Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PES SÁM DOMA - SPÔSOBY KROTENIA ROZCHODOV PODĽA BEHAVIORISTOV

2023-01-30
PES SÁM DOMA - SPÔSOBY KROTENIA ROZCHODOV PODĽA BEHAVIORISTOV

Psy sú spoločenské zvieratá a najlepšie sa cítia v spoločnosti svojho opatrovateľa. Je však nevyhnutné, aby ste svojho domáceho miláčika nechali v dome samého aj niekoľko hodín. Môže to byť preňho veľmi stresujúce, na čo reaguje ničením nábytku alebo štekaním. Môžete však svojho psa zvyknúť na to, že zostane doma sám, a my vám povieme, ako to urobiť.

Ako naučíte svojho psa zostať doma sám?

Keď ideme do školy alebo do práce, na nákupy alebo do kina s priateľmi... To sú situácie, keď nemôžeme vziať svojho psa so sebou. Niektoré štvornohé psy znášajú toto obdobie odlúčenia pokojne. Sú však aj také, ktoré sa snažia vyrovnať so stresom spôsobom, ktorý nechceme, napríklad hryzením topánok alebo nábytku. Častým problémom je aj štekanie, ktoré ruší susedov. Preto je v našom záujme naučiť psa zostať vo vnútri. Prečítajte si o našich osvedčených metódach, ako prinútiť psa, aby strávil až 8 hodín v tichosti sám v dome. Nezabúdajte však, že zvykanie psa na pobyt osamote doma je proces, v ktorom postupne predlžujeme čas strávený mimo domu.

Nerobte z odchodu udalosť

Váš odchod z domu, ale aj návrat do neho, by sa mal pre vášho domáceho miláčika stať normálnou situáciou. Snažte sa neupozorňovať psa na vaše aktivity pri odchode. Oblečte si bundu a topánky, potom si ich vyzlečte a zostaňte v dome. Po určitom čase to u vášho psa nebude vyvolávať nežiaduce vzrušenie. Inokedy sa len oblečiete a idete von. Keď sa vrátite, nevítajte svojho domáceho miláčika vrúcne. Časom v ňom váš odchod a vstup prestane vyvolávať vzrušenie.

Položka povinnej prechádzky

Pred každým dlhým výletom doprajte svojmu psovi dostatočnú dávku pohybu a fyzickej aktivity. Ideálna je dlhá prechádzka spojená napríklad s tréningom aportovania. Fyzické vyčerpanie spôsobené prechádzkami a hrou spôsobí, že si váš štvornohý priateľ rád zdriemne. Dbajte na to, aby bol pelech vášho psa pohodlný a na mieste, kde si pes najradšej ľahne. Niektoré psy, najmä šteniatka, radi spia v spoločnosti predmetu, ktorý vonia ako opatrovateľ, napríklad plyšovej hračky. Môžete tiež nechať rádio zapnuté nie príliš hlasno. Prehlušíte tak zvuky z chodby alebo ulice, ktoré by mohli psa podnietiť k štekaniu.

Pes sám doma - premena nudy na zábavu

Niektoré psy sa jednoducho nudia, keď zostanú v dome samé. Keď hľadajú nejakú činnosť, často začnú hrýzť topánky alebo nábytok. Nerobia to so zlým úmyslom. Čakať niekoľko hodín na opatrovateľa môže byť veľmi frustrujúce. Preto je dobré ho pred odchodom zabaviť. Výborným riešením sú akékoľvek čuchové hračky s pamlskami ukrytými vo vnútri. Je to nielen skvelá zábava pre nášho domáceho miláčika, ale aj mentálny tréning. Podľa odborníkov je vyčerpávajúcejšia ako fyzická aktivita. Vďaka takýmto hračkám si váš pes začne spájať vaše vychádzky s časom na zábavu a získanie pochúťok, a teda s niečím veľmi pozitívnym.

V ťažkých prípadoch môže behaviorista

Ak váš pes napriek vyššie uvedeným opatreniam naďalej šteká alebo ničí veci vo vašej neprítomnosti, navštívte behavioristu. Dobrý nápad je tiež nainštalovať si doma kameru a nahrávať správanie psa, keď zostane sám. Odborník zanalyzuje situáciu a navrhne riešenie vhodné pre vás a vášho domáceho miláčika. Vo výnimočných prípadoch, ak musíte nechať svojho psa cez noc samého, môžete zvážiť podávanie liekov. Nezabudnite to však urobiť až po konzultácii s veterinárom.

Už viete, že naučiť psa zostať doma sám je proces, ktorý si vyžaduje čas a trpezlivosť. Samozrejme, niektoré psy si na samotu doma zvyknú rýchlejšie, iné potrebujú viac času. Pomocou opísaných spôsobov môžete dosiahnuť, aby bolo pre vášho psa výhodné zvyknúť si na to, že zostáva doma sám.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel