Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PEČEŇ PRE MAČKY - MÁM JU PODÁVAŤ? NAJPRV SA O TOMTO PRODUKTE DOZVIETE VIAC

2023-05-03
PEČEŇ PRE MAČKY - MÁM JU PODÁVAŤ? NAJPRV SA O TOMTO PRODUKTE DOZVIETE VIAC

Mačky sú od prírody úplne mäsožravé tvory. Tieto deklarované mäsožravce sa nedokázali za tisícročia života v blízkosti človeka preorientovať na iný spôsob života. K životu potrebujú predovšetkým mäso. V mačacom jedálničku sa môžu vyskytovať a vyskytujú aj iné zložky, napríklad zelenina. Mali by sa však objavovať zriedkavo a mali by tvoriť malé percento mačacej stravy. A čo iné vnútornosti? Je pečeň pre mačky dobrý nápad?

Pečeň - živiny

Pečeň je bezpochyby veľmi cenným zdrojom potravy. Väčšina mačiek ju tiež miluje. Čo sa v nej skrýva a má pozitívny vplyv na mačací organizmus? Oplatí sa kŕmiť vašu mačku pečeňou? V prvom rade je pečeň vynikajúcim zdrojom vitamínu A. Obsahuje aj ďalšie vitamíny vrátane vitamínu B2, B12, C, D a K. Dodá telu aj železo, vápnik, kyselinu listovú a niacín. Z pohľadu mačky je to tiež veľmi chutná pochúťka.

Mnohé mačky by chceli jesť pečeň prakticky nepretržite, najlepšie každý deň. Nie všetko, čo mačkám chutí, je však pre ne vždy vhodné vo všetkých pomeroch. Koniec koncov, zoznam zakázaných produktov a tých, ktoré by mali byť pre mačky obmedzené, je veľmi dlhý.

Pohľad na mačací jedálniček

Základom mačacej stravy je mäso. Vašej mačke ho môžete poskytnúť v surovej alebo varenej forme. Alebo ho môžete svojej mačke poskytnúť vo forme mokrého alebo suchého krmiva. Vaše možnosti sú tu naozaj široké. Najdôležitejšia je správna nutričná vyváženosť. Vaša mačka musí dostávať dostatok vitamínov a živín. Ich príliš veľa je rovnako nebezpečné ako príliš málo. Správnu vyváženosť výživy pre vašu mačku vám pomôže zabezpečiť veterinárny odborník na výživu alebo veterinárny lekár.

V mačacom jedálničku sa objavuje napríklad aj zelenina - vo voľnej prírode si mačky túto zložku osvojujú tak, že konzumujú žalúdky svojej koristi spolu s ich obsahom - ale mala by byť len malým doplnkom a nie základom ich stravy. V strave mačiek sa často objavujú aj vnútornosti, najmä hydinové srdcia. Ani tie by však nemali tvoriť základ ich potravy - vnútornosti obsahujú toľko vitamínov, že sa to s nimi dá ľahko prehnať.

Pečeň pre vašu mačku - dobrý nápad?

Je v takom prípade pečeň pre vašu mačku naozaj dobrý nápad? Áno, avšak za predpokladu, že dbáte na správny pomer. V tomto prípade by sa pečeň v mačacej miske nemala objavovať príliš často. Hydinová pečeň pre vašu mačku je naozaj veľkou pochúťkou. Pomerne veľa mačiek by dalo veľa za to, aby im táto pochúťka pristávala v miske čo najčastejšie. Dokonca existujú mačky - a je ich dosť veľa - ktoré by pečeň najradšej jedli každý deň.

Ak aj vaša mačka patrí medzi milovníkov pečene - nemôžete jej to dovoliť. Pečeň je vynikajúcim zdrojom vitamínov. Najmä vitamínu A. Preto ak vaša mačka konzumuje pečeň príliš často, môže jej to uškodiť, pretože môže dôjsť k hypervitaminóze. Pečeň je vďaka vysokému množstvu bielkovín a mastných kyselín aj veľmi sýta potrava, ale neposkytne vašej mačke všetky potrebné živiny.

