Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NEKRÓZA PLUTIEV U AKVÁRIOVÝCH RÝB - AKO ROZPOZNAŤ OCHORENIE A LIEČIŤ HO?

2023-05-13
NEKRÓZA PLUTIEV U AKVÁRIOVÝCH RÝB - AKO ROZPOZNAŤ OCHORENIE A LIEČIŤ HO?

Nekróza plutiev je jedným z najčastejších ochorení domácich akváriových rýb. Mladé exempláre a niektoré druhy, ako sú bojovnice a mollies, sú na ňu obzvlášť náchylné. Aké sú príznaky nekrózy plutiev? Ako liečiť a predchádzať tomuto život ohrozujúcemu ochoreniu rýb?

Nekróza plutiev - najčastejšie príčiny

Nekróza plutiev je ochorenie spôsobené baktériou. Príčiny ich vzniku môžu byť rôzne a závisia od podmienok v akváriu. Baktérie, ktoré napádajú plutvy rýb, sú najmä Aeromonas, Pseudomonas a Cytophaga. Tie sa v akváriu vyskytujú prirodzene. Napádajú najslabšie ryby, ktorých imunita sa znížila v dôsledku zlého stavu prostredia, v ktorom žijú, alebo v dôsledku toho, že im iné ryby obhrýzli plutvy.

Jednou z hlavných príčin oslabenia akváriových rýb je zlý stav vody a nedostatočná čistota akvária. Príliš zriedkavé čistenie vody spôsobuje hromadenie baktérií, čo má za následok zníženie imunity rýb. Príliš studená voda alebo voda s nevhodným pH môžu tiež prispieť k vzniku chorôb, medzi ktoré patrí aj nekróza plutiev. Ako jedinci, ktorí sú najviac ohrození vznikom tohto ochorenia, sa často uvádzajú pleskáče a mloky. Nebezpečné je aj pre mláďatá, ktoré ešte nemajú plne vyvinutý imunitný systém.

Je však dôležité mať na pamäti, že u rýb akéhokoľvek druhu a veku sa môže vyvinúť nekróza plutiev. Čistenie akvária a údržba vody sú pre zdravie vašich rýb najdôležitejšie. Preto je vhodné vybaviť sa špeciálnymi pomôckami, ako je čistič akvária, odmasťovač a čistič skla.

Okrem zlého stavu vody môže k ochoreniu prispieť aj nesprávne kŕmenie rýb. Záleží na kvalite a množstve potravy, pretože prebytok potravy môže spôsobiť usadzovanie zvyškov na dne a stenách akvária a zvýšiť znečistenie vody. K nekróze plutiev môže dôjsť aj v dôsledku ohryzávania plutiev inými rybami. Môže to byť spôsobené zlým výberom druhov alebo príliš veľkým počtom rýb v akváriu. Stres a preplnenie akvária sú rovnako častou príčinou vzniku nekrózy plutiev u akváriových rýb ako znečistenie vody. Opatrní by ste mali byť aj pri vyberaní rýb z akvária, pretože ostré nástroje môžu porezávať plutvy rýb a viesť k bakteriálnej infekcii.

Ako rozpoznáte nekrózu plutiev?

Aké príznaky má nekróza plutiev? Je nákazlivá? Toto ochorenie našťastie nie je nákazlivé. Postihuje najviac oslabené ryby, ale neprenáša sa na iné jedince v akváriu. Jej najčastejšími príznakmi sú rozstrapkané plutvy, ktoré môžu na poranených okrajoch stratiť farbu. Na plutvách sa môžu vyskytnúť aj viditeľné rany a rozpad a odumretie celej plutvy. Najčastejšie sú rany a odreté okraje viditeľné na chvostovej plutve ryby. Ryby postihnuté nekrózou plutiev majú zvyčajne znížený apetít a výrazné problémy s plávaním. Na odhalenie počiatočného štádia ochorenia je preto dôležité pozorne sledovať a sledovať ryby, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou nakazené baktériami.

Nekróza plutiev - ako liečiť a predchádzať?

Ak sa u ryby vyskytne nekróza plutiev, liečba je nevyhnutná na obnovenie jej zdravia a záchranu pred smrťou. Pred začatím liečby, ktorá je zvyčajne založená na antibiotikách predpísaných veterinárnym lekárom, je dôležité skontrolovať stav vody a v prípade potreby vymeniť vodu v akváriu. Dôležité je tiež odstrániť odumreté kusy plutiev a zbaviť filter aktívneho uhlia, ktoré absorbuje chemické prípravky, ktoré majú priaznivý vplyv na regeneráciu. Po vykonaní týchto úkonov začnite s kúpaním pomocou prípravkov predpísaných lekárom. Ak tieto nepomôžu, mali by sa použiť antibiotiká, ak to odporučil lekár.

Nekróza plutiev je bežným ochorením akváriových rýb. Dá sa jej však predísť starostlivosťou o hygienu, krmivo a správnym zarybnením nádrže. Pred uvedením ryby do akvária je vhodné uistiť sa, že dokáže žiť s ostatnými miestnymi druhmi. Najlepším liekom na nekrózu plutiev je prevencia a akákoľvek liečba by sa mala vždy vykonávať pod dohľadom veterinára.

"Nie vždy vidíme negatívne účinky baktérií v akváriu. Ak je však imunita rýb znížená, fyzikálno-chemické podmienky vody nie sú prispôsobené potrebám rýb alebo sa menia príliš rýchlo (napr. tesne po nákupe), môže dôjsť k vážnym poruchám. Nenápadná zmena na plutve sa môže ukázať ako závažné ochorenie. Neoplatí sa ignorovať znepokojujúce príznaky, pretože liečba ochorenia v jeho počiatočnom štádiu je oveľa prínosnejšia ako prácna terapia pokročilých zmien." - hovorí náš veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel