Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

PAPAGÁJ NYMFA - AKO DLHO ŽIJE? ZAUJÍMAVOSTI O NYMFÁCH

2023-06-19
PAPAGÁJ NYMFA - AKO DLHO ŽIJE? ZAUJÍMAVOSTI O NYMFÁCH

Jedným z najobľúbenejších druhov domácich papagájov je papagáj nymfa. Ako dlho žije, odkiaľ pochádza jeho popularita, aký je jeho charakteristický vzhľad a povahové črty a čo by ste o ňom mali vedieť, ak uvažujete o jeho kúpe? Zistite podrobnosti!

Papagáj nymfálny má taký výrazný vzhľad, že je ťažké si ho pomýliť s iným druhom tohto druhu. Vďaka svojmu špecifickému účesu, ktorý pripomína šviháckeho Irokéza, vyzerá papagáj nymfa očarujúco, jemne a každému, kto sa na ňu pozrie, okamžite navodí dobrú náladu.

Opeřenie týchto papagájov sa môže veľmi líšiť, ale najčastejšie sa vyskytuje sivé sfarbenie s prvkami žltej a oranžovej farby na hlave papagája. Ako to už u vtákov býva, samce sa vyznačujú intenzívnejším sfarbením na lícach, ale ani samice nezostávajú nič dlžné. Ich sfarbenie a operenie je však o niečo tlmenejšie.

Biely papagáj nymfa alebo modrý papagáj nymfa?

Okrem sivého sfarbenia sa vyskytuje aj biela nymfa, ktorá je pomerne obľúbená, najmä kvôli charakteristickému sfarbeniu peria. Klasická biela nymfa má tiež žltú hlavu s oranžovými "hrbolčekmi" na lícach. Existujú však aj biele papagáje, ktoré sú albíni. V tomto prípade sa farba celého operenia uzatvára do odtieňa bielej a oči získavajú charakteristickú červenkastú farbu.

Niektorí tvrdia, že existuje aj modrý papagáj nymfa, ale efekt tohto sfarbenia je spôsobený modrastým odtieňom sivej farby v opierení tohto papagája. Sivá môže nadobúdať rôzne odtiene, v tomto prípade veľmi pripomína modrú farbu. Nie je to však taký intenzívny odtieň ako napríklad u veľmi pestrých, intenzívne modrých papagájov vlnkovaných. Napriek tomu je vďaka tomu, bez ohľadu na farbu a odtieň, každý papagáj nymfa veľmi obľúbený u domácich chovateľov.

Zvuk papagája nymfy - príjemný alebo otravný?

Odkiaľ pramení popularita týchto papagájov okrem ich zábavného a veľmi osobitého vzhľadu? Papagáje nymfy sa na rozdiel od mnohých iných druhov týchto vtákov vyznačujú veľmi príjemným hlasom. Zvuky papagája nymfy sú príjemné pre ucho, zvučné a v žiadnom prípade by nemali dráždiť majiteľa ani ostatných členov domácnosti.

Niektoré papagáje sú povestné svojím piskľavým, po čase dosť otravným hlasom, preto ich mnohí chovatelia nemajú radi. Papagáj nymfa však počas svojho života skôr píska, než kváka, čo je pre ľudské ucho oveľa príjemnejší zvuk.

Treba si uvedomiť, že zvuky, ktoré vydávajú papagáje, sa líšia podľa toho, ktoré pohlavie ich vydáva. V spoločenstve vtákov nie je prekvapujúce, že práve samce sú oveľa ochotnejšie vydávať hlasné zvuky. Takýmto spôsobom potrebujú upútať pozornosť samičky, aj keď v okolí žiadna nie je.

Samce vedia aj spievať, čo tiež prispieva k ich obľúbenosti. Spev sa učí od útleho veku a môže mať viac alebo menej pokročilé formy.

Niektorí jedinci dokážu skomponovať skutočné hudobné diela, ktoré dokážu spríjemniť nejedno domáce ráno. Je ťažké predpovedať, aký hudobný bude samec papagája, a je tiež ťažké predpovedať, aký repertoár si vyberie. Môže byť užitočné pustiť v dome obľúbenú hudbu, aby ju nymfa mohla neskôr napodobniť. Táto vlastnosť napodobňovania počutých zvukov je charakteristická takmer pre všetky papagáje.

Treba tiež pripomenúť, že okrem príjemného spevu môžu papagáje nymfy vydávať aj nepríjemné zvuky. Samce na seba radi hlasno pokrikujú, čo môže byť po chvíli veľmi nepríjemné pre všetkých v blízkosti. Ani samičky neostávajú nič dlžné, takže je dobré byť pripravený na rôzne druhy hluku, bez ohľadu na to, pre ktoré pohlavie papagája sa rozhodnete.

Papagájová nymfa - odkiaľ pochádza jej popularita?

Čo ešte stojí za to vedieť o papagájoch nymfách? Tieto vtáky sú u ľudí obľúbené aj z iného dôvodu. Sú veľmi spoločenské a je pomerne ľahké s nimi nadviazať kontakt. Nie sú konfliktné a majú rady spoločnosť iných papagájov svojho druhu. Nie sú ani príliš aktívne, čo je výhoda, pretože nevydávajú príliš nočné zvuky, ak vynecháme otázku spevu a prípadného kriku.

Majú však radi, keď je ich čas rôznorodý, pretože sú od prírody zvedaví a radi prijímajú nové podnety. Môžete im teda poskytnúť vetvičky na ďobanie, hrať sa s nimi, držať ich na ramene, nechať ich voľne v byte alebo im jednoducho nájsť kamaráta na hranie.

Papagáje nymfy tiež potrebujú pomerne veľký priestor na voľné lietanie. Nechovajte ich v malej klietke a pravidelne ich púšťajte von. Dôvodom je ich prirodzený spôsob života, ktorý zahŕňa pomerne časté zmeny prostredia a neustále hľadanie potravy. Čím sa papagáj nymfa živí? Veľmi sa uspokojí so všetkými druhmi semien tráv so suchou textúrou. Tieto papagáje nemajú v obľube mokrú potravu, ale samozrejme, môžu sa medzi nimi vyskytnúť výnimky.

Papagáj nymfa - ako dlho žije v dobrých podmienkach?

Ako dlho žije nymfa? Túto otázku si kladie každý chovateľ týchto priateľských a zvedavých vtákov. Dĺžka života nymfy samozrejme závisí od mnohých faktorov. Najdôležitejším z nich je dobre zvolené krmivo, kvalitné a z overeného zdroja.

Dôležitý je aj stály prístup k vode a, samozrejme, starostlivosť o hygienu papagája a jeho prostredia. Špinavá klietka alebo kontaminovaná nádoba na vodu či krmivo je ľahkým spôsobom pre množenie baktérií a parazitov, ktoré sa v prípade neliečenia môžu pre vášho papagája stať smrteľnou hrozbou. Nezabudnite tiež neustále kontrolovať jeho zdravotný stav a rýchlo reagovať na akékoľvek abnormality.

Nymfa papagája, ktorá má dobré životné podmienky a dobrý zdravotný stav, sa môže dožiť až 15 rokov. To je veľmi dlhé obdobie, počas ktorého si s ňou môžete vytvoriť mimoriadne trvalé puto. Priemerný počet rokov týchto vtákov sa pohybuje od 10 do 15, čo je pre domáce zvieratá stále veľmi vysoký počet.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel