Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PES NECHCE JESŤ Z MISKY - AKO HO PRESVEDČIŤ?

2023-10-17
PES NECHCE JESŤ Z MISKY - AKO HO PRESVEDČIŤ?

Položili ste misku s jedlom a váš pes si na jedlo ani nespomenie? Dôvodov tohto správania môže byť niekoľko, takže na vyriešenie problému musíte najprv zistiť príčinu. Dozviete sa tiež, že niekedy sa oplatí uprednostniť inštinkt dravca vášho psa pred vlastným pohodlím a jednoducho sa misky vzdať. Koniec koncov, štvornožci môžu byť rovnako vyberaví, pokiaľ ide o jedlo, ktoré konzumujú, ako ľudia.

Predtým, ako začnete psa presviedčať, aby jedol z misky, skontrolujte, či nemá zdravotné problémy. Ak je váš domáci miláčik letargický a nechce sa mu nielen jesť, ale ani hrať, môže to znamenať rozvíjajúce sa ochorenie. Existujú aj také domáce zvieratá, ktoré navonok nedávajú najavo, že by s nimi bolo niečo v neporiadku.

Preto preventívne navštívte veterinára, aby ste sa uistili, že neochota jesť nie je spôsobená vážnejším problémom. S touto istotou už môžete pátrať po behaviorálnych príčinách nechutenstva.

Prečo pes nechce jesť z misky?

Dôvodov nechuti jesť z misky môže byť mnoho. Niektoré súvisia so samotným pokrmom, iné s obsahom misky. Tu sú najčastejšie dôvody, prečo pes nechce jesť z misky:

- miska nie je prispôsobená potrebám psa;
- pes má neustály prístup k jedlu a je prekrmený;
- krmivo je pre psa nechutné;
- náhla zmena druhu krmiva (prechod z mokrého na suché krmivo);
- dravčí inštinkt vyvoláva u psa potrebu kŕmiť sa.

Nemusí byť módne, ale pohodlné

Skôr ako začnete vážne premýšľať o tom, ako naučiť psa jesť z misky, zamyslite sa nad tým, či podstata problému nespočíva vo veľkosti nádoby a v materiáli, z ktorého je vyrobená. Mnoho psov nechce jesť z kovovej misky. Najmä ak v nej majú suché krmivo. Zvuk hrachu narážajúceho na kovové dno a steny misky ich ruší od pokojného jedenia. Niektoré sa tohto zvuku dokonca boja.

Nie všetky misy majú gumové kryty aj na okrajoch priliehajúcich k podlahe. To spôsobuje, že misa sa začne šmýkať, najmä ak je priestor pre ňu určený na dlaždiciach.

Dôležitý je aj výber veľkosti misky. Jej veľkosť prispôsobte rozmerom svojho psa. V súčasnosti máte v obchodoch s domácimi zvieratami obrovský výber misiek na jedlo a vodu. Mali by ste byť schopní prispôsobiť veľkosť misky potrebám vášho domáceho maznáčika bez väčších problémov. Veľké plemená psov môžu považovať misku umiestnenú na podlahe za problematickú. Pre takéto domáce zvieratá odporúčame misky na stojane. Zabránite tak tomu, aby sa váš pes musel silno zohýbať, čo mu môže byť pri jedení tiež nepríjemné.

Dobré úmysly neprinášajú vždy úžitok

Váš pes musí mať neustály prístup k čerstvej vode. A malo by to tak byť aj s jedlom? Určite nie! Štvornohé psy, ktoré majú vždy plnú misku, sú nielen prejedené, ale môžu sa s ňou aj jednoducho nudiť. V dôsledku toho prestanú jesť, aj keď pre vás je stály prístup k jedlu znakom starostlivosti o blaho vášho psa.

Oveľa väčší prínos bude mať stanovenie konkrétneho času kŕmenia. Menšie porcie, ale napríklad dvakrát denne, spôsobia, že sa váš pes bude na tento okamih dňa tešiť. Navyše, ak váš domáci miláčik nezje celú porciu, nenechávajte mu misku na dojčenie. Misku odoberte a ďalšiu porciu krmiva mu dajte neskôr. Zviera si zvykne na nový rituál a bude sa na jedlo tešiť s väčším nadšením a chuťou do jedla.

Na chuti a kvalite záleží

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že váš pes nechce jesť z misky, pretože mu jedlo nechutí? Zvieratá, rovnako ako ľudia, majú svoje vlastné chuťové preferencie. Medzi štvornohými zvieratami sa nájdu veľké tvrdohlavé psy, ktoré odmietajú jedlo aj niekoľko dní, pretože im nechutí. A pretože svojho domáceho miláčika milujete a chcete pre neho to najlepšie, urobte mu radosť aj z hľadiska výživy. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko druhov krmiva, a to z hľadiska štruktúry aj dominantných zložiek.

Dbajte tiež na vysokú kvalitu podávaných jedál. Je to dôležité zo zdravotného hľadiska. Nekvalitné krmivo môže spôsobiť ochorenia tráviaceho systému vášho psa. Ak raz ochorie, môže odmietnuť jesť rovnaké krmivo znova. Pamätajte tiež na to, že vlhké krmivo sa pomerne rýchlo kazí a začína plesnivieť. Citlivý nos vášho štvornohého miláčika to určite rýchlo vycíti.

Na druhej strane suché potraviny, ktoré často kupujeme vo väčších množstvách, stávajú sa zatuchnutými a strácajú svoju vôňu a chuť. Nie je preto divu, že ho váš pes nebude chcieť jesť, a to nielen z misky. Nakoniec nezabudnite často umývať misky, z ktorých váš domáci miláčik je.

Pes nechce jesť z misky? Teda nie z čoho, ale čo!

V rozpore s tým, čo sa zdá, je úplne bežné, že pes nechce jesť suché krmivo z misky. Zaujímavé je, že tento problém sa nevyskytuje, keď dostane na zjedenie niečo čerstvo pripravené. Ak svojmu miláčikovi nepodávate jeden typ krmiva alebo ste sa rozhodli prejsť z mokrého na suché krmivo, nie je divu, že váš pes môže kňučať. V tomto prípade nie je problém v samotnej miske, ale v štruktúre a chuti krmiva, ktorým ho kŕmite.

Varené jedlo, konzervované jedlo alebo surové mäso je v porovnaní so suchým hrachom rozhodne aromatickejšie. Zmeny robte postupne a neočakávajte, že váš štvornohý priateľ zmení svoje kulinárske chute zo dňa na deň. Spočiatku môžete do suchého krmiva pridávať kúsky mäsa alebo iné pochúťky. Niektoré psy, ktoré nie sú zvyknuté na tvrdú stravu, budú spočiatku potrebovať suché krmivo jemne namočiť.

Namiesto vody použite mäsový vývar bez korenia. Vôňa mäsa určite povzbudí zviera, aby ochutnalo aj tvrdšie kúsky jedla.

Čo tak bez misky?

Aj keď si ich človek už dávno domestikoval, psy majú stále inštinkty svojich predkov. Patrí medzi ne potreba hľadať si potravu. Niektoré domáce zvieratá majú taký silný lovecký inštinkt, že jedlo podávané v miske ich jednoducho nudí. Ak ste si všimli, že váš domáci miláčik dychtivo konzumuje suché krmivo podávané z ruky alebo rýchlo beží za hrachom, ktorý nešťastne nespadol do misky, je to znamenie, že potrebuje inú formu potravy. To však neznamená, že psa nemožno naučiť jesť z misky. V tomto prípade by však nemala byť jediným zdrojom potravy.

Nechajte svojho štvornohého miláčika nabrať si jedlo a pri spoločnej hre alebo tréningu použite časť porcie. Týmto spôsobom sa pes začne zaujímať o krmivo, suchý hrášok sa stane atraktívnejším. Zvyšnú porciu mu nasypte do misky. Po tréningu alebo prechádzke však počkajte, kým sa váš pes trochu upokojí, aby ste zabránili otáčaniu žalúdka.

Ak máte v daný deň menej času na svojho domáceho miláčika, použite čuchacie a interaktívne hračky na postupné dávkovanie potravy. Tie si vyžadujú od zvieraťa veľkú angažovanosť. Potrava sa stáva korisťou, niečím zaujímavým. Podobne ako pri fyzickej aktivite, druhú časť potravy vložte do misky. Pes, ktorý je stimulovaný a zaujatý potravou, veľmi pravdepodobne rád doje svoje jedlo z misky.

Mnoho psov je Burek, ale nie každý...

Dôvody, prečo váš pes odmieta jesť z vlastnej misky, už poznáte. Viete tiež, čo môžete urobiť, aby ste ho presvedčili, aby jedol. Keď ste našli príčinu, môže prísť expresné riešenie problému. Možno však bude lepšie využiť dobyvačnú povahu vášho štvornohého miláčika a počas výcviku mu podávať aspoň suché krmivo.

Analyzujte, čo je pre vaše zviera najlepšie, pre jeho zdravie a pohodu. Určite nájdete takú formu dodávania stravy, ktorá vášmu domácemu miláčikovi vyhovuje.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel