Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PREČO MAČKY UTEKAJÚ Z DOMU?

2022-07-19
PREČO MAČKY UTEKAJÚ Z DOMU?

Problém sa týka najmä vonkajších mačiek, hoci ich príbuzné, ktoré nie sú vonku, môžu tiež nepozorovane vykĺznuť z domu. Niektoré mačky zmiznú len na niekoľko hodín, iné na niekoľko dní, ale môže sa stať, že sa zviera k majiteľovi už nikdy nevráti. Čo je príčinou tohto správania našich vrčiacich domácich miláčikov? Prečo mačky utekajú z domu? Dá sa tomu zabrániť? A ako nájdete stratené domáce zviera?

Skutočne pred nami mačky utekajú?

Naši domáci miláčikovia väčšinou nemajú dôvod nás opustiť, veď sa o nich staráme so všetkou starostlivosťou. Okrem toho sú to teritoriálne zvieratá, ktoré sú silne viazané na svoje územie. A náš dom alebo byt je súčasťou ich územia. Ba čo viac: jeho stred. Je to miesto, kde sa cítia - alebo by sa aspoň mali cítiť - najbezpečnejšie. Prečo by ju teda mali opustiť?

Takže keď sa naša mačka nevráti domov a je to už dlho, čo zmizla, je veľká pravdepodobnosť, že sa jej stalo niečo zlé. Musíme si totiž uvedomiť, že na mačku vonku číha mnoho nebezpečenstiev. Mohlo ju zraziť auto, pohrýzť pes, roztrhať iná mačka, zabiť človek alebo ju jednoducho ukradnúť. Na druhej strane je nepravdepodobné, že by nám skutočne unikol.

Prečo mačky utekajú z domu?

Prečo mačky utekajú z domu? Tendencia "túlať sa" je jednoducho v krvi našich vrčiacich miláčikov. Predovšetkým každá chlpatá mačka cíti potrebu systematicky kontrolovať svoje teritórium, ktoré musí pravidelne označovať svojimi feromónmi.

K potulovaniu našich domácich miláčikov núti aj obyčajná zvedavosť. To je dôvod, prečo aj mačky, ktoré nie sú vonku, niekedy utekajú zo svojich domovov. Využívajú nepozornosť svojho majiteľa a vkrádajú sa von, aby zistili, čo je vonku. Žiaľ, nie vždy sa z takejto eskapády môžu vrátiť domov.

Samičie teplo

Prirodzenou príčinou niekoľkodňových mačacích eskapád je aj obdobie párenia. Keď nastane čas rozmnožovania, zástupcovia oboch pohlaví sa vytratia z domovov, aby predĺžili život svojho druhu. To je všetko, na čom im záleží, na ničom inom im nezáleží.

Sexuálny pud je totiž jedným z najsilnejších živočíšnych pudov, ktorý dokonca dominuje nad takzvaným pudom sebazáchovy. Čo znamená naviazanosť na opatrovateľa a vlastný domov tvárou v tvár tejto moci? Po skončení obdobia párenia sa však kožušinové zvieratá vrátia domov, akoby sa nič nestalo.

Ako hosť u svojich susedov

Prečo mačky utekajú z domu? Existujú aj iné dôvody, prečo sa naši vrčiaci zverenci na niekoľko dní stratili. Niektorí furries sa napríklad priatelia s inými ľuďmi a využívajú ich pohostinnosť. Môžu to byť naši blízki susedia, ale aj ľudia žijúci o mnoho ulíc ďalej.

Vonkajšie mačky sa tak niekedy stávajú spoločným majetkom viacerých ľudí, ktorí o sebe navzájom ani nevedia. Na základe pozorovania bolo tiež dokázané, že niektorí kožušníci počas svojich potuliek radi navštevujú svoje bývalé bydlisko, ak je relatívne blízko. Neskôr sa však k nám vrátia.

Po akom čase sa mačky vracajú domov?

Úteky mačiek z domu, ktoré majú jednu z vyššie uvedených príčin, zvyčajne netrvajú dlho. Niekedy zmiznú na 24 hodín, inokedy na niekoľko dní, ale niekedy ich eskapáda trvá aj niekoľko dní. Existujú aj eskapády trvajúce niekoľko týždňov alebo dlhšie.

Vracajú sa mačky vždy domov? Ak nič nestojí v ceste, väčšina mačiek áno. Skutočné úteky z domova sú u mačiek zriedkavé. Teda tie pravé, keď sa chlpatá mačka nechce vrátiť k svojmu opatrovateľovi z vlastnej vôle.

Mačky nemajú rady pohyb

Zmena bydliska sa môže považovať za jeden z hlavných dôvodov skutočných útekov mačky z domu. Ako je známe, naši miláčikovia, ktorí sú dokonalí, sa neradi sťahujú, pretože to znamená veľké zmeny v ich živote a predovšetkým stratu ich predchádzajúceho teritória.

Niekedy sa stáva, že mačka nechce prijať nový domov a jej pripútanosť k starému domovu je niekedy taká silná, že uteká, aby sa doň vrátila. Ak je starý domov ďaleko, možno sa nám zviera už nikdy nevráti.

Vinou opatrovníka

Prečo mačky utekajú z domu? Stáva sa tiež - možno nie veľmi často, ale predsa - že sa odchádzajúci chlpáč rozhodne presťahovať natrvalo k nejakému milému susedovi, ak mu sused ponúkne viac ako súčasný opatrovateľ. O to ľahšie sa im to podarí, ak ich súčasný majiteľ zanedbáva.

Môže sa preto stať, že mačka utečie z domova, pretože ju majiteľ týra alebo jej dokonca ubližuje. Žiaľ, aj takíto ľudia existujú a mačky - na rozdiel od psov - nie sú lojálne voči ľuďom, ktorí im ubližujú.

Čo sa dá urobiť, aby mačka neutiekla z domu?

Žiaľ, ak sme majiteľmi vonkajšej mačky, musíme počítať s tým, že môže zmiznúť aj na niekoľko dní alebo dlhšie. Preto by sme sa mali predovšetkým postarať o to, aby sa k nám vždy ochotne vrátil, t. j. riadne sa postarať o jeho fyzické a psychické potreby. Je veľmi dôležité budovať puto medzi nami a naším domácim miláčikom.

Zabraňuje kastrácia útekom mačiek z domu? Bohužiaľ, tento postup je ideálnym spôsobom, ako zabrániť neželanému tehotenstvu, ale úplne nerieši problém mačacej túlavosti. Áno, zbavuje mačku sexuálneho pudu, a tým odstraňuje jednu z príčin jej útekov, ale úplne potláča potrebu túlať sa.

Ako je to s prechádzkami len na prenájom?

Môžeme sa tiež pokúsiť obmedziť teritórium nášho domáceho zvieraťa na záhradu, napríklad pomocou tesného a veľmi vysokého plota, ktorý by zviera len ťažko prekonalo. Nie vždy je to však možné. V krajnom prípade, aby sme zabránili úteku mačky, môžeme ju vodiť na vodítku. Lenže väčšina kožušinových zvierat nie je nadšená z takýchto prechádzok. Najmä keď už zažili neobmedzenú slobodu. Svoju mačku by ste mali od malička zvykať na chôdzu na vodítku.

Čo možno urobiť, aby mačka neutiekla z nového domova?

Ak sme zmenili bydlisko, nemali by sme mačku aspoň niekoľko týždňov púšťať von. Ide o to, aby si zviera najprv zvyklo na svoj nový domov a považovalo ho za svoj domov. Kým sa tak nestane, existuje riziko, že sa bude chcieť vrátiť "k starým odpadom". Skúsme sa vžiť do situácie nášho domáceho maznáčika po sťahovaní.

Práve prišiel o svoju revíru, ktorú poznal "ako vlastnú dlaň"; každý kameň, každý plot, každé zviera, ktoré tam žilo. A bol premiestnený na miesto, ktoré mu je úplne cudzie, kde sú dokonca aj pachy iné.

Čo máme robiť, ak nám mačka utečie z domu?

Predovšetkým nepanikárte, ak sa vaše zviera dlho nevráti domov. Pokojne prehľadajte okolie domu v okruhu niekoľkých stoviek metrov. Opýtajte sa susedov a navštívte najbližšiu veterinárnu kliniku, a ak je neprítomnosť vášho zvieraťa dlhšia, aj najbližší útulok pre zvieratá.

Pri hľadaní nezvestnej mačky vždy dobre fungujú inzeráty s fotografiou zvieraťa. Môžu byť v tradičnej forme, t. j. vytlačené na papieri, ale v súčasnosti sa oplatí siahnuť po modernejších komunikačných prostriedkoch. Mám na mysli, samozrejme, sociálne médiá na čele s Facebookom.

Čip pre vašu mačku alebo väčšia šanca na nájdenie vášho strateného domáceho miláčika

Čip je oveľa lepší systém identifikácie domáceho zvieraťa ako obojok s adresou, ktorý chlpáči často strácajú. Je to miniatúrne elektronické zariadenie veľkosti zrnka ryže, ktoré sa implantuje pod kožu na krku mačky. Nijako neprekáža chlpatej mačke, nebráni jej v živote ani nepredstavuje zdravotné riziko a často je jediným spôsobom, ako nájsť stratenú mačku.

Na čipe je zakódované 15-miestne identifikačné číslo, ktoré sa dá prečítať pomocou špeciálnej čítačky. Toto číslo by sa malo spolu s údajmi opatrovateľa zapísať do online registra domácich zvierat a ich majiteľov (najlepšie medzinárodného). Pomocou tohto jednoduchého systému je možné ľahko vystopovať chovateľa kožušinového zvieraťa.

Najlepšie je nepustiť mačku von z domu

Opatrovateľom sa často zdá nemožné, aby im ich mačka utiekla a nikdy sa nevrátila domov. Vonkajšie mačky však pomerne často nenávratne miznú. Už vieme, že to zvyčajne nie je spôsobené ich vôľou, ale ide o nešťastnú náhodu.

Problémom je, že je ťažké zabrániť chlpatému, aby sa potuloval okolo. Úprimne povedané, najlepším spôsobom, ako zabrániť úteku mačky, je jednoducho nepustiť ju von z domu a zabezpečiť východ do záhrady a všetky okná bezpečnostnou sieťou. Takisto je nevyhnutné, aby ste si dali svojho domáceho miláčika označiť mikročipom, aby ste zvýšili šancu, že sa nájde, ak sa mu podarí z domu utiecť.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel