Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Nevládne šteniatko? Pozrite sa, ako zabrániť tomu, aby vás šteňa hrýzlo do nôh a rúk

2022-06-15
Nevládne šteniatko? Pozrite sa, ako zabrániť tomu, aby vás šteňa hrýzlo do nôh a rúk

Takto vyzerajú šteniatka s množstvom energie, túžbou hrať sa väčšinu dňa a tenkými detskými zubami, ktoré v určitom okamihu začnú vypadávať. Aj keď milujete malú huňatú loptičku, ktorá pribudla do vašej rodiny, môže byť nepríjemné, ak pri hre príliš často skúša ostrosť svojich zubov na vašich rukách a nohách. Zistite, ako zastaviť žuvanie vášho šteňaťa a zmeniť jeho správanie.

Každý opatrovateľ šteňaťa si je dobre vedomý toho, aké ostré môžu byť šteňacie zuby. Ostré mliečne ihlice začnú časom vypadávať a nahradia ich trvalé zuby. To samozrejme znamená, že podobne ako pri prerezávaní zúbkov detí, ďasná svrbia a pes sa snaží uľaviť si. Okrem toho je štvornohé batoľa zvyčajne sopkou energie, ktorá sa chce neustále hrať a chce, aby sa svet točil okolo neho.

To všetko spôsobuje, že sa snaží získať vašu pozornosť a jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je hryzenie. Našťastie u väčšiny šteniat tento sklon k správaniu pominie, keď vyrastú. Sú však aj také, u ktorých zvyk hryzenia a starostlivosti pretrváva. Preto je lepšie vopred vykonať opatrenie, ktoré zvieratku rýchlo vysvetlí, že to nie je dobré správanie. Poďme si teda odpovedať na otázku: Ako zabrániť šteniatku, aby uhryzlo svojho majiteľa?

Šteňa hryzie ruky - dôvody

Aby sme mohli odpovedať na otázku "Ako môžem zabrániť svojmu psovi, aby ma hrýzol do rúk a nôh?", je potrebné najprv správne určiť príčinu tohto správania.

Tu sú možné dôvody:

- chcieť sa baviť/nudiť,
- snaží sa upútať pozornosť,
- výmenu zubov za trvalé,
- frustrácie,
- strach.

Teraz môžete zistiť, prečo si vaše šteňa hryzie ruky a/alebo nohy. Skôr ako začnete konať, zvážte, či to sami nepodporujete. Ako je to možné? Ukazuje sa, že to často robíte nevedome. Nohy sú ideálnym objektom na hryzenie, ak sa opatrovateľ snaží hrať so psom, kým zostáva na gauči. Kývanie na šteniatko prstami na nohe alebo jeho zaháknutie nohou je v tom čase veľká zábava, ktorá upevní súhlas šteniatka s týmto správaním.

Podobný efekt vyvolá aj predstieraný zápas, počas ktorého batoľa obchytkávate a trite, a ono potom začne hrýzť. Jeho jedinou reakciou môže byť, že vám bude zubami šmátrať po rukách, čo ho tiež utvrdí v tom, že hryzenie nie je nič zlé.

Nájdite vrchol aktivity

Mladý pes, aj ten najenergickejší, má svoje chvíle odpočinku a chvíle, keď srší energiou. Pozorovaním svojho domáceho miláčika budete môcť zistiť určitú pravidelnosť, a preto mu ponúknite najviac pohybu a zábavy počas jeho najaktívnejších období. Vtedy sa oplatí vziať ho na dlhšiu prechádzku, ponúknuť mu hru na čuchanie alebo stretnutie s iným psom. Dôležité je presmerovať energiu.

Kým si vaše šteňa bude myslieť, že je zábavné hrýzť vás do rúk alebo nôh, budete mať čas navrhnúť inú, ešte atraktívnejšiu činnosť. Nezabúdajte však, že mladé psy sa po veľkej dávke pohybu alebo hry často ťažko upokojujú. Zostávajú rozrušení a hľadajú ďalšie príležitosti na uvoľnenie svojej energie. Majte po ruke hračky pre psov, s ktorými sa môže malý psík hrať sám, napríklad hryzátka.

Na odnaučenie šteňaťa od žuvania dobre poslúžia aj pomôcky na tzv. aktívne kŕmenie, ako napríklad hračka naplnená mokrým krmivom. Pes sa musí veľmi sústrediť na lízanie obsahu a v dôsledku toho stráca záujem o hryzenie rúk a nôh.

Kedy je dovolené hryzenie?

Pes na rozdiel od vás nemá možnosť uchopiť predmet záujmu do labiek. Jediný spôsob, ako to urobiť, sú zuby, a preto váš pes začne hrýzť. Preto je dôležité zaviesť pravidlá, ktoré upravujú, čo sa môže a čo nemôže žuť. Zviera musí mať hračky a doplnky, ktoré môže do sýtosti hrýzť, ale ktoré vám nebudú na obtiaž. Ako teda prinútiť šteňa, aby prestalo hrýzť? Prívlač, ktorá sa dá rozšliapnuť, je dobrým riešením, ako odviesť pozornosť psovoda a odnaučiť ho hrýzť.

Upozorňujeme však, že na rozdiel od hryzadiel sú určené na spoločnú hru, a nie na samostatnú hru. Vyžaduje si zapojenie opatrovateľa, t. j. ťahanie hry. Vyberte pre svoje šteňa mäkké textilné ťahadlo, ktoré nepoškodí jeho ešte stále jemné zuby.

Nezabudnite tiež, že hračka bude pre psa atraktívnejšia, ak ju bude musieť naháňať. Ak ju umiestnite pod nos vášho psa, bude ho zaujímať len krátku chvíľu. Mimochodom, aby ste psa prinútili prestať žuť, môžete ho začať učiť povely ako "nechaj to" alebo "pusť".

Ako zastaviť šteniatko, ktoré vás hryzie do rúk, keď to robí zo strachu?

Výnimočným dôvodom, prečo šteňa hryzie ruky, je strach. Táto situácia môže nastať v prvých dňoch pobytu štvornohého psa v novom domove. Všetko je nové a čo je horšie, desivé. Šteniatko vytrhnuté z matkinho teplého objatia sa zrazu ocitne uprostred cudzích ľudí a predmetov. Nový domov znamená nielen nové tváre a veci, ale aj veľa očakávaní voči psovi, napríklad naučiť sa čistote alebo chodiť na vôdzke.

Hoci sa tešíme z nového člena rodiny, môže prežívať veľký stres. Obrannou reakciou na každé vaše gesto môže byť uhryznutie, pretože dieťatko nechápe vaše zámery. Ak sa problém hryzenia zo strachu týka aj vášho šteňaťa, máme pre vás niekoľko rád. Hoci je to ťažké, pretože huňatá lopta je ideálna na maznanie, snažte sa, aby bol váš pes čo najpokojnejší. Rýchle pohyby, zvýšený hlas alebo ešte horšie, prejavenie nervozity môže u bojazlivého šteňaťa spôsobiť problémy so socializáciou a viesť k tomu, že pes hryzie.

Chcete zastaviť hryzenie vášho šteňaťa? Dajte svojmu domácemu miláčikovi voľnosť, aby mohol preskúmať dom a zvyknúť si na nové podmienky. Proces privykania vášho batoľaťa na ostatných členov rodiny sa dá uskutočniť pomocou psích pochúťok. Nedovoľte deťom, aby sa násilne maznali alebo brali batoľa do náručia. Každý z vás nech sa k svojmu zvieraťu priblíži pokojne. V jednej ruke držte pamlsok, druhou sa môžete pokúsiť psa jemne pohladiť. Vyberte si tzv. komfortné zóny, t. j. boky tela a spodok chvosta. Je veľmi dôležité, aby ste si dotyk spojili s niečím príjemným, napríklad s pamlskom - to je dobrý spôsob, ako prinútiť šteňa, aby prestalo hrýzť.

Dvojitý problém alebo ako naučiť šteňa skákať a hrýzť?

Sú psy, ktoré tak túžia dosiahnuť ruky svojich psovodov, že sú pripravené pokúsiť sa skočiť na cieľ. V tejto situácii musíte kontrolovať dve nežiaduce správania. Ako teda odnaučiť šteňa skákať a hrýzť? Vo väčšine prípadov funguje dôsledné ignorovanie psa. Vo chvíli, keď na vás zviera začne skákať, otočte sa mu chrbtom a nehovorte naň.

Ľahostajnosť bude preňho formou trestu, t. j. nezáujmu z vašej strany. Existujú však psy, pre ktoré je skákanie na majiteľa formou sebatrestania. Ignorovanie takéhoto správania bohužiaľ nestačí na to, aby ste psovi povedali, že ste nespokojní. Preto sa už od prvých dní oplatí pracovať so psom na tzv. náhradnom správaní, medzi ktorými je najdôležitejšie "sedni".

Cieľom je presmerovať pozornosť psa od vašej osoby na splnenie úlohy, a tým ho odnaučiť hryzenie. Ak vykonanie povelu posilníte pamlskom, je veľká pravdepodobnosť, že skákanie prestane byť pre zviera atraktívne.

Ako zabrániť tomu, aby vám šteňa hrýzlo oblečenie?

Malé psy hľadajú príležitosti na hru takmer celý deň. Niekedy vidia povzbudenie tam, kde nie je. Možno si ani neuvedomujete, že sami povzbudzujete svoje šteňa, aby útočilo napríklad na vaše oblečenie. Domáce papuče s kožušinou alebo bambuľkami, objemné sukne, široké nohavice alebo vlajúce šatky môžu u vášho šteňaťa vyvolať obrovskú túžbu chytiť kus oblečenia a utrieť ho, čo vedie k situácii, keď váš pes hryzie a ťahá za veci.

Preto sa oplatí vzdať sa na chvíľu akéhokoľvek oblečenia alebo doplnkov, ktoré by mohli neúmyselne povzbudzovať vaše dieťatko k správaniu, ktoré si neželáte. Je to dôležitý krok k tomu, aby váš pes prestal hrýzť.

Čas hojí rany... zo psích zubov

Ako vidíte, problém hryzenia rúk a nôh opatrovateľa vo väčšine prípadov s vekom zvyčajne pominie. Ak je to spôsobené rastúcimi zubami alebo snahou získať pozornosť, mal by stačiť čas a vhodná práca so šteniatkom - to uspokojí potrebu hryzenia. Venujte však pozornosť tomu, či zlé návyky zmiznú. Ak nevidíte žiadne zlepšenie, obráťte sa na behavioristu, ktorý vám poskytne individuálnu pomoc a poradí vám, ako prinútiť psa, aby prestal žuť.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
2024-04-11
max spokojná
pixel