Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE VÁŠ PES JESŤ SYR? ZISTITE, ČI SA SYR MÔŽE DOSTAŤ DO JEDÁLNIČKA VÁŠHO PSA!

2022-08-30
MÔŽE VÁŠ PES JESŤ SYR? ZISTITE, ČI SA SYR MÔŽE DOSTAŤ DO JEDÁLNIČKA VÁŠHO PSA!

Syry sú veľmi obľúbené a často sa objavujú na jedálnych lístkoch - smotanový syr, tvaroh, syr s modrou plesňou - všetky majú svoje široké spektrum priaznivcov. Ľudia radi jedia syr, takže je celkom jednoduché oboznámiť psa s touto pochúťkou. Stačí, aby si raz všimol, že s pôžitkom jete syr, a bude ho chcieť ochutnať tiež. Mali by ste však svojmu psovi dopriať syr? Čo je na ňom také dobré? Na čo by ste si mali dávať pozor? Zistite to!

Kŕmenie psa - na čom záleží?

Psy potrebujú v strave predovšetkým kvalitné bielkoviny. To však neznamená, že by ste ho mali kŕmiť len mäsom - psy na rozdiel od mačiek nie sú absolútni mäsožravci. Stále sú to mäsožravce, ale tisíce rokov evolúcie spolu s človekom urobili zo psa relatívneho mäsožravca - to znamená, že toleruje aj iné zložky stravy.

Vyvážená strava vášho psa by mala obsahovať aj zeleninu, ovocie a bylinky. Tie im dodávajú vitamíny a ďalšie živiny, ktoré potrebujú na svoje fungovanie. Niektoré psy dokonca obľubujú syr. Je syr pre vášho psa dobrý nápad? Alebo je lepšie nechať si syr pre seba a psovi dopriať niečo iné?

Môže pes jesť syr?

Syr je cenným zdrojom vitamínov a ďalších živín. Syr v sebe skrýva veľa bielkovín, vitamínov: A, D, E, K a skupiny B. Je tiež cenným zdrojom vápnika, horčíka, zinku, medi alebo draslíka.

Syr je cenený aj pre svoju chutnosť - tento názor majú aj psy, takže ak budete jesť syr, môžete získať spoločníka, ktorý na vás bude pozerať prosebnými očami, aby ste mu dali pochúťku. Stojí to za to? Môže pes jesť syr? Odpoveď znie: Záleží na tom! Rozhodujúci je druh syra, ktorý chcete svojmu psovi podávať. Okrem toho môžete dať syr svojmu psovi len z času na čas ako pochúťku.

Žltý syr

Žltý syr je veľmi cenný - je cenným zdrojom vitamínov, bielkovín alebo vápnika. Nájdete v ňom aj tuk vrátane mastných kyselín. Môže v takom prípade váš pes jesť syr? V zásade áno, ale len ako občerstvenie.

Musíte však byť opatrní - v syre nájdete sodík. V nadmernom množstve môže viesť k hypertenzii. Váš pes môže byť alergický aj na pach alebo zvýrazňovače chuti v syre, ako aj na prítomné konzervačné látky a farbivá.

Tréneri a behavioristi považujú žltý syr pre vášho psa za skvelú pochúťku a často odporúčajú odmeňovať psa týmto spôsobom počas tréningu. Môže sa tiež použiť na jednoduché zamaskovanie akýchkoľvek liekov, ktoré je potrebné psovi podať. Napriek tomu by sa žltý syr v psej strave nemal objavovať často. Je to mastný a kalorický produkt, a preto môže viesť k rýchlemu nárastu hmotnosti psa, čo môže viesť k problémom s nadváhou alebo dokonca obezitou.

Biely syr

Tvaroh sa považuje za veľmi zdravú potravinu v ľudskom jedálničku. Nemá veľa tuku, ale je veľmi bohatý na bielkoviny. Tvaroh môžete psovi podávať v malom množstve, ale nemal by byť hlavnou alebo jedinou zložkou jedla. Je oveľa lepšie dávať psovi tvaroh príležitostne a ako prílohu v miske. Je to tiež dobrý spôsob, ako podať psovi lieky.

Môže šteňa jesť tvaroh? Šteniatka majú veľmi citlivé brušká, preto sa s nimi musí zaobchádzať opatrne. Môžete im dávať malé množstvo tvarohu, ale nesmie byť príliš mastný a musí byť prírodný - bez pridanej soli alebo iných nežiaducich zložiek.

Podobne ako pri žltom syre - váš pes môže trpieť alergiou na mliečne bielkoviny. Psa kŕmte v malých množstvách a vždy pozorne sledujte jeho reakcie. Ak vás niečo znepokojuje, stiahnite tvaroh z jeho jedálnička a v prípade potreby vezmite psa k veterinárovi.

Modrý syr

Môže pes jesť plesnivý syr? To nie je najlepší nápad. Syr ako taký nie je pre psy toxický ani jedovatý, ale plesňový syr je výnimkou. Pri výrobe plesňového syra sa používa huba, ktorá obsahuje látku nebezpečnú pre psy - rokfortín C. Psy naň môžu byť veľmi citlivé. Jeho požitie sa môže u psa skončiť kŕčmi, horúčkou, zvracaním a hnačkou. Okrem toho sa pri výrobe tohto druhu syra často pridávajú aj iné produkty, ktoré môžu byť pre psy škodlivé, ako napríklad cesnak alebo cibuľa.

Preto - môžu psy jesť syr? Áno, nesmie to však byť plesnivý syr, pretože im môže veľmi uškodiť. Ak váš pes napriek tomu konzumuje tento druh syra, vezmite ho k veterinárovi, keď zistíte, že sa deje niečo zlé.

Ako často podávate syr?

Už viete, či psy môžu jesť žltý syr alebo tvaroh. Odpoveď je áno. Ako často by ste ho však mali podávať? Najlepšie pomerne zriedkavo. Žltý syr môže byť pre vášho domáceho miláčika vynikajúcou pochúťkou, chutnou odmenou alebo spôsobom, ako prepašovať liek, ktorý váš pes potrebuje skonzumovať. Podobne je to aj s bielym syrom - aj ten možno použiť ako prílohu alebo ho podávať s liekom.

Sýr môžete psovi podávať zakomponovaný do iných potravín alebo dokonca kúpiť krmivo, ktoré obsahuje pridaný syr. V našom obchode nájdete krmivá pre psov, ktoré obsahujú malé množstvo syra.

Syr nesmie byť základom stravy vášho psa, ani ho nemôžete považovať za hlavné jedlo. Pri syroch je veľmi dôležitá striedmosť. Okrem toho, že je syr zdravý a hodnotný, je bohatý na tuk, ktorý v nadmernom množstve môže viesť k problémom s nadváhou a obezitou. Syr obsahuje aj sodík, ktorý je zdraviu škodlivý.

Ak ste svojmu psovi ešte nikdy nedali syr, dajte mu na ochutnanie malé kúsky. Skontrolujte, či nemá intoleranciu laktózy - v prípade tvarohu - alebo alergiu na mliečne bielkoviny, a uistite sa, že sa po ňom necíti zle. Ak si nevšimnete nič znepokojujúce, môžete do jeho stravy zaviesť syr. Ak vás niečo znepokojuje, najlepšie je navštíviť veterinára.

Syr pre psa - zhrnutie

Môžu psy jesť žltý syr? V zásade áno, rovnako ako biely syr. Rozhodne však nemôže jesť plesnivý syr, ten mu veľmi škodí. Predtým, ako syr natrvalo zaradíte do stravy svojho psa, musíte skontrolovať, či nemá intoleranciu na laktózu - inak sa môže stať, že sa bude nadúvať, zvracať alebo mať hnačku.

Syr je cenným zdrojom bielkovín, vápnika a vitamínov. Je to tiež produkt bohatý na tuk, preto ho nepodávajte v príliš veľkom množstve, pretože to môže vášmu psovi uškodiť a spôsobiť mu zdravotné problémy spojené s nadváhou alebo obezitou.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6463 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
2024-04-12
Spokojný s dodaním aj s produktom.
pixel