Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NAJZÁVAŽNEJŠIE OCHORENIA GUPIEK - AKO SA PRED NIMI CHRÁNIŤ?

2022-09-14
NAJZÁVAŽNEJŠIE OCHORENIA GUPIEK - AKO SA PRED NIMI CHRÁNIŤ?

Medzi akvaristami na celom svete sú gupky mimoriadne obľúbené. Sú to malé rybky, ktoré sú k dispozícii v mnohých rôznych odrodách, vďaka čomu sú veľmi pestré. Sú pestré a nenáročné, obľúbené aj u začínajúcich akvaristov. O to viac, že sú pomerne jednoduché na údržbu a odolné voči amatérskym chybám. Napriek tomu sú choroby gupiek témou, ktorá stojí za preskúmanie - choroba sa môže vyskytnúť v každom akváriu. Z čoho gupky ochorejú a ako to riešiť?

Gupky - spoznajte ich lepšie

Gupky, známe aj ako pávie oči, sú malé ryby - samce dosahujú dĺžku 3 až 5 centimetrov, zatiaľ čo samice sú o niečo guľatejšie a väčšie. Samce sú farebnejšie a majú predĺžené chvostové plutvy, vďaka čomu sú veľmi nápadné. Samičky sú nenápadnejšie. V domácom prostredí sa gupky môžu dožiť až piatich rokov, vo voľnej prírode žijú približne dva roky.

Vo voľnej prírode žijú v severovýchodnej Afrike, severnej Amazónii a v niektorých častiach Južnej Ameriky. Rýchlo sa rozmnožujú, a preto nepatria medzi ohrozené druhy. Sú veľmi odolné a dokážu sa rýchlo prispôsobiť meniacim sa podmienkam prostredia.

Choroby gupiek - s čím sa môžete stretnúť?

Choroby gupiek sa môžu vyskytnúť v každom akváriu - niekedy sú spôsobené nevhodnými podmienkami vo vode, ale môžu byť aj plesňového, bakteriálneho, vírusového alebo parazitárneho pôvodu.

Gupky podliehajú mnohým chorobám, ktoré postihujú akváriové ryby. Akvaristi sa však zhodujú, že je možné identifikovať niekoľko ochorení, na ktoré sú gupky obzvlášť náchylné.

Drozd

Drozda sa môže vyskytnúť u všetkých rýb, avšak gupky sú k nej náchylnejšie, pretože častejšie postihuje ryby s dlhými plutvami.

Huby, ktoré sa vo vodných nádržiach vyskytujú pomerne často, sú zodpovedné za múčnatku. Za normálnych okolností sú pre ryby úplne neškodné. Problémom sa stáva, keď sa zhoršia podmienky vo vode - napríklad keď je voda príliš studená. Na výskyt múčnatky má vplyv aj znížená imunita rýb alebo poranenia, ktoré utrpeli.

Prejavuje sa veľmi charakteristickým bielym alebo hnedobielym, na koncoch tmavším a plstnatým zvyškom, spod ktorého je vidieť poškodenú pokožku.

Ak si všimnete, že sa u nich objavujú mreny a gupky, je najlepšie ich ihneď premiestniť do inej nádrže. Liečba zahŕňa odstránenie lézií vhodným dezinfekčným prostriedkom - túto úlohu je najlepšie prenechať znalému veterinárnemu lekárovi. Je dobré pridať do akvária malachitovú zeleň a zvýšiť teplotu vody, ak bola príliš nízka. Váš veterinár vám poskytne odporúčania na vytvorenie riešenia. Niekedy je potrebné celý postup zopakovať.

Príčinu ochorenia v akváriu je tiež potrebné vypátrať a odstrániť - uistite sa, že teplota vody je správna, vyčistite potravu, ktorá sa zdržiava na dne nádrže, zlepšite okysličenie vody a zaveste rybám vyváženú stravu.

Choroba bavlny u gupiek

Bavlna, známa aj ako flexibakterióza, je bakteriálne ochorenie, ktoré môže postihnúť gupky. Je pomerne ľahké si ju pomýliť s drozdom - aspoň vizuálne. V počiatočných štádiách sa však vyvíja vnútorne, hoci na koži sa už môžu objaviť zmeny - šedivenie alebo pomalá strata farby. Najčastejším znakom, že ryba je chorá, je zmena jej správania.

Gupky postihnuté chorobou bavlníkových paprskov postupne menia svoje správanie. Stávajú sa apatickejšími, utekajú, skrývajú sa pred ostatnými rybami a veľmi často sa trú o predmety, ktorými vykonávajú akt sebapoškodzovania.

Koža sa zdá byť rozstrapkaná, pretože dochádza k odumieraniu časti epidermy. Pri sebapoškodzovaní stráca gupka šupiny, čo umožňuje baktériám väčšiu aktivitu. Objavujú sa aj charakteristické zhluky - práve vďaka tomu sa ochorenie dá pomerne ľahko zameniť s múčnatkou. Najskôr sa objavujú v blízkosti úst, aby začali pokrývať čoraz väčšiu časť povrchu tela ryby.

Liečba spočíva v oddelení chorých rýb od zdravých a ich dlhodobom kúpaní v špeciálne pripravených roztokoch - najpresnejšie odporúčania vám poskytne váš veterinár. Kúpele musia trvať aspoň týždeň, niekedy aj dlhšie - inak je možná recidíva. Kŕmenie potravou bohatou na vitamíny chorým rybám prospeje. Najdôležitejšie je však vyčistiť akvárium od organických nečistôt a pomaly meniť vodu na čistú. Najprv asi 40 %, potom viac.

Celé akvárium sa musí dôkladne vydezinfikovať, aby sa choroba neskôr neopakovala.

Ichtyoftyriáza

Ichtyoftirióza je známa aj ako rybie kiahne. Za toto ochorenie je zodpovedný cestód Ichthyophthirius multifiliis. Je tiež pomerne bežná a nájdeme ju v každom akváriu. Ryby neochorejú, ak sa nezhoršia ich životné podmienky a nezníži sa ich imunita.

Žiaľ, ide o vysoko nákazlivé ochorenie, preto je najdôležitejšie čo najrýchlejšie konať a oddeliť chorých jedincov od zdravých. Našťastie sa však dá veľmi ľahko odhaliť a dá sa proti nemu rýchlo zakročiť.

Ochorenie sa prejavuje bielymi malými škvrnami, ktoré trochu pripomínajú kašu a ktoré sa spočiatku objavujú na plutvách, až začnú pokrývať celé telo ryby. Počas choroby, ešte pred objavením sa chorobných príznakov, sú ryby letargické, oslabené a môžu tiež krútiť plutvy a trieť sa o veci v akváriu.

Choroba sa lieči dlhodobým kúpaním v špeciálnych prípravkoch, o ktorých najlepšie rozhodne veterinár, a zvýšením teploty v akváriu. Najlepšie je zvýšiť ju čo najvyššie - v praxi to znamená teplotu na hornej hranici teploty, ktorú gupky tolerujú. Malo by sa to robiť postupne, aby mali ryby čas prispôsobiť sa novým podmienkam.

Celý proces môže trvať až niekoľko týždňov. Veľa závisí aj od závažnosti ochorenia. Prevencia spočíva predovšetkým v zabezpečení správnych parametrov vody, aby mali gupky čo najlepšie podmienky na rast.

Veľmi dôležitá je aj správna strava - vyvážená strava plná vitamínov dodá vašim rybám vysokú úroveň imunity. Do akvária tiež nikdy nevkladajte gupky, ktoré neboli v karanténe. Nové ryby nasadené bez karantény môžu trpieť chorobami, ktoré znížia odolnosť celého akvária.

Nekróza plutiev

Ďalším ochorením, ktoré postihuje najmä gupky, je nekróza plutiev - choroba plutiev je veľmi častá u rýb s vyvinutými dlhými plutvami. Ide o bakteriálne ochorenie.

Nekrózou rýb sa najčastejšie nakazia ryby zo zanedbaných, špinavých a príliš zriedkavo čistených akvárií. Príliš nízka teplota alebo nesprávne pH vody môžu tiež viesť k nadmernému rastu baktérií spôsobujúcich ochorenie, rovnako ako zlá strava - hlavne príliš veľa potravy, ktorá sa rozkladá a ďalej kontaminuje akvárium. Ryby, ktoré sú v strese a žijú v preplnenom akváriu, môžu tiež trpieť nekrózou plutiev.

Choroba nie je nákazlivá a napáda najslabších jedincov. Vyznačuje sa roztrasenými plutvami, ktoré môžu stratiť svoje sfarbenie. Časom sa objavia aj rany a začínajú hnilobné procesy. Postihnuté ryby môžu úplne stratiť chuť do jedla.

Liečba je založená predovšetkým na zlepšení podmienok prostredia prostredníctvom kúpeľov v rôznych neantibiotických roztokoch. Ak to nefunguje - zavedú sa antibiotiká. Choré ryby musia byť izolované od zdravých. Nie preto, aby sa zdravé ryby nenakazili - keďže choroba nie je nákazlivá - ale preto, aby sa choré ryby mohli pokojne zotaviť v čo najlepších podmienkach.

Pri prevencii je veľmi dôležité udržiavať absolútnu čistotu v akváriu, ako aj správnu stravu na posilnenie imunitného systému gupiek.

Choroby gupiek - zhrnutie

Každý akvarista by mal poznať najčastejšie choroby akváriových rýb. Gupky sú náchylné na väčšinu najčastejších ochorení - napriek pomerne vysokej imunite môžu ochorieť, ak sú oslabené, chované v zlých podmienkach, nesprávne kŕmené - aj prekrmované.

Patogénmi môžu byť baktérie, huby, parazity alebo vírusy. Gupky môžu ochorieť v dôsledku zlých podmienok v akváriu a zníženej imunity. Ochorenia samíc gupiek sa nelíšia od ochorení samcov - len samce, ako tie s vyvinutejšou plutvou, môžu byť o niečo viac ohrozené múčnatkou a nekrózou plutvy - tá veľmi často postihuje ryby s dlhými plutvami.

Ak sa objavia príznaky choroby, je dôležité oddeliť choré ryby od zdravých, aby sa obmedzilo šírenie choroby. Ďalšia liečba závisí najmä od zisteného ochorenia a rady veterinárneho lekára. Je vhodné sa s ním poradiť, nielen ak ste neskúsený akvarista.

"Choroby akváriových rýb sú nebezpečné a ich liečba je dosť problematická. Z tohto dôvodu hrá prevencia v akvaristike veľmi dôležitú úlohu. Odporúča sa udržiavať vodu čistú a kontrolovať parametre vody, ako je teplota, okysličenie alebo pH. Je tiež potrebné postarať sa o pohodu rýb, okrem iného prispôsobením počtu rýb veľkosti akvária, poskytnutím úkrytov a vhodného substrátu. K úspešnému chovu prispejú správne podmienky údržby." - veterinárny lekár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super
2024-04-12
Ďakujem, za rychle spracovanie ,a dodanie tovaru.!!!!! Keďže kupujem speciallne konzervy ,Calibra Veterinary Diets....Samozrejme by bol pre mňa velky problem ,nahradit mojím psikom stravu .Som veľmi spokojna, Vašou serioznostou! Ďakujem! A určite odporucam!!!!
pixel