Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

ODČERVENIE MAČKY - AKO, KEDY, ČÍM? 7 TIPOV OD LEKÁRA!

2022-12-13
ODČERVENIE MAČKY - AKO, KEDY, ČÍM? 7 TIPOV OD LEKÁRA!

Ako opatrovatelia našich domácich miláčikov sme zodpovední za ich zdravie a bezpečnosť. Jedným zo základných prvkov starostlivosti o zdravie našich domácich miláčikov je správna prevencia. Okrem pravidelného očkovania odporúčaného veterinárom by sme mali mačku aj pravidelne odčervovať. Ako často by sme mali odčervovať? Aké prípravky by sa mali použiť? Je potrebné odčervovať mačku, ktorá nie je vo vonkajšom prostredí? Ktoré parazity ohrozujú naše mačky? Na všetky tieto otázky sa pokúsim odpovedať v tomto článku.

Nebezpečné parazity pre mačky

Vnútorné parazity sú v našom prostredí bohužiaľ bežné. Parazity patriace medzi prvoky (napr. lamblie, kokcídie), oblé červy (napr. škrkavka mačacia) a ploché červy (pásomnice) sú u mačiek bežné. Vnútorné parazity sa najčastejšie vyskytujú u mladých mačiek (mačiatka sa môžu nakaziť ešte v maternici alebo saním mlieka od nakazenej matky). V neskoršom veku hrozí mačkám nebezpečenstvo nákazy prostredníctvom invazívnych foriem, ktoré sa nachádzajú v pôde (vajíčka škrkaviek, bičíkovcov, háďatiek).

Larválne štádiá parazitov sa môžu nachádzať v surovom mäse (cysty toxoplazmy, najmä v bravčovom mäse) alebo v tkanivách malých zvierat (hlodavcov, vtákov), ktoré sú korisťou mačiek (larvy škrkaviek, cysty toxoplazmy). Často sa problém zamorenia vyskytuje aj vo väčších populáciách zvierat - v chovných staniciach, základniach, útulkoch.

Aké sú príznaky napadnutia?

Hnačka je najčastejším príznakom napadnutia červami a môže obsahovať hlien a krv. Odčervené mačiatka strácajú chuť do jedla, nepriberajú, chudnú, môžu zvracať a sú letargické. Často sa stáva, že zamorenie je úplne bezpríznakové, preto je vždy dôležité mať na pamäti, že neprítomnosť príznakov nemusí vždy znamenať, že naša mačka nie je zamorená.

Ako často mám odčervovať svoju mačku?

Nižšie uvádzam harmonogramy odčervovania, zatiaľ čo všeobecné pravidlo odčervovania dospelých mačiek závisí od toho, či je naša mačka mačka vonkajšia alebo nevodná. Vonkajšie mačky by sme mali odčervovať každé 3 mesiace a mačky, ktoré nie sú vo vonkajšom prostredí, každých 6 mesiacov.

Prípravky na odčervenie

V súčasnosti existuje veľké množstvo odčervovacích prípravkov pre mačky. Sú dostupné aj v rôznych formách - pasty, tablety alebo prípravky na okamžité použitie. V skutočnosti všetky fungujú veľmi podobne.

Ak sa nám nepodarí prepašovať tabletu pre našu mačku, môžeme jej na krk nasypať prípravok Spot-on. V poslednom čase sú k dispozícii tzv. spot-on prípravky 2 v 1, t. j. prípravky na odčervenie, ktoré zároveň chránia proti kliešťom a blchám. Je to veľmi vhodný spôsob ochrany vašej mačky, najmä ak ide o mačku žijúcu vonku - stačí ho aplikovať raz za tri mesiace.

Harmonogramy odčervovania mačiek

  1. Mačiatka - od 3 týždňov veku každé 2 týždne až do odstavenia (fenbendazol, flubendazol, pyrantel). Potom každý mesiac do 6 mesiacov veku vyššie uvedenými prípravkami, emodepsidom alebo milbemycínom, moxidektínom, selamektínom.
  2. Tehotné mačky - emodepsidom alebo selamektínom na konci gravidity.
  3. Dojčiace mačky - fenbendazol, febantel, flubendazol, pyrantel, emodepsid, mlibemycín, moxidektín, selamektín - jedno podanie počas obdobia laktácie v rovnakom čase ako prvé odčervenie mačiat.
  4. Dospelé mačky z neznámeho zdroja - odčervenie dvakrát uvedenými prípravkami v intervale 2 týždňov, potom po jednom mesiaci.
  5. Potom pravidelné odčervovanie dospelých mačiek (dobre predtým odčervených) odchádzajúcich každé 3 mesiace, neodchádzajúcich každých 6 mesiacov.

Prevencia

Nezabúdajme na pravidelné odčervovanie našich mačiek. Ak je mačka umiestnená vo vnútri, riziko invázie je v skutočnosti nízke, pretože je nepravdepodobné, že by jedla hlodavce. Takáto mačka patrí do rizikovej skupiny A. V takom prípade by sa mal dvakrát ročne vyšetriť trus mačky a podľa výsledkov odčervovať, alebo by sa mala mačka dvakrát ročne preventívne odčervovať proti nematódam.

