie, ale aktívne sú až v dospelosti, počas tehotenstva. U samcov sú prítomné aj bradavky, ale nikdy nie sú aktívne. Výskyt a počet bradaviek teda u psov nerozlišuje medzi pohlaviami.

Ako sa dá určiť pohlavie psa podľa toho, ako močí?

Existuje však aj iný spôsob, ako rozpoznať, ktorého pohlavia je vrh - psa alebo suky. Ako ju rozpoznáte u malých psov? Okrem viditeľných pohlavných orgánov sa samce a samice líšia aj spôsobom močenia. U dospelých psov je tento rozdiel veľmi viditeľný - samice močia v sede, zatiaľ čo samci v stoji a zdvihnutím jednej nohy. Šteňatá oboch pohlaví močia podobne, ale s malými rozdielmi, ktoré sa dajú zistiť pri pozornejšom pozorovaní.

Nebuďte prekvapení, ak malé psy oboch pohlaví močia v sede. Suky aj malé psy ešte nemajú silné svaly, preto malé psy ešte nedokážu močiť zdvihnutou nohou. Robia to v polosede, podobne ako suky. Rozdiel je však v tom, že samice sa krčia veľmi nízko a ich zadok sa takmer dotýka zeme, zatiaľ čo mladí samci si udržujú značnú vzdialenosť od zeme. Samce tiež močia oveľa častejšie ako samice. Pozorovaním tejto jedinej činnosti teda dokážete rozpoznať pohlavie šteniatka v danom vrhu.

Fenka alebo pes - rozdiely v správaní

Aké rozdiely sa prejavujú u dospelých jedincov? Je to samica alebo samec - ako rozpoznáte pohlavie psa podľa jeho správania a čo to pre vás ako majiteľa znamená? Platí, že pohlavie psa do značnej miery určuje jeho správanie. Samce sa vo všeobecnosti považujú za agresívnejšie ako samice.

Jedinou výnimkou sú dve suky, z ktorých aspoň jedna je tesne pred háraním. Príbehy o agresivite u sučiek nie sú vždy pravdivé. Podobná situácia je aj u mužov. Agresivita u oboch pohlaví súvisí skôr s plemenom, genetikou a výchovou ako so samotným pohlavím.

O ženách sa hovorí, že majú prirodzene viac dámskych vlastností, ako je jemnosť, určitá jemnosť a sklon k nežnému správaniu. Na druhej strane, psy sú od prírody zvedavejšie, spoločenskejšie, menej zdržanlivé a ochotnejšie vyvádzať, najmä ak sa fena zdržiava v čase hárania.

O psoch sa hovorí, že sa rodia ako strážcovia a ochrancovia, zatiaľ čo suky sú typické domáce zvieratá, ktoré sa najlepšie cítia obklopené blízkymi ľuďmi. Nie všetky tieto predpoklady sa potvrdzujú u každého jednotlivca. Tak ako ľudia a iné zvieratá, aj psy majú svoje individuality, ktoré sa vymykajú všetkým klišé a stereotypom.

Záleží na pohlaví psa?

Je pohlavie psa naozaj takým dôležitým kritériom pri výbere šteňaťa? Ak si vyberiete určité pohlavie len na základe sľubovaného správania, ktoré mu je priradené, nebuďte prekvapení neskorším vývojom individuálnych vlastností vášho domáceho maznáčika. Môže sa ukázať, že jemná a priateľská fenka, v ktorú ste dúfali, je sopka energie a poriadny darebák, zatiaľ čo jej brat pes nie je pri pohľade na cudzinca vôbec agresívny.

Pes alebo suka - na pohlaví nakoniec nezáleží toľko, ako na výbere jedinca. Nepríjemnosť cyklu suky alebo útek psa naháňajúceho suku možno vyriešiť zdravou a odporúčanou kastráciou/sterilizáciou. Ostatné osobnostné vlastnosti veľmi závisia od plemena, génov a individuálnej výchovy psa. Preto sa oplatí presvedčiť obe pohlavia a nechať sa príjemne prekvapiť ich nečakanou náladou.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel