Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PAS PRE PSA - AKO HO VYROBIŤ, KOĽKO STOJÍ A ČO BY STE O ŇOM MALI VEDIEŤ

2022-06-15
PAS PRE PSA - AKO HO VYROBIŤ, KOĽKO STOJÍ A ČO BY STE O ŇOM MALI VEDIEŤ

Cestovanie so psom je neoddeliteľnou súčasťou vlastníctva domáceho zvieraťa. Z času na čas sa môže stať, že budete musieť svojho psa naložiť do auta alebo ho vziať so sebou do vlaku či verejnej dopravy. Niekedy musíme vziať svojho psa do zahraničia, napríklad počas dlhej dovolenky alebo ak sa presťahujeme do inej krajiny. V takýchto prípadoch budete potrebovať pas pre psa. Ako získate psí pas a čo o ňom potrebujete vedieť?

Cestovanie so psom - kedy si musíte vybaviť psí pas?

Pri cestovaní so štvornohým miláčikom treba mať na pamäti niekoľko pravidiel. Po prvé, pes sa musí prepravovať vhodným spôsobom, ktorý upravujú osobitné predpisy. To platí pre cestovanie autobusom alebo električkou, ako aj pre medzinárodnú leteckú dopravu. V prvom prípade postačí náhubok a vodítko, ale v druhom prípade musíte byť na cestu trochu viac pripravení.

Skôr ako začnete uvažovať o tom, že svojho psa vezmete na cestu alebo na let, musíte sa postarať o jeho zdravotný stav a očkovacie záznamy. Psy musia byť povinne očkované proti vírusom, ako je besnota, a bez príslušného záznamu v zdravotnej knižke psa nemáte čo brať svojho psa na žiadnu jazdu, dokonca ani na jazdu mestským autobusom.

Pri cestovaní so psom, najmä na dlhé vzdialenosti, je rovnako dôležitý správny spôsob dopravy. Zvážte podmienky, v ktorých sa váš domáci miláčik cíti najlepšie a netrpí vysokým stresom. Ak váš pes rád cestuje verejnou dopravou, môžete si bez váhania vybrať túto možnosť. Ak je však váš pes veľmi uštipačný alebo nemá rád vlaky či autobusy, zvážte cestu autom alebo rýchly let lietadlom.

V každom z uvedených prípadov je potrebné pred cestou do zahraničia splniť niekoľko podmienok. Dôležité je, že sa môžu líšiť v závislosti od krajiny, do ktorej cestujete so svojím zvieraťom. Preto je vhodné vopred sa informovať o aktuálnych usmerneniach platných v danej krajine.

Ako vytvoriť pas pre psa?

Našťastie krajiny Európskej únie a niektoré krajiny mimo EÚ (úplný zoznam a podrobné informácie o preprave psov nájdete na webovej stránke Hlavného veterinárneho inšpektorátu) majú jednotný právny systém týkajúci sa prepravy a cestovania zvierat. Ak cestujete do niektorej z týchto krajín, musíte mať na pamäti tri veci: doklad o aktuálnom očkovaní proti besnote, čip psa alebo inú formu identifikácie a pas pre psa.

Kde môžem získať pas pre psa a kde môžem získať potvrdenie o aktuálnom očkovaní? Každý doklad týkajúci sa vášho psa a iných zvierat vystavuje veterinárny lekár, ktorý je na to oprávnený. Záznamy o očkovaní by mali byť súčasťou zdravotnej knižky vášho psa, ktorú by ste mali mať vždy pri sebe, keď sa so psom pohybujete po meste, krajine alebo v zahraničí.

Bezpečnosť na prvom mieste alebo prečo váš pes potrebuje pas

Prečo pes potrebuje pas? Rovnako ako v prípade ľudí, aj pri identifikácii zvieraťa pomáha pas. Všetky domáce zvieratá, ktoré majú majiteľa, by mali byť označené a identifikované. Pas obsahuje informácie o zdravotnom stave psa vrátane jeho zdravotnej a očkovacej anamnézy, ako aj základné informácie, ako je meno opatrovateľa, kontaktné údaje na opatrovateľa a ďalšie informácie, ktoré môžu byť užitočné pri hľadaní majiteľa psa alebo pri jednoduchej identifikácii daného zvieraťa.

Vydanie pasu je vždy spojené s čipovaním alebo tetovaním, čo je forma označenia psa. Pomáha to urobiť poriadok v registri psov, a to nielen tých čistokrvných, ale aj všetkých, ktoré majú majiteľa. Tieto postupy sú nevyhnutné na vedenie registra psov a zachovanie bezpečnosti, najmä pokiaľ ide o vírus besnoty. Z tohto dôvodu niektoré krajiny dokonca vyžadujú dodatočné testovanie psa na overenie jeho odolnosti voči besnote, a to aj v prípade predchádzajúceho očkovania.

Pas pre psa: cena a dátum platnosti

Ako môžem vytvoriť pas pre svojho psa? Na to musíte ísť k veterinárnemu lekárovi, ktorý má úradné osvedčenie o spôsobilosti. Právnické osoby uznávajú len dokumentáciu vydanú registrovaným lekárom. Lekár je povinný skontrolovať zdravotný stav vášho psa, vypísať históriu očkovania a označiť psa čipom alebo tetovaním. Koľko stojí psí pas? Vydanie dokladu totožnosti stojí 21,48 Euro.

Mali by ste si však byť vedomí možných dodatočných poplatkov, napríklad za neaktuálne očkovania a za čipovanie vášho psa. Náklady na získanie pasu sú jednorazové a na rozdiel od ľudského pasu jeho platnosť nekončí. Platí do konca života vášho domáceho zvieraťa.

Pas pre psy mladšie ako tri mesiace

Keď však idete k veterinárovi s úmyslom získať pre svojho psa dokumentáciu a pas, nezabúdajte, že je dobré dohodnúť si termín v dostatočnom predstihu. Prečo? Hoci samotný doklad môže väčšina profesionálnych veterinárnych lekárov vystaviť na mieste, niektoré očkovania nadobúdajú účinnosť až po určitom čase.

Týka sa to najmä očkovania proti besnote, ktoré sa môže vykonať u psov starších ako tri mesiace. Očkovanie je však aktuálne až po 21 dňoch, takže ak plánujete cestovať s mladým psom, nezabudnite ísť k veterinárovi s dostatočným časovým predstihom. Nezabudnite tiež, že cestovanie so šteniatkom mladším ako tri mesiace si vyžaduje ďalšie kroky, o ktorých si môžete prečítať na webovej stránke Hlavného veterinárneho inšpektorátu.

Pri každej ceste do zahraničia, bez ohľadu na spôsob dopravy, budete potrebovať pas pre psa. Cena takéhoto dokladu môže byť pre niekoho vysoká, ale pas sa vydáva len raz na celý život psa. Predtým, ako sa vyberiete so svojím domácim miláčikom na cestu do zahraničia, navštívte svojho lekára v dostatočnom predstihu a overte si, či váš pes spĺňa všetky podmienky a zákony krajiny, do ktorej cestujete. Cestovanie so psom musí byť nielen príjemné, ale aj zodpovedné a bezpečné pre všetky strany.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-11
max spokojná
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel