Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NAJVÄČŠIE DOMÁCE MAČKY. TOP 5 VEĽKÝCH KOČIEK

2022-10-17
NAJVÄČŠIE DOMÁCE MAČKY. TOP 5 VEĽKÝCH KOČIEK

Aké sú najväčšie mačky na svete? Samozrejme tie, ktoré žijú vo voľnej prírode na safari, ako sú levy alebo tigre. Existujú však domáce mačky, ktoré svojou veľkosťou ohromia aj najväčšieho milovníka mačiek. Najmenšie mačky sa ľahko zmestia do kabelky, ale kam sa zmestia tie najväčšie? Domáce mačky veľkých rozmerov sú napriek svojmu vzhľadu veľmi obľúbené a príjemné na pohľad. Tu je 5 z nich, od ktorých je ťažké odtrhnúť oči.

1. Najväčšie domáce mačky - Huňaté maine coon

Pod týmto tajomným a zaujímavým menom sa skrýva jedna z najväčších domácich mačiek. Mainská mývalia mačka bola tiež vyhlásená za kanadskú národnú mačku, pretože je to jedno z najstarších plemien vyskytujúcich sa na tomto území. Hoci pri pohľade na mainskú mývaliu šelmu je ťažké uveriť, že ju príroda obdarila takýmto vzhľadom (a veľkosťou), je pravda, že toto plemeno sa vyvinulo úplne bez zásahu človeka do jeho genotypu.

Mainské mývalie mačky môžu dosiahnuť hmotnosť viac ako 10 kg, hoci štandardné mačky tohto plemena zvyčajne vážia okolo 8 kg. Mačky sú o niečo menšie, ale svojou hmotnosťou a veľkosťou môžu prevážiť aj kastrovaných kocúrov. 6 kg nie je pre mainské mačky nič výnimočné, je to normálna a zdravá hmotnosť.

Ovplyvňuje ich veľkosť a hmotnosť ich temperament a každodenné správanie? Záleží na tom. Mainská mývalia mačka sa môže správať ako typická lenivá mačka, ktorá sa celý deň váľa na pohovke, alebo sa môže ukázať ako veľmi mrštná a rýchla, najmä ak sa v jej blízkosti zamotá myš. Mýval mainský je však rozhodne charakteristický svojím vzhľadom. Je huňatá, má papuľu divokej mačky, krásny ňufák a výrazné uši s odstávajúcou srsťou na konci.

2. Krátkosrsté veľké domáce mačky - Britská mačka

Hoci britská mačka nepatrí medzi najväčšie mačkovité šelmy, nepochybne patrí medzi najväčšie domáce mačky. Napriek svojej veľkosti sa často vyskytuje v mnohých domácnostiach a je ukážkovým príkladom toho, že nadbytok mačacej lásky môže priniesť veľa radosti. Dospelý britský kocúr môže dosiahnuť podobnú hmotnosť ako mainská mývalia mačka, 10-11 kg. Má však oveľa kratšiu srsť, takže vyzerá oveľa menšia. Vďaka tomu má status jedného z najväčších krátkosrstých plemien mačiek na svete.

Britské mačky sa správajú dôstojne, ale nenechajte sa tým uspať - toto plemeno sa vyznačuje značnou silou a pod vrstvami plyšu sa skrýva silueta, ktorá dokáže rýchlo a účinne zneškodniť korisť.

3. Veľké mačky s divokým vzhľadom - Savana

Ak ste vždy snívali o divokej mačke typu ocelot alebo leopard, savanová mačka bez problémov splní vaše očakávania. Je to zmes africkej divokej mačky a mačky domácej - zmes, ktorá prináša skutočne pôsobivé výsledky! Svojím vzhľadom a veľkosťou sa veľmi podobá voľne žijúcim divokým mačkám. Má krásne, dlhé a štíhle telo, výrazné škvrnité sfarbenie a tvarovanú papuľu, ktorá veľmi pripomína tie, ktoré môžete vidieť v zoologickej záhrade alebo vo filmoch o prírode.

Savana, v ktorej žilách koluje divoká krv, môže vážiť až 20 kg. Domáci jedinci však zvyčajne dosahujú hmotnosť 10-11 kg. Nie je však taká veľká ako mýval mainský. Jeho telo je štíhle, a preto veľmi obratné. Ľahko prekonáva vysoké prekážky, ťažko sa chytá a ťažko sa pred ním uteká, keď sa rozhodne niečo uloviť. Napriek svojmu hrozivému a dôstojnému vzhľadu je savanská mačka veľmi priateľská a ľahko si nájde cestu do trochu väčšieho domáceho prostredia.

4. Veľké mačky exotických plemien - Chaussie

Chausie je veľmi zaujímavé a na naše pomery dosť exotické plemeno. Je to zmes mačky domácej a ázijskej bahennej mačky nazývanej mačka džungľová. Z hľadiska hmotnosti sa čaušé radí k veľkým domácim mačkám. Jeho hmotnosť je 7 až 11 kg. Chausie je rýchla, obratná a veľmi pohyblivá mačka, ktorá si cení slobodu a dokáže robiť vylomeniny vždy, keď cíti, že má na to dobrú príležitosť.

Preto je najvhodnejší pre skúseného človeka, ktorý vie, ako zvládnuť nielen jeho veľkosť, ale aj jeho potreby pohybu, a ktorý ho nenechá utiecť. Chausie sa rýchlo učí, patrí medzi inteligentné mačkovité šelmy a miluje spoločnosť, ale v blízkosti detí by ste mali byť opatrní. Chausie má v sebe trochu divokého inštinktu a je značne veľký. Je to zmes, ktorá môže byť veľmi nebezpečná.

Chausie sa pomerne ľahko upravuje, najmä vďaka svojej krátkej srsti, ktorá si nevyžaduje časté česanie. Treba však mať na pamäti, že chausie nie je rada sama. Potom môže odhaliť svoju deštruktívnu povahu. Je tiež dobré venovať mu pravidelný a intenzívny pohyb.

5. Najkrajšie a najväčšie mačky na svete - Bengálske mačky

Aké ďalšie veľké mačky môžete chovať doma? Posledným plemenom je bengálska mačka, ktorá je krížencom mačky domácej a mačky domácej. Je to jedna z najkrajších a zároveň jedna z väčších domácich mačiek. Svojím vzhľadom často ohromuje majiteľov, ale treba mať na pamäti, že toto plemeno si vyžaduje pomerne veľa pozornosti a času na výchovu.

Samce tohto plemena môžu vážiť až 10 kg, samice zvyčajne vážia okolo 5 až 6 kg. Jej najcharakteristickejším znakom je strakatá srsť, ktorá je typom rozkošnej divokej mačky. Bengálska mačka je veľmi spoločenská a rýchlo sa učí. Treba si všimnúť otázku vysokej miery teritoriality. Akékoľvek sťahovanie, cestovanie alebo pravidelná zmena miesta mu nerobí dobre. Potom sa môže objaviť značkovanie teritória a podráždené správanie.

Bengálske mačky môžu byť úžasnými spoločníkmi, ale trvá pomerne dlho, kým si získajú ich priateľstvo a dôveru. Radi sa im venujú, organizujú nové hry a trávia s nimi takmer každú voľnú chvíľu.

Aké sú veľké domáce mačky? Veľké plemená môžu byť predovšetkým impozantné svojím vzhľadom, a preto si ich často vyberajú aj ďalší majitelia. Je však dôležité mať na pamäti, že s veľkou mačkou sa zvyčajne spája aj viac povinností, ako je výchova a pravidelná starostlivosť. Sú však rovnako príjemnými a priateľskými spoločníkmi ako malé roztomilé mačky.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel