Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PSÍ JAZYK - ČO SA OPLATÍ O ŇOM VEDIEŤ?

2023-04-15
PSÍ JAZYK - ČO SA OPLATÍ O ŇOM VEDIEŤ?

Psí jazyk sa dá chápať rôznymi spôsobmi. Pre niekoho bude znamenať podstatnú časť ústnej dutiny, pre iných sa bude spájať s emóciami, ktoré nám chce pes odovzdať. Bez ohľadu na to, ako tento pojem chápeme, psí jazyk má veľmi dôležitú funkciu. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Na čo sa používa jazyk? Jazyk ako súčasť tela, presnejšie svalu, nám pomáha pri mnohých každodenných funkciách. Okrem iného slúži na rozprávanie, jedenie a ochutnávanie potravín. Niektoré z týchto funkcií sú dôležité aj u psov. Podobne ako ľudia, aj štvornožci majú jazyk, na ktorom sa nachádzajú chuťové poháriky.

Preto môže vášmu domácemu miláčikovi určité krmivo chutiť, ale aj nechutiť. Psy rozlišujú chute ako sladká, kyslá, horká a slaná a receptory zodpovedné za konkrétnu chuť sa nachádzajú na rôznych miestach ich jazyka.

Aké funkcie plní psí jazyk?

Jazyk psa zohráva veľmi dôležitú úlohu aj pri vstrebávaní potravy a pri pití vody. Videá natočené so spomalenými efektmi ukazujú, že práve efektívne používanie jazyka umožňuje psom rýchlo piť vodu. Jazyk je usporiadaný špecifickým spôsobom, ktorý mu umožňuje preniesť pomerne veľké množstvo vody z misky priamo do papule, a to veľmi rýchlo.

Funkcia jazyka u psov a ľudí sa líši tým, že psy ho nemôžu používať pri rozprávaní, alebo aspoň nie v takom zmysle ako ľudia. Jazyk psov však môže pozornému majiteľovi sprostredkovať pomerne veľa informácií, najmä o zdravotnom stave zvieraťa, ako aj o jeho únave alebo nálade. Čo sa oplatí vedieť o psej reči?

Previsnutý psí jazyk - prvý príznak únavy

U psov si treba určite všímať predovšetkým tvar jazyka, jeho farbu a tiež moment, kedy je vystavený. Zvyčajne sa vyplazený jazyk psa spája s momentom, ktorý sprevádza zvýšenú fyzickú aktivitu. Zadychčaný pes sedí a mierne lapá po dychu, pričom vyplazuje jazyk. Ak si okrem obnaženého jazyka všimnete aj zväčšený jazyk, pes sa zadychčuje a zrýchlene dýcha, je to znamenie, že váš domáci miláčik potrebuje chvíľu odpočinku.

V závislosti od plemena a veľkosti sa psy unavujú veľmi odlišným spôsobom. Veľa závisí od vzdialenosti denného stavu a počasia vonku. Ak však u svojho psa spozorujete zväčšený, visiaci jazyk po dlhšej aktivite, najmä takej, na ktorú pes nie je zvyknutý, doprajte mu dlhší odpočinok. Ak je vonku horúco, odveďte svojho miláčika do tienistého priestoru, kde sa môže ochladiť a zotaviť.

Psy vyplazujú jazyk, pretože je to ich spôsob termoregulácie tela. Ľudia regulujú svoju teplotu potením, ale psy to nedokážu. Preto to robia tak, že vyplazujú jazyk.

Jazyk psov a prehriatie

Ak váš pes sedí alebo leží s vyplazeným jazykom, čo je príznakom únavy alebo prehriatia, stojí za to venovať pozornosť tvaru jeho jazyka. Ak sú jeho končeky čo i len mierne zvinuté a váš pes je viditeľne unavený, je to pre vás signál, že smäd vášho domáceho miláčika treba uhasiť.

Psy pri pití stáčajú jazyk do tvaru košíka na vodu a podobný tvar jazyk nadobúda aj pri smäde. Keď idete so psom na dlhú prechádzku alebo s ním trávite čas inou aktivitou, vždy majte so sebou vodu, aby ste vyvážili riziko prehriatia a úrazu.

Môže sa tiež stať, že pes vyplazí jazyk, ktorý je silne pokrytý slinami. V takom prípade sa oplatí pozrieť sa na svojho domáceho miláčika bližšie. Sliny na jazyku sú znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Môže to byť nadmerná únava, dehydratácia alebo akýkoľvek varovný príznak zdravotného stavu vášho domáceho maznáčika.

Tmavočervený jazyk u psa - čo to znamená?

Varovným signálom je aj farba jazyka vášho domáceho maznáčika. Prevažná väčšina zdravých psov má jazyk ružovkastý - hladký, jemný a príjemný na dotyk. Niekedy sa však stáva, že psí jazyk získa iné, znepokojujúce farby. Jedným z nich je tmavočervené, tehlovočervené sfarbenie jazyka. Čo to znamená?

Tmavočervený jazyk psa je jedným z prvých a najcharakteristickejších príznakov úpalu alebo prehriatia organizmu. Úpal je závažné ochorenie, ktoré nemožno za žiadnych okolností ignorovať. Ak vidíte, že váš pes je unavený, zíva a slintá na jazyk, skontrolujte, či jeho jazyk nemá tmavočervenú farbu.

Ak sa v priebehu niekoľkých minút objaví aj vracanie, hnačka alebo kŕče, čo najskôr odvezte svojho domáceho miláčika k veterinárovi. Ak máte prístup k chladnej, ale nie ľadovej vode, urobte si chladiace obklady a telo psa ochladzujte jemnejšie, kým ho nedostanete k veterinárovi.

Čierny jazyk u psa - problémy s dýchaním

Tmavočervený jazyk vášho psa môže byť aj príznakom iných ochorení, preto ho nikdy nepodceňujte. Ak neviete, čo vášho domáceho miláčika trápi, neodkladajte návštevu odborníka. Podobne konajte aj v prípade, že si u svojho psa všimnete čierny jazyk. Je to prirodzené sfarbenie len u niekoľkých plemien, vrátane čínskeho čau-čau a šarpeja, a môže u nich nadobudnúť fialovejší odtieň.

Ak sa však jazyk vášho psa zmení z ružového na modrošedý alebo čierny, znamená to, že váš pes má vážne problémy s dýchaním. Nedostatok dostatočného množstva kyslíka spôsobuje zmodranie jazyka. Najčastejšie je to príznak srdcových problémov alebo zablokovaných dýchacích ciest. V takom prípade okamžite vezmite svojho psa k veterinárovi.

Čo hovorí jazyk psa o jeho zdraví? Ružový previsnutý jazyk môže byť celkom prirodzeným javom, ktorým váš pes reguluje svoju telesnú teplotu. Ak sa však vyplazený jazyk začne meniť na tmavočervený a sprevádzajú ho ďalšie príznaky prehriatia, t. j. úpal, čo najskôr zoberte svojho domáceho miláčika k veterinárovi. V prípade problémov s dýchaním sa snažte svojmu psovi pomôcť čo najrýchlejšie, kým jeho jazyk výrazne zmodrie a sčernel.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
pixel