Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE VÁŠ PES JESŤ ZEMIAKY, MRKVU, TEKVICU? JESENNÁ ZELENINA PRE VÁŠHO PSA

2023-10-11
MÔŽE VÁŠ PES JESŤ ZEMIAKY, MRKVU, TEKVICU? JESENNÁ ZELENINA PRE VÁŠHO PSA

Základom stravy vášho psa sú prevažne mäsové výrobky. Treba však pamätať na to, že zelenina je pre vášho psa dôležitou zložkou, ktorú by ste nemali vynechávať z jeho jedálnička. Jeseň je obdobie roka, keď je zelenina, ako napríklad zemiaky a tekvica, najchutnejšia. Preto sa oplatí zistiť viac o ich použití v strave vášho psa.

Otázka, či pes môže jesť zemiaky, sa na fórach pre majiteľov psov objavuje veľmi často. Táto obľúbená zelenina je na našich stoloch takmer každý deň, odkiaľ po večeri zvyčajne putuje do psej misky. Je to zdravý zvyk?

A čo iná jesenná zelenina ako tekvica, mrkva alebo kapusta? Ktoré z nich sú škodlivé a ktoré majú cenné zložky pre vášho domáceho miláčika?

Môže pes jesť zemiaky?

Zemiaky pre vášho psa môžu byť hodnotným doplnkom jedla. Ak sa rozhodnete dať svojmu psovi zemiaky, uistite sa, že sú veľmi dobre uvarené alebo dokonca mierne prevarené. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, psy dokážu tráviť škrob - vyvinuli si gén spojený s touto schopnosťou. Škrob sa však trávi len pomocou pankreatických enzýmov, a nie pomocou slín.

Treba dbať na to, aby pes nejedol surové zemiaky, ktoré môžu spôsobiť vážne tráviace problémy. Obsahujú toxické glykoalkaloidy solanín, preto treba dbať na to, aby pes nejedol šupky alebo zvyšky z kompostu. Zemiaky sa po uvarení stávajú "neškodnými". Nezabudnite počkať, kým vychladnú, a až potom ich dajte svojmu domácemu miláčikovi - horúce môžu psa podráždiť a spáliť žalúdok.

Zemiaky obsahujú vlákninu, ako aj veľa vitamínov a minerálov. Sú tiež dobrým prebiotikom a výplňou, ak je váš pes alergický na obilniny. Nadbytok zemiakov v psej strave sa však neodporúča a rozhodne by sa nemali považovať za kompletné jedlo pre vášho domáceho miláčika.

Mrkva - zdroj cenných vitamínov

Jednou z takýchto druhov zeleniny je mrkva. Pre psa je táto zelenina cennou zložkou dennej stravy, ktorá mu dodáva vitamíny a minerály. Surová mrkva nepredstavuje pre psa žiadne riziko a v závislosti od formy jedla sa môže podávať nastrúhaná alebo na kúsky.

Ak váš pes nemá rád surovú zeleninu, skúste mu dať varenú mrkvu, ktorá má trochu inú chuť. Stojí za to povzbudiť vášho domáceho miláčika, aby jedol mrkvu, ktorá sa spomedzi všetkých druhov zeleniny najviac odporúča na zostavenie jedál pre psov. Psíkom so žalúdočnými problémami je dobré podávať drvenú mrkvu, ktorá bude pre nich ľahšie stráviteľná.

Tekvica pre psa - ako ju zaradiť do jedálnička?

Je jesenná tekvica pre vášho psa rovnako vítaná v strave vášho domáceho miláčika? V každom prípade. Tekvica je rovnako ako mrkva bohatá na betakarotén a vitamíny A a C. Na jeseň sa preto môže používať zameniteľne s mrkvou, pretože obe sú cennou súčasťou psieho jedla. Rovnako ako v prípade zemiakov je však potrebné tekvicu vopred uvariť do veľmi mäkkej formy.

Tekvicu môžete upiecť aj v rúre, ale majte na pamäti, že vysoká teplota môže tekvicu zbaviť cenných zložiek. Tekvicu podávajte vždy vychladenú, napríklad ako prílohu k mäsovým ingredienciám. Pre svojho psa môžete pripraviť aj jesenné tekvicové koláče, ktoré sú zdravým a hlavne chutným občerstvením pre vášho štvornohého priateľa.

Kapusta pre vášho psa? Len v malých množstvách!

Aké miesto má kapusta v psej strave? Pre psa môže byť kapusta dosť problematická, pretože môže spôsobiť nadúvanie. Niektorí psi dokonca chuť kapusty milujú, ale je dôležité zabezpečiť, aby bolo množstvo primerané a aby bola zelenina vopred uvarená.

Kyslá kapusta je pre psov rovnako prospešná ako pre ľudí, ale nemalo by sa to s ňou preháňať. U niektorých psov kyslá kapusta vyvoláva aj reflex zvracania a používa sa vtedy, keď pes zje zložku, ktorá by mu mohla vážne ublížiť.

Je mimoriadne dôležité podávať psom krmivo bez soli. Každá zelenina sa preto musí uvariť špeciálne pre neho alebo sa musí pred dochutením vybrať - napríklad z polievky. Rovnako dôležité je, aby ste psa nekŕmili zvyškami z večere.

Zo všetkých jesenných druhov zeleniny je najzdravšia a najbezpečnejšia mrkva a hneď za ňou nasleduje tekvica. Zemiaky sa môžu používať ako výplň jedál, ale musia sa správne uvariť a podávať. Kapusta nie je obzvlášť odporúčaná zelenina a niektorí ľudia dokonca neodporúčajú, aby si pes zvykal na jej chuť. Pri zostavovaní ďalšieho jedla pre vášho psa sa preto oplatí pridať doň farebnú jesennú zeleninu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel