Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MYXOMATÓZA U KRÁLIKOV A INÉ CHOROBY. AKO ICH ROZPOZNAŤ A LIEČIŤ?

2022-09-20
MYXOMATÓZA U KRÁLIKOV A INÉ CHOROBY. AKO ICH ROZPOZNAŤ A LIEČIŤ?

Králik je popri škrečkovi a kaviári domácom najobľúbenejším zvieraťom v klietke. Zdravý králik sa vyznačuje pomerne veľkou vitalitou a temperamentom - túži sa hrať. Má hustú srsť a lesklé oči. Bohužiaľ, nie je zriedkavé, že sa u domácich králikov vyskytnú choroby, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu. Ako ich rozpoznať a aké kroky podniknúť ďalej?

Králiky nie sú veľmi choré zvieratá a vo väčšine prípadov sa dokážu rýchlo zotaviť. Drobné rany alebo modriny sa dlho nehoja. Existujú však ochorenia, ktoré si vyžadujú špecializovanejšiu starostlivosť.

Prvým krokom k prekonaniu choroby králikov je rýchle rozpoznanie príznakov a následná konzultácia s veterinárom, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu.

Myxomatóza u králikov - ako ju rozpoznať?

Jedným z najčastejších ochorení je myxomatóza. U králikov sa vyskytuje pomerne často a považuje sa za jednu z najnebezpečnejších chorôb vzhľadom na jej nebezpečné účinky na zdravie zvieraťa. Myxomatóza je vírusové ochorenie, ktoré je vysoko nákazlivé, preto by sa malo diagnostikovať rýchlo, najmä ak sú v dome aj iné králiky. Prenáša ho hmyz, ktorý saje krv, ako sú komáre, blchy a kliešte.

Aké sú prvé príznaky infekcie? Ide najmä o opuch hlavy a očných viečok králika, ako aj o vysokú teplotu. Potom nasledujú opuchy okolo uší, nosa a pohlavných orgánov. Ďalším príznakom je dyspnoe. Na tele králika sa môžu objaviť aj uzlovité lézie, na ktorých sa časom objavia chrasty - najcharakteristickejšia forma tohto ochorenia. Myxomatóza pomaly vedie k zníženiu chuti do jedla a celkovej kachexii organizmu zvieraťa.

Myxomatóza u králikov - čo potrebujete vedieť

Úmrtnosť na tento vírus je, žiaľ, veľmi vysoká, preto je dôležité čo najskôr vyhľadať lekára a pokúsiť sa liečiť - alebo skôr zmierniť - príznaky. Liečba myxomatózy je symptomatická a spočíva predovšetkým v čo najväčšom pohodlí králika a prevencii ďalších infekcií. Oznámenie chorého králika lekárovi je dôležité aj z jedného dôvodu - v Poľsku by sa podľa platných zákonov mala zistená myxomatóza nahlásiť Štátnej veterinárnej komore.

Ochorenia očí králikov a plesňové ochorenia

Medzi časté ochorenia týchto zvierat patria aj očné choroby králikov. Rýchly lekársky zásah si vyžaduje aj zápal spojiviek (ktorý sa môže vyskytnúť samostatne alebo ako príznak iného, závažnejšieho ochorenia), upchatie slzných kanálikov, vredy rohovky alebo glaukóm. Ulcerácia rohovky, podráždenie vonkajšej časti oka, sa prejavuje častým žmurkaním a začervenaním v oblasti spojovky. Konjunktivitída sa môže vyskytnúť v dôsledku prítomnosti cudzieho telesa alebo v dôsledku baktérií.

Medzi ďalšie choroby domácich králikov patrí pásový opar a vonkajšie parazity. Môžu sa vyskytnúť v dôsledku nedostatočnej hygieny v klietke a znečistenia miesta, kde králik kadí a žerie. Na koži králika sa objaví lokálna alopécia, pruritus alebo lupiny. Králik si poškriabe infikované miesta, na ktorých sa po niekoľkých dňoch vytvoria chrasty. Pásový opar, lupiny alebo parazity by sa mali liečiť čo najskôr.

Zápal spojiviek u králikov si zvyčajne vyžaduje antibiotiká, preto je návšteva veterinára nevyhnutná. Na druhej strane, k zablokovaniu slzných kanálikov môže dôjsť pri problémoch so zubami alebo pri vzniku zápalu. Zablokovaný slzný kanálik u králikov sa prejavuje ako vlhká oblasť pod okom. Pri zablokovaní slzných kanálikov môže dôjsť aj k podráždeniu spojoviek.

Choroby králikov - nikdy ich nepodceňujte

Najčastejšími chorobami králikov sú najmä myxomatóza (ktorá je pre králika aj najnebezpečnejšia), pásový opar alebo podráždenie spojiviek. V každom prípade je nevyhnutné rýchlo diagnostikovať príznaky a okamžite navštíviť veterinárneho lekára, ktorý odporučí ďalší postup a liečbu. Treba mať na pamäti, že aj menej závažné príznaky môžu byť pre zdravie králika začiatkom iného závažného ochorenia. Preto by sa nikdy nemali ignorovať alebo podceňovať.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Top
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel