Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NAJČASTEJŠIE OCHORENIA ČINČIL - PRÍZNAKY, KTORÉ BY VÁS MALI ZNEPOKOJOVAŤ

2023-10-17
NAJČASTEJŠIE OCHORENIA ČINČIL - PRÍZNAKY, KTORÉ BY VÁS MALI ZNEPOKOJOVAŤ

Činčila patrí do pomerne obľúbenej skupiny domácich zvierat. Hoci sa s nimi nestretávame tak často ako napríklad so škrečkami alebo žakmi, oplatí sa zistiť, akými chorobami tieto chlpaté zvieratá najčastejšie trpia a ako rýchlo rozpoznať ich príznaky.

Choroby činčíl a ich príznaky - čo potrebujete vedieť

Choroby činčil sú, žiaľ, pomerne časté. Najväčšou hrozbou pre malé hlodavce môže byť aj zdanlivo drobné prechladnutie. Pri takomto citlivom organizme predstavuje pre obranný systém činčily pomerne veľkú výzvu. Preto by ste pri každej znepokojujúcej situácii mali okamžite reagovať a čo najskôr sa poradiť s veterinárom. Aké sú najčastejšie ochorenia činčíl a ich príznaky?

Pásový opar u činčil, infekčné a nebezpečné ochorenie

Pásový opar u činčil je infekčné ochorenie, ktoré sa pomerne rýchlo vyvíja. Spôsobujú ju huby, ktoré najčastejšie spôsobujú lokálne ochlpenie v okolí papule, nosa, uší - niekedy aj na celom tele. U činčil sa môžu objaviť aj charakteristické chrasty, ktoré sú príznakom intenzívneho škrabania činčil na infikovaných miestach.

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku pásového oparu, patrí príliš vlhká klietka alebo nedostatočná hygiena, najmä v oblasti, kde si činčila uľavuje. Pri rozpoznaní prvých príznakov pásového oparu okamžite navštívte veterinára, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu.

Zápcha u činčil

Ďalším ochorením, ktoré často postihuje tieto hlodavce, je zápcha. U činčil je najjednoduchším spôsobom, ako ju rozpoznať, nahmatanie hrudky potravy v podbrušku zvieraťa a pozorovanie výkalov činčily. Ak sú malé a tvrdé, môže to znamenať črevnú obštrukciu, ktorá môže byť pre zviera dokonca smrteľná.

Najčastejšími príčinami vzniku zápchy a zápch u činčil sú nedostatok vody, hromadenie srsti v žalúdku a zlá kvalita podávaného sena. Príčinou môže byť aj príliš malá klietka, ktorá zvieraťu bráni v pohybe. V tomto prípade je nevyhnutná konzultácia s veterinárnym lekárom, ktorá by sa mala uskutočniť čo najskôr.

Hnačka alebo nenechajte sa dehydrovať

Ďalším nebezpečným ochorením tráviaceho systému je hnačka, ktorá môže mať pre činčilu rovnako ako zápcha fatálne následky. Dehydratácia, strata cenných minerálov a vitamínov môže viesť k najhorším následkom. Aby sa predišlo riziku hnačky, odporúča sa dbať najmä na čistotu napájačiek a miest, kde činčila prijíma potravu. Treba dbať aj na všeobecnú hygienu v klietke zvieraťa.

A čo nadúvanie?

Plynatosť je tiež ochorenie, ktoré môže byť pre činčily nepríjemné a nebezpečné. Vyskytujú sa, keď zviera konzumuje príliš veľa ovocia a čerstvého, nedostatočne vysušeného sena a zelene. Činčila má potom okrúhle bruško, ktoré je nápadne tvrdé, a môže mať aj zrýchlené dýchanie a v dôsledku nepohodlia sa "plieska". Aby ste svojmu zvieratku trochu uľavili, môžete mu bruško veľmi jemne masírovať a potom s ním čo najskôr zájsť k veterinárovi.

Nádcha činčily - nepodceňujte ju

Ktoré choroby sa u činčil vyskytujú rovnako často ako gastrointestinálne ochorenia? Katar u činčil je ochorenie, ktoré nemožno podceňovať. Najčastejšie sa vyskytuje, keď je činčila umiestnená na vlhkom mieste vystavená častým zmenám teploty a prievanu.

Proti nádche u činčil možno bojovať "ľudskými" prostriedkami, t. j. podávaním produktov bohatých na vitamín C, ktoré sú pre zviera bezpečné. Najbezpečnejšie je však poradiť sa s lekárom a dôkladne sa ho opýtať na spôsoby boja proti rinitíde u činčil.

Zubné ochorenia

Čím ešte činčila trpí? Zubné ochorenia, ktorými často trpí, postihujú aj všetky ostatné hlodavce. Zarastanie zubov je veľmi bolestivý stav spôsobený nedostatočným obrusovaním rezákov. Ak svojej činčile poskytnete kvalitné hryzadlo, kvalitné krmivo a pravidelné návštevy lekára, predídete vzniku tohto nepríjemného ochorenia.

Keď však dôjde k prerastaniu zubov, je potrebné navštíviť špecialistu, ktorý rezáky opiluje a odporučí ďalšiu liečbu a manažment na odstránenie opakovaného výskytu ochorenia.

Choroby činčil - majte to na pamäti

Ako vidíte, činčila, rovnako ako každé iné zviera, môže trpieť rôznymi chorobami. Niektoré z nich sú spôsobené nedostatočnou hygienou, iné nevhodným kŕmením hlodavca. V každom z týchto prípadov je mimoriadne dôležité čo najskôr spozorovať príznaky a okamžite sa poradiť s veterinárnym lekárom.

"Činčily sú stádové zvieratá, veľmi plaché a mimoriadne pohyblivé. Aby ste ich udržali v dobrej kondícii, potrebujete poznať ich fyziológiu. Veľmi dôležitá je správna strava pozostávajúca zo sena a výhonkov a koreňov. Je dôležité pamätať na to, že čerstvé krmivo sa neodporúča a zelenina alebo ovocie sa podávajú len príležitostne. Dôležité je tiež udržiavať hygienu v klietke a dopriať im dostatok pohybu." - hovorí nám veterinár. Hanna Pietruszka

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-19
Výborne
2024-04-18
Top
pixel