Môže však u mačky vyvolať pocit sýtosti, takže nebude chcieť jesť nič iné. To môže viesť aj k problémom s nechutenstvom, nadváhou a dokonca obezitou. S nedostatkom iných živín. Kŕmenie pečeňou približne raz týždenne však vašej mačke neuškodí, takže ak je vaša mačka milovníkom pečene - môžete jej túto špecialitu dopriať.

Ako kŕmite svoju mačku pečeňou?

Vaša mačka má malú potrebu pečene. Je dostatočne malá na to, aby ste ju nepovažovali za samostatný pokrm pre vašu mačku a základ jej stravy. Z hľadiska frekvencie kŕmenia je úplne postačujúce kŕmiť ju raz týždenne. Ale čo množstvo? Ani s ním to nepreháňajte. Stačí, ak ho zmiešate s ostatným mačacím krmivom - vlhkým krmivom alebo kúskami mäsa, ktoré mačke podávate.

Veľký význam má aj veľkosť a množstvo pečene. Vo voľnej prírode totiž mačky konzumujú pečeň svojej koristi - zvierat s malou pečeňou. Toto je výborné vodítko pre množstvo pečene, ktoré môžete svojej mačke podávať. Surová pečeň pre mačku však nie je najlepší nápad, aj keď v prírode ju mačky jedia len surovú.

Doma je oveľa lepšie pečeň uvariť alebo spariť vriacou vodou - nesmie byť vnútri surová. Zbavíte sa tak nebezpečných vírusov, baktérií a parazitov. Surová pečeň môže tiež spôsobiť hnačku mačiek. Na druhej strane príliš dlho varená pečeň môže u vašej mačky viesť k zápche.

Recept na liečbu pečene

Už viete, aké nebezpečenstvá a obmedzenia sú spojené s kŕmením pečene. Na druhej strane viete, akou hodnotnou potravou môže byť pečeň pre vašu mačku. Nižšie uvedený recept vám pomôže poskytnúť vašej mačke chutnú a zdravú pochúťku. Zároveň vám poskytne inšpiráciu do budúcnosti na vymýšľanie vlastných receptov.

Ako pripraviť pečeňovú desiatu pre vašu mačku?

Budete potrebovať hydinovú pečeň, kuracie prsia a jogurt. Pozorne si prečítajte etiketu a vyberte si jogurt, ktorý neobsahuje laktózu. Ak vaša mačka neznáša mliečne bielkoviny, odpustite si ho; namiesto neho môžete použiť trochu vývaru alebo vody. Pomery zvoľte podľa počtu porcií, ktoré chcete dosiahnuť. Pečeň sparte vriacou vodou alebo ju krátko povarte. Uistite sa, že nie je surová, ale nevarte ju príliš dlho. Kuracie prsia môžete uvariť.

Všetko spolu s jogurtom rozmixujte na hladkú, pomerne hustú kašu. Kuracie mäso a pečeň môžete tiež nakrájať, nemusíte ich mixovať. Potom z toho môžete urobiť guľky a zabaliť ich do alobalu. Vznikne tak chutné občerstvenie v pohodlnej forme. Pochúťky by sa mali používať ako doplnok stravy vašej mačky, nie ako jej základ. Takto urobíte vašej mačke radosť a poskytnete jej chutné jedlo bez toho, aby ste narušili rovnováhu mačacej stravy.

Pečeň pre mačky - zhrnutie

Pečeň pre vašu mačku môže byť chutným a hodnotným občerstvením. Za predpokladu, že ju svojej mačke nedávate príliš často. Úplne postačuje raz týždenne alebo aj menej často. V pečeni je veľa vitamínu A, takže jej príliš časté podávanie vašej mačke môže viesť k hypervitaminóze. Hoci samotný vitamín A je pre mačku dôležitý, pretože si ho nedokáže sama vyrobiť, jeho nadbytok je veľmi škodlivý.

Aká by mala byť pečeň pre vašu mačku - surová alebo varená? Vyberte si pečeň, ktorá bola jemne uvarená alebo sparená vriacou vodou. Tým sa eliminuje riziko ochorení a parazitov a vaša mačka sa ochráni pred hnačkou. Nevarte ju však príliš dlho - aj to je škodlivé. Pečeň svojej mačky považujte za chutnú a príležitostnú pochúťku. Vaša mačka si tak bude môcť z času na čas dopriať túto pochúťku, ale základ jej stravy zostane rovnaký.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel