Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

NÁDCHA U KRÁLIKOV - LIEČBA DOMA A U ŠPECIALISTU

2023-07-27
NÁDCHA U KRÁLIKOV - LIEČBA DOMA A U ŠPECIALISTU

Zdravie králika je veľmi krehká konštrukcia - o dlhosrstého domáceho miláčika sa treba veľmi dobre starať, len ak sa mu poskytne správna starostlivosť, má šancu byť zdravý a šťastný. Niekedy však aj napriek vynikajúcej starostlivosti môže ochorieť. Nádcha u králika je jedným z najčastejších ochorení. Mali by ste sa obávať?

Ako každá choroba, aj tento druh infekčnej králičej horúčky môže mať dosť nepríjemné následky, preto musíte konať rýchlo, aby ste svojmu domácemu miláčikovi priniesli potrebnú úľavu. Rýchlo začnite boj o jeho zdravie a zabezpečte, aby ostatné jedince riadne neochoreli - takto môžete ochorenie zvládnuť a zabrániť jeho šíreniu na ďalšie jedince.

Nádcha u králika - čo ju spôsobuje?

Infekčná nádcha králikov je infekčné bakteriálne ochorenie. Najčastejšie ju spôsobujú dva kmene baktérií, Bordetella bronchiseptica a Pasteurella multocida. Najčastejšou príčinou infekcie je pokles imunity - častý na jeseň a v zime. Ochoreniu tiež prospievajú zlé podmienky ustajnenia a kontakt s inými chorými jedincami - choroba sa veľmi ľahko prenáša medzi králikmi.

Aké životné podmienky sú pre králika nevhodné? Zlé vetranie, prašné seno, pobyt v chladných priestoroch, prievan, zriedkavé čistenie klietky - to všetko uľahčuje rast baktérií a ich prenikanie do tela králika.

Príznaky infekčnej králičej horúčky

Ak váš králik kýcha a má mokrý nos - s najväčšou pravdepodobnosťou práve dostal králičiu horúčku. Hoci to môže byť aj príznak alergie a mnohých iných ochorení, takže pred stanovením diagnózy ju musíte vylúčiť. A najlepším rozhodnutím je vziať ho k veterinárovi, aby mohol diagnózu stanoviť odborník.

Pozorovanie vášho králika však môže byť veľmi užitočné - budete tak môcť veľmi rýchlo reagovať a nasadiť správnu liečbu, a ak máte ďalšie králiky, izolovať chorého jedinca, aby sa choroba nerozšírila.

Prvé štádium infekcie je úplne asymptomatické. K progresii ochorenia dôjde, keď sa imunita vášho králika zníži. Váš králik môže vyzerať úplne zdravo, ale môže byť nositeľom baktérií a infikovať ďalšie oslabené jedince.

Zápal nosovej sliznice je najcharakteristickejším príznakom nádchy. Chorý králik kašle, kýcha, chrčí alebo vrčí veľmi špecifickým spôsobom. Z nozdier môže vychádzať hnisavý výtok. Veľmi charakteristický je aj žltkastý alebo belavý, lepkavý a hustý výtok. Ten zlepuje srsť okolo králičieho nosa. Králičie labky môžu byť tiež zlepené - zviera si čistí nos na vlastnej labke.

Infekčná horúčka králikov - aké choroby sa s ňou spájajú?

Rýma u králika môže byť len začiatkom dlhého zoznamu zdravotných problémov králikov. Najhoršie zo všetkého je zníženie imunity, ktoré využívajú baktérie. Baktéria Pasteurella multocida, jedna z tých, ktoré sú zodpovedné práve za infekčnú nádchu u králika, môže byť obzvlášť nebezpečná.

Pasterelóza, ako sa toto ochorenie odborne nazýva, môže viesť k mnohým ďalším zdravotným problémom. Môže sa vyskytnúť zápal pľúc - pomerne častý dôsledok ochorenia dýchacích ciest u králikov. Charakteristickými príznakmi sú horúčka, dýchavičnosť, nechutenstvo a nepokoj.

Môže sa vyskytnúť aj zápal nosovo- slzných kanálikov, ktorý môže nakoniec viesť k zápalu spojiviek. Ochorenie sa prejavuje opuchom viečok, začervenaním, slzením a môže sa vyskytnúť aj hnisavý výtok zo spojovkových vakov.

Nebezpečné sú aj infekcie pohlavných orgánov, ktoré môžu sprevádzať aj pasterózu. Táto infekcia najčastejšie postihuje dospelé samice králikov, ale nie je to pravidlom - postihnuté môžu byť aj samce. Ak je králik prenášačom, nemusí mať žiadne príznaky, ale stále je nebezpečný pre ostatných jedincov, ak nie je jediným králikom vo vašej domácnosti.

Pasterelóza môže spôsobiť zápal vnútorného alebo stredného ucha, o ktorom sme už písali tu.

Domáca liečba nádchy u králika - je to možné?

Mokrý nos u králika nemusí vždy znamenať, že králik bojuje s bakteriálnym ochorením. Jeho nos a dýchacie cesty môžu byť jednoducho podráždené. V takýchto prípadoch stačí vymeniť podstielku za takú, ktorá nepráši.

Niekedy môže pomôcť aj zlepšenie životných podmienok - udržiavanie dostatočne vysokej úrovne hygieny v klietke, ako aj zabezpečenie, aby v miestnosti nebol prievan, lepšie vetranie a vyššia, príjemnejšia teplota v mieste, kde králik žije - nízke teploty majú negatívny vplyv na imunitu a zdravie králika.

Existujú domáce lieky na králičí nádchu? Áno, ale nie je najlepší nápad, aby ste ich použili sami bez konzultácie s veterinárom. Domáca liečba môže podporiť odbornú liečbu, ale nie ju nahradiť.

Úľavu od nádchy poskytne králikovi inhalácia - vyčistí a uvoľní nos, čím sa králikovi oveľa ľahšie dýcha. Inhalácie sa môžu vykonávať dvoma spôsobmi. Nič vám nebráni v tom, aby ste inhalovali svoje zviera tradičným spôsobom, a to pomocou misky s horúcou vodou s pridanými bylinkami, napríklad mätou, tymianom, harmančekom, majoránkou. Misku umiestnite do blízkosti klietky a prikryte ju látkou, aby králik inhaloval výpary.

Táto metóda má pomerne veľkú nevýhodu - váš králik totiž ľahko prechladne, pretože bude mať zahriate telo a mokrú srsť. Preto môže byť oveľa lepším nápadom kúpiť si inhalátor, ktorý vášmu králikovi tiež prinesie úľavu, ale nevystaví ho prechladnutiu.

Do inhalátora môžete pridať fyziologický roztok, antibiotiká alebo mukolytiká, ale to môžete urobiť len pod dohľadom veterinára, nikdy nie sami.

Dobrým nápadom sú aj esenciálne oleje vo zvlhčovači vzduchu, difuzéri, v špeciálnom krbe alebo jednoducho napríklad vo vlhkom uteráku na radiátore. Pomôžu vášmu králikovi dýchať, hoci musíte byť opatrní - niektoré z nich môžu viesť k bronchospazmu.

Návšteva veterinára - nevyhnutná pomoc odborníka

Ak si všimnete, že sa zdravotný stav vášho domáceho maznáčika zhoršil, nerozhodujte sa sami, čo dáte svojmu králikovi na nádchu. Takáto neodborná liečba mu môže len uškodiť a domáce inhalácie nie sú dobrou náhradou za odbornú liečbu.

O spôsobe liečby a výbere vhodnej antibiotickej liečby rozhoduje veterinárny lekár. Tá je prispôsobená hmotnosti králika a trvá presne predpísané obdobie. Terapiu, ktorú vášmu králikovi predpísal veterinár, nemeňte. Nepredlžujte jej trvanie ani ju neskracujte.

Skrátenie môže viesť k tomu, že sa baktérie stanú rezistentnými na dané antibiotikum, a tým k recidíve. Na druhej strane predĺženie môže viesť k závažnej sterilizácii bakteriálnej flóry a poškodiť dobré baktérie, ktoré žijú v tele králika.

Antibiotická liečba vždy do určitej miery poškodzuje dobré baktérie, preto veterinár vyberie aj vhodný kryt na podporu čriev králika, ale predlžovanie liečby nad rámec indikácií veterinára môže byť veľmi nebezpečné.

Králičia infekčná nádcha - zhrnutie v kocke

Králiky sú veľmi chúlostivé zvieratá a o ich zdravie by sa malo dbať v každej fáze ich života - preventívna zdravotná starostlivosť je veľmi dôležitá. Zabezpečenie správnych podmienok pre králika - časté čistenie klietky, výmena substrátu za menej prašný, dostatočné vetranie miestnosti, v ktorej sa králik nachádza, zabezpečenie teplej a príjemnej teploty a zabezpečenie, aby netrpel prievanom, môže veľmi pomôcť.

To môže, ale nemusí pomôcť pri ochorení králikov. Rýma súvisí s poklesom imunity, môže byť príznakom bežného prechladnutia, alergie alebo len príznakom toho, že sa u králikov rozvíja infekčná králičia horúčka, čo je bakteriálne ochorenie. Ak sa už vyskytla, bude potrebná liečba u veterinárneho lekára.

Domáce prostriedky môžu pomôcť a priniesť úľavu, ale nemôžu nahradiť kontakt s lekárom. Ako môžete svojmu králikovi pomôcť doma? Pomôžu inhalácie - pomocou tradičných metód alebo špeciálneho inhalátora. Tie uvoľnia dýchacie cesty a uľahčia dýchanie. Užitočné bude aj čistenie nosa od sekrétov - stačí ho umyť vatovým tampónom a teplou vodou. Vyčistite aj labky - môžu byť lepkavé, pretože králik si bude chcieť vyčistiť nos sám.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel