Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NAJRÝCHLEJŠÍ PES NA SVETE - POZNÁTE TOTO PLEMENO? 5 NAJRÝCHLEJŠÍCH PLEMIEN

2024-02-24
NAJRÝCHLEJŠÍ PES NA SVETE - POZNÁTE TOTO PLEMENO? 5 NAJRÝCHLEJŠÍCH PLEMIEN

Každý vie, že psy sú rýchle a dokážu ľahko predbehnúť človeka alebo vytrvalo prenasledovať zver - preto už naši prapredkovia používali svojich psích predkov na poľovačky, pri ktorých sa naháňala zver. Všetky psy sú rýchle - ale ktoré sú najrýchlejšie? Ako rýchlo beží najrýchlejší pes a ktoré plemená sú cenené pre rýchlosť, ktorú dokážu vyvinúť? Zistite to!

Najrýchlejší pes - spoznajte najrýchlejšie plemená

Psy sú rýchle - to vie každý chovateľ psa, ktorý aspoň raz otvoril chladničku a zrazu zbadal psa, ktorý síce pokojne spal vo vedľajšej miestnosti, ale zrazu sa zhmotnil pod chladničkou. Nie všetky plemená sú však rovnako rýchle - niektoré sú viac vyrovnané a zavalité ako energické impulzívne psy. Aké sú najrýchlejšie psy? Prečítajte si informácie o piatich najrýchlejších plemenách.

Greyhound

Chrt je jednoznačne najrýchlejší pes na svete. Beží takmer tak rýchlo ako gepard! Psy tohto plemena vážia približne 30 kg a v kohútiku dorastajú do výšky približne 76 cm, suky o niečo menej - vážia do 29 kg a v kohútiku dorastajú do výšky približne 70 cm. Ich srsť je jemná a veľmi hustá. Vyskytuje sa v mnohých farbách: červenej, modrej, čiernej, bielej, plavej, žíhanej, s mnohými odtieňmi všetkých farieb vrátane bielej. Majú veľmi hlboký hrudník a úzky pás, čo im dodáva osobitý vzhľad.

Greyhound je veľmi rýchly, živý a energický pes - ak nemá dostatok pohybu a zábavy alebo vhodnú hračku, môže z nudy a frustrácie začať ničiť veci. V rozpore s tým, čo sa zdá, je to veľmi jemný, láskavý a mierny pes. Vyznačujú sa veľkou trpezlivosťou a neprejavujú žiadnu agresiu. Môže však inštinktívne začať naháňať menšiu zver.

Ide o jedny z najstarších psov - siluety predkov týchto štvornožcov pochádzajú spred päťtisíc rokov. Vtedy sa nachádzali v Egypte, ale v modernej dobe toto plemeno pochádza z Anglicka, kde sa začalo objavovať v ranom stredoveku. Boli šľachtené na lov a dbalo sa aj na to, aby mali vysoko vyvinutý pastiersky inštinkt, pretože sa od nich očakávalo, že budú pracovať v skupine iných psov, a nie osamote. Kedysi sa spájali len so šľachtou a niekoľko storočí mohli chrty vlastniť len šľachtici, a ak sa k tomuto psovi dostal obyčajný človek - bol potrestaný smrťou.

Borzoj

Borzoj je známy aj ako ruský chrt. Výraz "borzoj" pochádza z ruského výrazu pre "rýchly". Sú to veľmi rýchle psy a v Rusku sa dnes považujú za národný majetok. Dorastajú do výšky približne 75 až 85 cm, suky sú v priemere o sedem centimetrov menšie a vážia od 35 do 45 kilogramov. Ich srsť je dlhá a hodvábna, srsť chrtov je kučeravá alebo vlnitá. Sfarbenie môže byť veľmi pestré, netoleruje sa len jemná strakatá a kávová srsť. Sú to veľmi štíhle a veľké psy - trochu podobné chrtom, ale sú od nich vyššie.

Ak má Borzoj možnosť behať, je to mimoriadne jemný a trpezlivý pes. Dobre vychádza s deťmi. Voči svojim opatrovateľom je veľmi láskavý a dôverčivý, voči cudzím ľuďom je nedôverčivý a drží si odstup.

Vývoj tohto plemena siaha do 18. storočia a zlatého veku poľovníctva. Vyvíjalo sa najmä v Rusku a práve s touto krajinou sa spája najviac. Počas sovietskej éry chov tohto plemena trochu upadol, ale v súčasnosti sa opäť teší veľkej obľube a borzoje si v Rusku veľmi vážia.

Krátkosrstý maďarský ohař

Keď hovoríme o najrýchlejších psoch, nemôžeme zabudnúť na psy tohto plemena. Najrýchlejší pes tohto plemena môže dosiahnuť rýchlosť až 60 km/h, čo je impozantný výsledok. Ich hmotnosť sa pohybuje od 25 do 34 kg v prípade psov a od 20 do 29 kg v prípade sučiek. Jeho srsť je bez podsady, krátka, tvrdá a hustá. Štandard pripúšťa hrdzavožltú alebo tmavú piesočnatožltú srsť.

Sú to lovecké psy a majú silne vyvinutý lovecký inštinkt, preto sa vždy oplatí na to myslieť. Napriek tomu sú to ideálne rodinné psy - láskavé, jemné a výborné k deťom - sú s nimi veľmi trpezlivé a veľmi rady s nimi komunikujú. Nie sú agresívne voči iným domácim zvieratám. Nemajú radi samotu a ak zostanú sami, budú veľmi nešťastní.

Je to jedno z najstarších plemien - prvé zmienky o ňom pochádzajú z 10. storočia. Odjakživa sa spája so starými Maďarmi - Maďarmi, ktorí žili loveckým spôsobom života. Tieto psy sa spomínajú aj v stredovekých rukopisoch.

Perzský chrt

Perzský chrt je ďalším zo psov, ktorý dokáže vyvinúť pôsobivú rýchlosť. Podľa štandardu dosahuje výšku v kohútiku 58 až 71 cm, pričom suky sú o niečo menšie. Hmotnosť týchto psov štandard neuvádza, ale v priemere sa pohybuje okolo 30 kilogramov. Ich srsť je mäkká a hodvábna. Povolené sú všetky farby, hoci žíhaná nie je veľmi vítaná.

Sú to veľmi nezávislé, dôstojné a zdržanlivé psy, preto sa považujú za neprístupné. Nie sú veľmi prístupné výcviku, hoci sú inteligentné. Majú veľmi silný lovecký inštinkt. Zvyčajne si vyberú jednu osobu, ktorú majú najradšej, a nasledujú ju krok za krokom. Vyžadujú veľa pohybu.

Ide o jedno z najstarších plemien na svete, ktoré je na Blízkom východe rešpektované už tisíce rokov. Používalo sa najmä na lov a rýchlosť, ktorú tieto psy dokázali vyvinúť, spôsobila, že si ich mimoriadne vážili aj národy, ktoré tradične psom neprikladajú veľkú úctu. V Európe sa prvýkrát objavili v stredoveku.

Nemecký ovčiak

Nemecký pes je pes s impozantnou postavou, ktorý dokáže vyvinúť rovnako impozantnú rýchlosť. Dokáže bežať rýchlosťou až 70 km/h. Sú to veľmi veľké a zavalité psy, ktoré dosahujú v kohútiku až 90 cm u samcov a 84 cm u samíc. Ich srsť je hladká, hustá a prilieha ku koži.

Sú to psy od prírody rezervované a nedôverčivé voči cudzím ľuďom, ale majú veľkú dôveru a náklonnosť k svojej rodine a veľmi sa k nej pripútajú. Môžu vychádzať aj s inými domácimi zvieratami, ale len vtedy, ak sú od malička naučené ich prítomnosti.

Toto plemeno sa prvýkrát spomína už pred naším letopočtom - sprevádzali germánske kmene a dokonca sa zúčastnili na bojoch s Rimanmi. Vzor plemena sa však definitívne ustálil až v 19. storočí.

Whippet alebo anglický chrt

Whippet, rovnako ako ostatné chrty, bol vytvorený na prenasledovanie divej zveri. Je to spôsobené najmä jeho telesnou stavbou. Vyznačuje sa štíhlym telom, dlhým krkom s úzkou hlavou. Anglický chrt má tiež dlhé nohy a hlboký hrudník. Tento vzhľad mu pomáha dosahovať pôsobivé výkony. Je schopný dosiahnuť štandardnú rýchlosť 50 km/h, pričom rekordmani dosahujú dokonca rýchlosť okolo 70 km/h.

Častým omylom je, že chrty sú psy, ktoré nie sú vhodné pre rodiny kvôli ich náročnej povahe a problémom s výcvikom. Nie je to však tak v prípade whippetov, toto plemeno je veľmi láskavé voči svojim opatrovateľom, len k cudzím ľuďom môže prejavovať chladný odstup. Bude skvelým spoločníkom pre mnohých ľudí, najmä tých, ktorí majú deti - radi sa hrajú s batoľatami, za predpokladu, že dokážu so psami jemne zaobchádzať. Nesmieme zabúdať, že na chrty v Poľsku je potrebné mať príslušné povolenie.