Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

OLEJ ALEBO OLIVOVÝ OLEJ PRE VAŠU MAČKU? OVERTE SI, KTORÉ TUKY SÚ PRE ŇU VHODNÉ!

2023-10-10
OLEJ ALEBO OLIVOVÝ OLEJ PRE VAŠU MAČKU? OVERTE SI, KTORÉ TUKY SÚ PRE ŇU VHODNÉ!

Tuky sú nevyhnutné pre správne fungovanie mačacieho organizmu - dodávajú energiu, sú v nich rozpustené vitamíny: A, D, E a K. Mastné kyseliny majú tiež významný vplyv na mozog, regeneráciu tkanív, ako aj na srsť a kožu mačky. Tuky podporujú aj ďalšie telesné funkcie a sú nevyhnutné pre zdravie vášho domáceho maznáčika.

Čo je v olejoch?

Najjednoduchšie delenie olejov je to, ktoré rozdeľuje oleje na živočíšne a rastlinné. Z pohľadu mačky sú najcennejšie živočíšne tuky; veď mačky sú mäsožravce a práve živočíšne tuky sú v jej strave veľmi dôležité. Z tohto dôvodu je najlepšie dávať domácim mačkám mäso, ktoré bolo mäsité - práve s tukom, pretože práve z takéhoto mäsa vyťažia najviac výhod, a to aj pre zuby - takéto mäso musí mačka dôkladnejšie žuť.

Ako je to s tukmi a olejmi v mačacej strave? Je olivový olej pre vašu mačku dobrý nápad, alebo sa oplatí používať olej len pre jej vlastnú potrebu? Veľmi obľúbené rastlinné oleje sú niekedy tiež predmetom záujmu vášho domáceho maznáčika a rád by ich ochutnal. Zistite, čo sa v nich nachádza a či sa oplatí liečiť nimi vášho domáceho miláčika.

Olivový olej

Je olivový olej pre vašu mačku dobrý nápad? Je to predsa veľmi cenný tuk - pôsobí ako antioxidant a je veľmi dobrý pre imunitný systém. Dokáže tiež spomaliť proces starnutia a má veľmi pozitívny vplyv na vzhľad kože, a to aj vďaka vitamínu E, na ktorý sú olivy bohaté. Olivový olej môže tiež pomôcť mačkám zbaviť sa žmolkov. Ide o pomerne častý problém týchto zvierat - mačky sa nakoniec takmer neustále umývajú, a tak prehltnú svoju srsť. To môže viesť k tvorbe chumáčov chlpov a v extrémnych prípadoch k upchatiu tráviaceho traktu.

Kŕmenie mačky olivovým olejom môže pomôcť predísť tomuto problému a zbaviť sa žmolkov skôr, ako sa stanú nepríjemnými. Olivový olej je tiež skvelý na povzbudenie mačacieho apetítu - zlepšuje totiž vôňu a chuť potravy, takže aj mačací hltač ochotnejšie prijíma potravu. Niekedy sa používa aj olivový olej pri zápche pre mačku - dokáže trochu upokojiť črevá a zmäkčiť fekálne masy. Aj keď, samozrejme, nenahradí návštevu veterinára.

Množstvo oleja v potrave vašej mačky však nepreháňajte - bezpečné množstvo je približne tri polievkové lyžice oleja týždenne. Veľa závisí aj od hmotnosti a veku mačky - čím je mačka menšia, tým menej oleja môže zviera dostať. Dôležitá je aj strava mačky - pri BARF strave a varení si ju sami je pridávanie oleja nevyhnutné, pri dobre vyvážených krmivách to už nemusí byť potrebné - krmivá už majú oleje vo svojom zložení.

Repkový olej

Repkový olej je predovšetkým zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín a vyrába sa v dvoch verziách: rafinovaný a nerafinovaný, lisovaný za studena. Práve ten druhý sa považuje za hodnotnejší, pretože počas výroby nedochádza k strate živín.

Napriek tomu nemusí byť repkový olej pre vašu mačku najlepším nápadom - ľahko nájdete oleje, ktoré sú užitočnejšie a majú na vášho domáceho miláčika lepší účinok. Je to predovšetkým preto, že omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v repkovom oleji sú pre mačacie telo prakticky neasimilovateľné, pretože premena mastných kyselín je v mačacom tele neefektívna.