Ak je mačka vonku a voľne sa pohybuje, existuje vysoké riziko invázie, pretože môže zjesť hlodavce alebo vtáky. Mačka je potom zaradená do rizikovej skupiny B. Aby sa minimalizovalo riziko vylučovania vajíčok škrkaviek a pásomníc, mal by sa výkal vyšetrovať každé tri mesiace a odčervovať v závislosti od výsledku, alebo odčervovať pravidelne každé tri mesiace prípravkami proti nematódam a pásomniciam.

Nebezpečné zoonózy

Musíme si uvedomiť, že vnútorné parazity, ktoré sa vyskytujú u našich mačiek, môžu byť nebezpečné aj pre človeka. Príkladom zoonózy, teda choroby prenášanej zo zvierat na človeka, môže byť toxokaróza. Toxokaróza je nebezpečné zoonotické ochorenie spôsobené inváziou lariev škrkavky psej alebo mačacej (Toxocara canis, Toxocara cati). Zdrojom nákazy toxokarózou je kontaminovaná pôda, prehltnuté kontaminované potraviny, kontakt s infikovanými zvieratami a ich výkalmi. Kontaminácia prostredia vajíčkami škrkaviek psov a mačiek je bežná na celom svete. Najzraniteľnejšie sú deti, ktoré sa nakazia pri hre s infikovanými zvieratami a v pieskoviskách, kde sa nachádzajú vajíčka invazívnych škrkaviek.

K infekcii prispieva aj nedostatok zvyku umývať si ruky. V ľudskom tele (v dvanástniku) sa z prehltnutých inváznych vajíčok vyliahnu larvy dlhé asi 0,4 mm. Prechádzajú cez črevné steny do krvného obehu. S krvou migrujú do rôznych orgánov tela (pečeň, oko, mozog) a usadzujú sa v nich. Počas pobytu v tkanivách spôsobujú zápalovú reakciu a deštrukciu infikovaných tkanív.

Systematické odčervovanie našich domácich miláčikov preto pomáha chrániť nielen vášho domáceho miláčika, ale aj zvyšok domácnosti pred hrozbou parazitov. Výber správneho prípravku a režimu odčervovania pre vaše zviera konzultujte so svojím veterinárnym lekárom.

Mačky a bezpečnosť tehotných žien

Pri dodržiavaní základných hygienických návykov nie je žiadna mačka (dokonca ani lovecká!) pre človeka nebezpečná! Nie je nebezpečný ani pre tehotné ženy! Nebezpečenstvo toxoplazmózy môže predstavovať infikovaná mačka, ktorá vylučuje oocysty, t. j. vývojové formy Toxoplasma gondii, vo svojom truse. Takéto prípady sú veľmi zriedkavé a týkajú sa mladých mačiek vo veku niekoľkých mesiacov s neúplnou imunitou, ktoré sa mohli nakaziť konzumáciou uloveného vtáka alebo hlodavca alebo surového mäsa alebo vnútorných orgánov infikovaných hospodárskych (ošípaná, ovca, koza) alebo voľne žijúcich (hydina, diviak, srnec, zajac) zvierat. Tieto zvieratá sú medzihostiteľmi Toxoplasmy, t. j. parazit sa v ich tele nachádza vo forme tkanivových cýst.

Človek sa môže nakaziť po požití oocýst z výkalov nakazenej mačky (môžu sa nachádzať v pôde, vode, zelenine, ovocí) alebo po požití cýst obsiahnutých v mäse. Riziko môže predstavovať najmä bravčové mäso, ale aj mäso z diviakov, zajacov a divých vtákov. Nezabúdajte na každodenné vyprázdňovanie mačacieho záchoda (oocysty sa nešíria), obmedzte mačkám lov hlodavcov a vtákov, nekŕmte ich surovým mäsom, používajte špecializované krmivá a pravidelne odčervujte svoje domáce zvieratá.

Ako predísť riziku nákazy toxoplazmózou? Umývajte si ruky - vždy po manipulácii so zvieratami, pred prípravou jedla a pred jedlom, po čistení mačacieho záchoda a po akomkoľvek kontakte so zemou, zabezpečte, aby si vaše dieťa umylo ruky po manipulácii so zvieratami a po hre na pieskovisku, pri práci v záhrade používajte rukavice, pred jedlom umyte zeleninu a ovocie, neochutnávajte surové mäso (bravčové! ) pri príprave jedla, umývajte si dosku na krájanie, náčinie a ruky po kontakte so surovým mäsom a špinavou zeleninou a ovocím, chráňte potraviny pred hmyzom, ak plánujete mať dieťa alebo ste tehotná, nezabudnite si urobiť krvný test na Toxoplasma gondi.

Ak máme doma domáce zviera, mali by sme ho pravidelne odčervovať?

Ľudí nie je potrebné odčervovať. Ľudia sa nakazia zoonotickými parazitmi konzumáciou výrobkov kontaminovaných výkalmi psov a mačiek alebo tým, že si dajú do úst špinavé ruky alebo predmety (kontaminované zeminou alebo pieskom, do ktorých sa usadili infikované zvieratá).

Dodržiavaním základných hygienických pravidiel (pravidelné umývanie rúk, najmä pred jedlom, po hre v záhrade a na pieskoviskách, umývanie ovocia a zeleniny, ktoré sa konzumujú surové, nevkladanie rúk alebo predmetov do úst) sa ochránime pred nákazou touto chorobou. Odčervovanie zvierat by sa malo vykonávať len podľa odporúčaní veterinárneho lekára. Najdôležitejšie je odčervenie šteniat a mačiatok.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rýchle vybavenie objednávky .
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel