Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽU MORČATÁ JESŤ MLIEČNU TRÁVU, TRÁVU, ĎATELINU? LÚČNE RASTLINY V POTRAVE MORČIAT

2023-09-11
MÔŽU MORČATÁ JESŤ MLIEČNU TRÁVU, TRÁVU, ĎATELINU? LÚČNE RASTLINY V POTRAVE MORČIAT

Kŕmenie morčiat je zodpovedná úloha. Strava tohto hlodavca by mala poskytovať všetky potrebné vitamíny a minerály. Jej základom je seno, bylinky, zelenina a zelenina. Keď sú pokryté základy, je vhodné pridať trochu rozmanitosti. Aké? Niektoré zložky sa môžu zdať pre prasa bezpečné, ale v skutočnosti spôsobujú tráviace alebo zdravotné komplikácie. Jednou z rastlín, ktorá vyvoláva diskusie medzi majiteľmi morčiat a ktorá je teraz oficiálne známa ako domáca káva, je púpava. Môže morča jesť ikry? Ak áno, v akej forme a ktorú jej časť?

Lúčne rastliny sú nevyhnutnou súčasťou stravy morčiat domácich. Čerstvé a nazbierané v čistom prostredí sú pre ošípané pochúťkou a zároveň im poskytujú živiny a vlákninu, ktoré sú v strave ošípaných tak potrebné.

Pred podávaním rastlín a tráv z lúky je potrebné najprv skontrolovať, či je nazbieraná zeleň určite vhodná pre prasa, potom ju dôkladne umyť, zbaviť nečistôt a - čo je dôležité - vysušiť. Medzi najčastejšie zelené krmivo pre poľné ošípané patrí tráva, ďatelina a mliečny chlieb. Je však niektorá z týchto rastlín pre vaše zviera úplne bezpečná a vhodná?

Môže morča jesť púpavu? Skontrolujte, či ste si rastliny nepomýlili!

Je púpava pre morčatá vhodným doplnkom stravy? Diskusie na túto tému nemajú konca kraja a väčšina z nich pramení zo zámeny dvoch veľmi podobných rastlín, a to púpavy a púpavy. Nepatrný rozdiel vo vzhľade môže predstavovať vážnu hrozbu pre zdravie vášho morčaťa. Ako teda rozlíšiť tieto dve veľmi podobné poľné rastliny?

V prvom rade je dôležité vedieť, že púpava je poľná burina, zatiaľ čo púpava, ako už názov napovedá, patrí do skupiny bylín s liečivými účinkami. Vizuálne sa púpava od púpavy líši tým, že má jednu dlhú stonku, od ktorej sa oddeľujú menšie bočné výhonky. Púpava má pritom už od "základu" niekoľko stoniek, ktoré sa rozchádzajú na menšie výhonky. Je to tiež púpava, ktorá sa po odkvitnutí mení na populárne púpavy.

Ktoré z týchto rastlín môže vaše morča jesť? Púpava môže byť pre niektoré zvieratá veľmi jedovatá, preto sa neodporúča ňou morčatá kŕmiť. Ak chcete morčaťu spestriť stravu, určite si vyberte púpavy, konkrétne listy púpavy, ktoré domácim kavkazanom určite zachutia.

Vyhnite sa podávaniu stoniek a kvetov, ktoré jednak nie sú také chutné ako listy a jednak môžu spôsobiť menšie tráviace problémy. Na záver by som chcel povedať, že ak vašu ošípanú nudí obyčajná tráva, dajte jej púpavové listy a pred ich podávaním sa uistite, že si ich nezamieňate s jedovatým poľným mliečnikom!

Môže morča jesť trávu? Určite!

Ďalšou častou otázkou, ktorú kladú majitelia domácich kaviárov, je, či môže morča jesť trávu? Táto otázka je veľmi všeobecná, pretože existuje mnoho druhov poľných tráv. Pokiaľ ide o tradičnú trávu rastúcu na lúke alebo v záhrade, v čo najväčšej miere môže byť dobrým doplnkom stravy morčaťa.

Je dôležité nezabudnúť trávu dôkladne vyčistiť a vysušiť. Vyhnite sa tiež zberu v blízkosti ciest s autami alebo pieskom, ktoré spôsobujú veľké znečistenie rastlín. Prečo je tráva prospešná pre zdravie morčiat? Predovšetkým pomáha tráveniu, premiestňuje potravu v črevách a uľahčuje jej trávenie. Z tohto dôvodu sa niekedy dokonca odporúča chodiť s morčaťom na čerstvý vzduch a púšťať ho na postroj, aby mohlo voľne okusovať čerstvú trávu.

Nezabudnite sa však chrániť pred kliešťami, ktoré môžu byť pre vášho domáceho miláčika vážnym ohrozením života. Ak dávate trávu doma, uistite sa, že je čerstvá a zelená. Pre jej pohodlie je lepšie hneď podať zväzok voňavej, očistenej zelenej trávy. Na druhej strane buďte opatrní s množstvom zelenej trávy - príliš veľa vlhkosti môže vášmu zvieratku uškodiť.

Môže morča jesť ďatelinu? Áno, ale nepreháňajte to s množstvom

A čo ostatné trávy a rastliny rastúce na lúke? Môže morča jesť ďatelinu, o ktorú nie je na poliach a v záhradách nikdy núdza? Aj ďatelina spôsobuje v diskusiách o strave domáceho morčaťa značný zmätok. Zástancovia ďateliny argumentujú jej výhodami, pretože podobne ako zelená tráva uľahčuje metabolizmus a trávenie potravy.

To je určite jej najväčšia výhoda, ale nie je zanedbateľné ani to, že morčatá jednoducho milujú poľnú ďatelinu. Odporcovia tejto rastliny však varujú pred konzumáciou príliš veľkého množstva ďateliny, ktorá môže skončiť bolestivou a problematickou plynatosťou, ako aj hnačkou a poruchami gastrointestinálnej flóry (preto je taká potrebná striedmosť).

Tento argument by ste nemali ignorovať a mali by ste na svoje prasiatko dohliadať, aby sa neprejedlo, keď sa prechádza po lúke, kde rastie ďatelina. Ak teda budete dohliadať na správne množstvo skonzumovanej ďateliny, nemalo by to vášmu prasiatku uškodiť, ale môže to len zlepšiť jeho náladu a tráviaci proces. V správnom množstve sa preto dokonca odporúča ako súčasť stravy vášho domáceho miláčika.

Iné poľné rastliny v potrave morčiat

A čo iné rastliny? Môže vaše morča okrem púpavy, trávy a ďateliny okusovať aj iné trávy a bylinky? V skutočnosti by takmer žiadna poľná bylina, s ktorou sa vaše morča stretne, nemala morčaťu uškodiť, ale len pomôcť pri trávení. Pre morča domáce je pochúťkou napríklad skorocel kopijovitý, praslička poľná, harmanček alebo lucerna.

Okrem poľných rastlín je vhodné dávať jej aj listy a petržlen zo zeleniny, napríklad petržlenovú vňať z mrkvy, petržlen, čerstvé listy špenátu alebo karfiolu, reďkovky, ako aj listy jahôd, čiernych ríbezlí a malín.

Správna strava pre kavku domácu ju môže ochrániť pred nepríjemnými žalúdočnými ťažkosťami a zabezpečiť, aby vždy sršala humorom a energiou. Hlavnou zložkou jej stravy je seno, ale pri výbere bylín a rastlín treba dbať na to, aby neobsahovali jedovaté látky (napr. púpava), aby sa konzumovali v obmedzenom množstve (ďatelina) a aby boli sušené.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel