Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

OBOJOK PRE PSA - FAKTY A MÝTY

2024-01-11
OBOJOK PRE PSA - FAKTY A MÝTY

Až donedávna bolo pichnutie psa pomerne bežným javom, najmä u veľkých psov, ktoré podľa plemena vykazujú viac známok agresie. Dnes sa však špicanie čoraz častejšie stretáva nielen s nevôľou a negatívnymi komentármi, ale v niektorých krajinách sa zaviedli aj zákazy. Aké sú teda fakty a mýty o obojku s ostňami pre psov?

Obojok pre psov niektorí považujú za dokonalý obojok pre správanie. Zvyčajne má podobu kovového obojku okolo krku psa, ktorý sa skladá z niekoľkých článkov zakončených tupými hrotmi. Tie majú mať "účinný" vplyv na správanie psa. Obojok s hrotmi môže byť vyrobený aj z koženého materiálu, ale v tomto prípade je z vnútornej strany zakončený malými hrotmi, ktoré pôsobia podobne ako tupé kovové hroty. V oboch prípadoch má použitie psieho bodca rovnakú povahu, rovnaký účinok a spôsobuje vášmu domácemu miláčikovi podobnú bolesť. Práve pre túto bolesť je psí bodec v niektorých krajinách zakázaný.

Čo je behaviorálny obojok?

Ešte približne pred desiatimi rokmi bol obojok-obojok bežnou pomôckou pri výcviku väčších psov. Niektoré psy, ktoré sú klasifikované ako agresívne plemená, nosili alebo stále nosia obojok s ostňami aj na každodenné prechádzky. Podľa majiteľov psov je používanie bodca rýchlym výsledkom výcviku, ktorý je v ich očiach účinný a dlhodobý. Ako to však vyzerá v skutočnosti?

Hlavným účelom reťaze je zabrániť psovi ťahať za vôdzku a nečakane z nej vyskočiť, napríklad smerom k inému psovi, človeku alebo cyklistovi. Pri trhnutí vodítkom sa obojok utiahne a hroty alebo kolíky sa zaryjú do krku psa, čím spôsobia bolesť a odradia od podobných trhnutí v budúcnosti.

Bodec teda funguje na základe jednoduchej a bohužiaľ najrýchlejšej reakcie, ktorá pôsobí na akéhokoľvek živého tvora. Faktor bolesti má za úlohu vytvoriť negatívnu asociáciu na určitú činnosť a účinne odradiť od jej opakovania. Účelom utiahnutia obojku je ukázať psovi, že ťahanie za voľné vodítko alebo skákanie smerom k psovi alebo človeku prechádzajúcemu na ulici je niečo zlé a malo by byť spojené s bolesťou. Týmto spôsobom sa má odnaučiť opakovať podobné správanie.

Ako funguje obojok pre psa?

Funguje obojok pre psa práve týmto spôsobom? V skutočnosti nie. Behavioristi dokázali, že jeho vplyv na psychiku psa je veľmi negatívny. Používanie obojku vedie u zvieraťa k rozvoju jednoduchého myšlienkového procesu: okoloidúce psy a ľudí si spájajú s bolesťou, ktorej príčine nerozumejú. To vedie k tomu, že namiesto vedomého pokojného prechádzania okolo psov a ľudí sa psy môžu stať ešte agresívnejšími, pretože vo svojom chápaní sa budú brániť proti bolesti.

V opačnom prípade môžu psy pri prechádzaní "prekážok" pociťovať silnú úzkosť, pretože vedia, že každý pes alebo človek, ktorého stretnú, spôsobuje bolesť v oblasti krku. To môže viesť k nechuti k prechádzkam, ktoré namiesto potešenia predstavujú pre psa zdroj bolesti a strachu.

Výučba výcviku na základe bolesti nie je v žiadnom prípade účinným spôsobom výchovy psa. To je dôvod, prečo je bodák zakázaný v krajinách, ako je napríklad Rakúsko, ktoré bolo prvou krajinou, kde bol bodák zakázaný, okrem iných. Okrem Rakúska sa k zákazu pripojili aj Švajčiarsko, Nórsko, Švédsko, Nový Zéland, Austrália a Fínsko. V mnohých európskych krajinách prebiehajú aj kampane na zvýšenie povedomia verejnosti o nepriaznivých účinkoch, ktoré má bodnutie psa na jeho duševné zdravie. Chov cez bolesť je najmenej zodpovedná forma výcviku bez dobrých výsledkov.

Tlaková reťaz pre psy a agresivita

Mal by sa však v prípade agresívnych psov tolerovať bodák, ako sa to často deje v praxi? Určite nie, pretože tu funguje presne ten istý mechanizmus ako pri iných psoch. Potláčanie agresie bolesťou môže viesť k ešte väčšej agresii, ktorá sa môže objaviť v najmenej nečakanej chvíli. Môže byť namierená proti majiteľovi alebo proti niektorému z členov domácnosti. A to aj v prípade, že pes predtým tento typ správania neprejavoval.

Okrem toho môže používanie obojku s hrotmi alebo klipsami spôsobiť trvalé poranenie krku a chrbtice. Pes, ktorý pri chôdzi na vodítku ťahá, sa cez blokovací obojok dusí a hučí, preto sa v mnohých prípadoch viac ako obojok odporúča špeciálny postroj prispôsobený veľkosti a hmotnosti psa. Obojky a obojky s klipsňou môžu viesť k trvalému poškodeniu krku a chrbtice. To má za následok zhoršenie rovnováhy, chôdze a ochromenie niektorých pohybov štvornožky.

Obojok pre psa - zákaz bolesti

Aká je teda alternatíva k bodcom a obojkom na pomoc pri výcviku psa? V prvom rade je to systém odmeňovania namiesto trestania. Nahraďte bolesť príjemnou asociáciou dobre vykonanej úlohy. Keď váš pes prejde okolo iného psa alebo človeka bez toho, aby ťahal, skákal alebo prejavoval známky agresie, jasne ho pochváľte a odmeňte ho pamlskom.

Keď neposlúchne príkaz, netrestajte ho ani mu nespôsobujte bolesť. Systém odmeňovania za dobré správanie už dlho uprednostňujú vedci a psychiatri, a to nielen tí, ktorí sa zaoberajú zvieratami, ale aj ľudskou psychikou. Týmto spôsobom nielenže naučíte svojho domáceho miláčika správať sa primerane, ale vytvoríte si s ním aj puto, ktoré je založené na náklonnosti a dôvere, a nie na bolesti a násilí.

Načo je teda dnes psí špic? Zákaz jeho používania v mnohých európskych krajinách, ako aj negatívne ohlasy trénerov a vedcov by mali byť dostatočne presvedčivé na to, aby sa od používania bodákov pri výcviku aj v bežnom živote úplne upustilo. Žiaľ, stále existujú školy pre psov, ktoré tento doplnok používajú, ale je na vás, aby ste sa rozhodli, ktorú školu pre psov si vyberiete.

Ak si chcete so svojím psom vybudovať vzťah založený na psychickej pohode a vzájomnej dôvere, vylúčte zo spôsobov výcviku vášho domáceho miláčika bodrel. Poďakuje sa vám a s trochou trpezlivosti sa prejavia výsledky príjemného výcviku založeného na syndróme odmeny.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel