Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PREČO MAČKA POTREBUJE FÚZY? TO STE NEVEDELI!

2024-02-23
PREČO MAČKA POTREBUJE FÚZY? TO STE NEVEDELI!

Mačka, rovnako ako každé iné zviera, má svoje charakteristické vlastnosti. Žiadny obrázok mačky preto nie je úplný bez jej uší a ešte väčších fúzov. Mačacie fúzy však nie sú len krásnou ozdobou týchto hrdých domácich zvierat, ale sú nevyhnutné pre ich každodenné fungovanie. Prečo mačky potrebujú fúzy a aká je ich najdôležitejšia funkcia?

Prečo vlastne vibrovať?

Mačacie fúzy sa často označujú aj ako vibrissae alebo sinusová srsť. Prvý názov je spôsobený tým, že niektoré mačky majú výrazné vyčnievajúce chlpy aj na predných labkách, a ako viete, tam sa zvyčajne fúzy nenachádzajú. Najviditeľnejšie chlpy však vyčnievajú z okolia nosa, na hornej pere a lícach, na oboch stranách papule.

Mačka má v priemere dvadsaťštyri vibrisov, dvanásť na každej strane, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené v štyroch radoch, a preto sú rôzne dlhé. Vibrisy sú veľmi odolné a od prírody sprevádzajú mačku po celý život. Veľmi zriedkavo sa stáva, že vibrisy vypadnú, pretože ich cibuľky sú oveľa pevnejšie ako cibuľky srsti. Sú tiež prirodzene oveľa hustejšie a tuhšie ako srsť na celom tele.

Mačacie fúzy, rozšírenie zrakovej funkcie

Vibrissae u mačky majú veľmi dôležité funkcie. Predovšetkým pomáhajú mačke pohybovať sa aj v tých najextrémnejších podmienkach. Sú to dlhé senzory, ktoré dopĺňajú funkciu zraku. Práve vďaka nim sú mačky zvieratá, ktoré sa dokážu ľahko orientovať v tme, po zábradlí alebo po iných neistých povrchoch.

Vibrisy im tiež pomáhajú odhadnúť šírku daného priestoru, ktorým sa chcú pretlačiť. Preto sa len zriedkavo stáva, že mačka dezorientovaná narazí telom do prekážky. Fúzy, ktoré sú veľmi citlivé na dotyk, upozorňujú mačku na pevné prvky v prostredí. Sú mimoriadne užitočné aj pri love, najmä u mačiek s poruchami zraku, a u menších mačiatok, ktoré sa učia orientovať v teréne.

Mačacie fúzy a blaho vášho domáceho maznáčika

Hlavnou funkciou mačacích fúzov je orientácia. Ale na čo ešte slúžia tieto výrazné ryšavé chlpy? Ukázalo sa, že fúzy sa pohybujú aj rôznymi smermi v závislosti od nálady a stavu, v ktorom sa mačka nachádza. Keď je uvoľnená, aj fúzy sú uvoľnené a ryšavé vo všetkých smeroch. Keď však nastane chvíľa sústredenia alebo nebezpečenstva, fúzy sa napnú a priľnú k telu. Pozorovaním vibrisov vašej mačky preto môžete zistiť, či je uvoľnená, alebo na ňu pôsobí stresový faktor.

Ďalšou funkciou, ktorá sa hodí pri komunikácii s inými osobami, je pohyb vibrisov rôznymi smermi. Platí to tak pre ľudí, ktorí sa musia naučiť čítať mačacie signály, ako aj pre iné zvieratá, ktoré vďaka vrodenému inštinktu rozumejú charakteristickým pohybom zástupcov iných druhov. Vďaka tomu ostatní jedinci vedia, či je správny čas priblížiť sa k mačke, alebo či predsa len nemajú zneužívať jej trpezlivosť. Zaujímavé je aj to, že vedci potvrdzujú, že mačacie fúzy majú pozoruhodnú schopnosť vnímať rôzne faktory prostredia vrátane zemetrasení a náhlych pohybov vzduchu.

Načo potrebuje mačka fúzy? Aby mohla efektívne fungovať každý deň!

Veľmi dôležitá funkcia mačacích vibrisov znamená, že by sa v žiadnom prípade nemali odrezávať. V istom zmysle to zvieraťu prináša zdravotné postihnutie a veľmi mu to sťaží orientáciu. Môže sa však stať, že mačke vypadne jeden alebo dva fúzy. Našťastie majú schopnosť regenerácie, hoci to zvyčajne trvá približne tri mesiace. Fúzy, podobne ako pazúry alebo chvost, sú neoddeliteľnou súčasťou mačky a nemali by sa považovať za ozdobu. Odstraňovanie fúzov rovnako ako odstraňovanie pazúrov je rozhodne chybný nápad u vonkajších aj úplne domácich mačiek.

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že mačacie fúzy nie sú pre malé domáce zviera úplne nevyhnutné, ukazuje sa, že u malých a dospelých zvierat majú veľmi dôležitú funkciu. Sú to hmatové senzory, prejavujú emócie a uľahčujú kontakt s ľuďmi a zvieratami. Preto je dôležité starať sa o vibrisy vašej mačky a uvedomovať si úlohu, ktorú denne zohrávajú v mačacom živote.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
pixel