Ľanový olej

Za studena lisovaný ľanový olej pre mačky je veľmi dobrým pomocníkom pri vstrebávaní vitamínov rozpustných v tukoch: A, E, D a K. Pravidelné podávanie ľanového oleja vašej mačke môže viesť aj k pomoci pri termoregulácii a vytvoreniu izolačnej vrstvy, ktorá udrží vašu mačku v teple. Esenciálne mastné kyseliny tiež pomáhajú posilňovať imunitu a zlepšovať stav kože a srsti.

Lososový olej

Lososový olej pre mačky sa považuje za vysokokvalitný prírodný doplnok a veľmi často sa pridáva do krmív pre domáce zvieratá. Je cenným zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, vyživuje mozog vášho domáceho maznáčika a výborne pôsobí na jeho imunitu. Olej má tiež dobrý vplyv na kožu, srsť, kĺby a srdce. Podporuje aj vývoj orgánov, práve vďaka živinám, ktoré obsahuje, môžu malé mačky bez problémov rásť. Pomáha aj pri liečbe alergií a urýchľuje hojenie a regeneráciu rán.

Môže sa používať aj na liečbu kožných ochorení. Nedostatok esenciálnych mastných kyselín môže viesť k spomaleniu rastu mačiatok, rýchlemu úbytku hmotnosti, oneskorenému zotaveniu a k podráždeniu kože, tvorbe lupín, vysušeniu alebo k problémom so seboreou. Srsť sa môže začať sfarbovať, rednúť a vypadávať.

Kokosový olej

Niekoľko mačiek naozaj miluje kokosový olej. Veľký podiel na tom má jeho charakteristická chuť a vôňa, ktorá mačky okamžite nabáda k jedlu. Pridaním kokosového oleja do jedla je možné zvýšiť chuť do jedla mačacích neprajníkov.

Kokosový olej tiež podporuje tráviace procesy a je vhodný pre imunitný systém, čím pomáha v boji proti baktériám a choroboplodným zárodkom. Stará sa aj o stav zubov a ďasien mačky - pomáha zastaviť krvácanie ďasien a tvorbu zubného kameňa na zuboch.

Oleje pre mačky - áno alebo nie?

Napriek nesporným výhodám olivového oleja alebo ľanového oleja sú pre vašu mačku najlepšie oleje živočíšneho pôvodu. Je to preto, že mačky nevstrebávajú rastlinné oleje tak dobre, takže ich zdraviu prospešné vlastnosti sa nemôžu naplno prejaviť. V tomto prípade je lepšie spoliehať sa na živočíšne oleje a rastlinné používať v prípade potreby, napríklad na zlepšenie mačacieho apetítu.

Oleje a olivový olej pre mačku - zhrnutie

Olej pre mačky môže byť vynikajúcim doplnkom ich stravy. Môžete ním úspešne kŕmiť mačky, ktoré sú kŕmené suchou alebo mokrou stravou - za predpokladu, že krmivo nie je obohatené olejmi, inak to môžete prehnať, a tiež mačky kŕmené modelom BARF - prítomnosť olejov v BARF strave je dokonca nevyhnutná na vytvorenie vyváženej stravy. Nie všetky oleje sú pre mačky rovnako hodnotné - repkový olej obsahuje omega-3 a omega-6 kyseliny, ale tie prvé sú pre mačací organizmus prakticky neasimilovateľné.

Na druhej strane, olivový olej, lososový olej, ľanový olej alebo kokosový olej sú veľmi dobrým nápadom. Lososový olej je bohatý na živiny, dobre sa vstrebáva a má veľmi pozitívny vplyv na zdravie mačiek v každej fáze ich života. Rovnako ako ostatné oleje zlepšuje chuť a môže prispieť k lepšiemu črevnému tranzitu a je nosičom vitamínov A, D, E a K. S olejom to však nepreháňajte - postačia maximálne tri polievkové lyžice týždenne.

U menších mačiek je vhodné dávku primerane znížiť. Niekedy tiež, v závislosti od toho, čo mačka konzumuje - nie je potrebné ich podávať. Najviac sa odporúčajú živočíšne oleje - lososový olej, olej z krillu, vajcia, tučné mäso, hoci ani to by ste nemali preháňať.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Top
pixel