Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PLÁČÚ KOČKY? VŠETKO O MAČACOM SMÚTKU

2023-10-28
PLÁČÚ KOČKY? VŠETKO O MAČACOM SMÚTKU

Koty zdecydowanie mają uczucia. Mają również swój rozbudowany świat emocji. Mačky určite majú city. Majú tiež svoj vlastný prepracovaný svet emócií. Dokážu cítiť radosť, smútok, strach, lásku. Emócie im vôbec nie sú cudzie. Ale prejavujú ich tak ako ľudia? Dokážu sa napríklad rozplakať? Ako to vyzerá? Plačú mačky?

Mačka kňučí, zavýja, vydáva piskľavé zvuky - to môže skutočne vzbudzovať dojem, že mačka plače. Je to skutočne tak. Mačky sú schopné plakať. Robia to, keď sú smutné, cítia sa opustené, osamelé, trpia bolesťou alebo... chcú od vás niečo získať. Ale ronia pri tom slzy? Sú toho vôbec schopné, a ak áno, robia to z emocionálnych dôvodov? Zistite to!

Plačú mačky? Fyzická schopnosť plakať

Plač je jednoznačne spojený so slzami. Z ľudského hľadiska plač bez sĺz nie je plačom. Ako je to v prípade mačiek? Mačky sú skutočne schopné roniť slzy. Pohľad na mačku, ktorej z očí kvapkajú slzy, je určite veľmi smutný a celkom pôsobivý. To však neznamená, že vaša mačka potrebuje vašu útechu.

S najväčšou pravdepodobnosťou potrebuje odbornú pomoc veterinárneho lekára. Mačacie organizmy sú vybavené slznými kanálikmi. Z čisto fyzikálneho hľadiska - sú teda schopné plakať. Mačací plač však nezahŕňa slzy a slzy u mačky nevznikajú z emocionálnych dôvodov.

Plačú mačky ako ľudia?

Už viete, či mačky plačú. Viete tiež, že mačacie slzy nie sú znakom smútku. Znamená to však, že neplačú tak ako ľudia? Nie tak celkom! Mačky sú mimoriadne múdre tvory. Aby ste úplne pochopili fenomén mačacieho plaču, musíte si uvedomiť veľmi dôležitú vec. Dospelé mačky mňaukajú len vtedy, keď sú v kontakte s ľuďmi. Nemňoukajú na seba navzájom. Mačacie matky mňaukajú na svoje deti, ale prestanú v okamihu, keď ich prestanú aj kŕmiť.

Práve preto si mačací krik nachádza cestu do ľudských sŕdc. Určite mu neodoláte ani vy. Koniec koncov, je určený len pre vaše uši. Mačky bez námahy operujú svojím hlasom tak, aby s vami čo najviac manipulovali. Naučia sa a osvoja si frekvenciu, ktorá človeka dojme a vzbudí v ňom najväčší ochranársky inštinkt. To je dôvod, prečo mačka plače ako dieťa. Vôbec to nie je ilúzia, mačka to robí zámerne.

Plač dieťaťa, plač bábätka je niečo, čo v človeku vzbudzuje tie najväčšie inštinkty starostlivosti. Je to tiež niečo, čo človeka okamžite prebudí aj z veľmi hlbokého spánku. Mačka, ktorá takto plače, má celkom dobrú šancu, že ju niekto okamžite vypočuje a uspokojí jej potreby. To všetko znamená, že mačky v istom zmysle plačú ako ľudia. Plačú... svojím hlasom. Dokážu napodobniť aj plač ľudského dieťaťa. Napriek tomu je na tom všetkom najdôležitejší hlas a slzy s ním nemajú nič spoločné.

Príčiny mačacích sĺz

Už viete, že mačky vedia plakať. Viete tiež, že sú schopné plakať. Tieto slzy však nemajú nič spoločné s citovým plačom. V tom prípade, odkiaľ sa slzy berú? Prečo ich mačky vôbec ronia? Na túto otázku môže existovať niekoľko odpovedí. Mačacie slzy sa totiž môžu objaviť aj z viacerých dôvodov. Prečítajte si o týchto najčastejších dôvodoch.

Nezabudnite, že mačacie slzy môžu byť vážnym príznakom. Preto keď ich u svojej mačky spozorujete, neignorujte ich. Môže byť potrebná pomoc veterinárneho lekára. V prípade zdravej mačky slzy jednoducho zvlhčujú jej oči. Niekedy sa však odtoková cesta sĺz zablokuje. Vtedy z očí mačky kvapkajú slzy. Prečo?

Alergie

Jedným z dôvodov, prečo vaša mačka plače, môže byť alergia. Alergie nie sú vo svete zvierat vôbec zriedkavé. Mýlite sa, ak si myslíte, že môžu postihovať len ľudí. Aj vaša mačka môže mať alergiu. A pod jej vplyvom kýchať, smrkať a práve plakať slzy. Nepodceňujte mačacie alergie, uľavte svojej mačke, ako sa len dá. S tým vám môže pomôcť váš veterinárny lekár.

Infekcia

Mačacie slzy môžu byť spôsobené aj bakteriálnou infekciou, ktorá postihuje vašu mačku. Môže ísť o infekciu horných dýchacích ciest, zápal spojiviek alebo dokonca o príznak mačacieho škrabnutia. Samotná mačacia horúčka je veľmi nebezpečné a zákerné ochorenie, aj keď znie dosť nevinne. Nepodceňujte ju. Mačky akéhokoľvek veku ju môžu dostať. Mnohé iné ochorenia mačiek sa tiež prejavujú trhaním.

Mechanické poškodenie

Trhliny u mačky môžu vzniknúť aj podráždením alebo mechanickým poškodením. Oči a ňufák mačky sú veľmi citlivé. Aj relatívne malé poškodenie môže spôsobiť slzenie. Môže ich vyvolať aj nečistota v oku, aj keď ide len o jeden jediný chlp.

Tu sa štruktúra mačacieho oka až tak nelíši od ľudského oka. Aj veľmi malá vec ich môže podráždiť rovnakým spôsobom. Výkrik tohto znečistenia je primárnym obranným systémom oka.

Tvar tlamy

Náhubky pre mačky sa vyrábajú vo všetkých druhoch. Dlhšie, kratšie a tie, ktoré sú celkom sploštené. Plochý ňufák podporuje častejšie slzenie očí. Preto nie každé slzenie vašej mačky je znakom nebezpečného ochorenia. Ak máte mačku so splošteným ňufákom, je veľmi pravdepodobné, že bude roniť slzy.

Dĺžka srsti

Dĺžka srsti je tiež dôležitá. Podľa štatistík sa dlhosrsté mačky trhajú oveľa častejšie ako krátkosrsté. Dlhá srsť sa môže oveľa ľahšie dostať do oka mačky a podráždiť ho. A to vedie priamo k vzniku sĺz.

Mačacie emócie

Mačky nepúšťajú slzy, aby ukázali, že sú smutné. Napriek tomu majú pomerne dômyselné spôsoby, ako komunikovať svoje emócie s ľuďmi. Jedným z nich je mňaučanie. Vaša mačka vôbec nevydáva náhodné zvuky. Vhodná vokalizácia a správna modulácia hlasu je jej hlavným spôsobom komunikácie s vami.

Mňaukanie, vrčanie, syčanie - to všetko sú správy. Niektoré sú veľmi jednoznačné, iné - najmä mňaukanie - dokážu vyjadriť mnoho rôznych emócií. Pozorovanie vašej mačky vám umožní naučiť sa ich rozlišovať. Týmto spôsobom vám dokáže sprostredkovať všetky svoje emócie. Hlas však nie je jediným faktorom. Pri vyjadrovaní emócií vašej mačky je veľmi dôležitá aj reč tela. Oči, fúzy, hlava, chvost - to všetko vám veľa napovie o nálade vašej mačky.

Plačú mačky? Zhrnutie!

Teraz už nemáte pochybnosti. Dobre viete, či mačky plačú. Plačú a nijako sa nelíšia od ľudí. Ich plač dokáže dokonale napodobniť plač dieťaťa. Neprelievajú však slzy. Fyzicky sú toho schopné, ale nespojujú slzy s emóciami. Namiesto toho sa mačacie slzy objavujú v iných prípadoch.

Mechanické poškodenie, choroba, infekcia, alergia, znečistenie očí, dĺžka srsti, štruktúra papule - to všetko môže spôsobiť plač mačky. Mačacie slzy by sa nemali podceňovať. Útecha nepomôže. Namiesto toho bude užitočná návšteva veterinára.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel