Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE VÁŠ PES JESŤ RYBY? POVIEME VÁM, NA ČO SI DÁVAŤ POZOR!

2022-09-20
MÔŽE VÁŠ PES JESŤ RYBY? POVIEME VÁM, NA ČO SI DÁVAŤ POZOR!

Ryby sa spájajú so zdravím. V rôznych sociálnych kampaniach sa ľudia nabádajú, aby ich jedli, a poukazujú na ich výhody a prednosti oproti červenému mäsu. Spomedzi domácich zvierat sa s konzumáciou rýb spája najmä mačka. Môže v tomto prípade pes jesť ryby, alebo by ich nemal zaradiť do svojho jedálneho lístka?

Čo sa skrýva v rybách?

Konzumácia rybieho mäsa má pomerne veľa výhod a často sa ho nevzdávajú ani ľudia, ktorí zo svojho jedálnička úplne vylúčili červené mäso alebo dokonca všetky ostatné druhy mäsa. Čo je na rybách také hodnotné? Ktoré ryby pre psov sú cenné?

Proteín

Ryby sú zdrojom vysoko stráviteľných bielkovín, ktoré sú napokon základnou zložkou psej stravy. Zodpovedá za správny rast psov, dodáva im silu a pomáha im udržiavať dostatočnú svalovú hmotu, preto je pre ich život v každej fáze veľmi dôležitý.

Nie každý typ bielkovín sa v tele vstrebáva rovnako dobre a nie každý proteín je kompletný. Rybie mäso je bohaté na kvalitné bielkoviny, takže si jeho konzumáciou udržíte zdravie a energiu.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené kyseliny a všeobecne sa považujú za najhodnotnejšie. Majú vynikajúci vplyv na pazúry a srsť psa, vďaka čomu sú zdravé a silné a srsť je lesklá a nelína.

Majú tiež pozitívny vplyv na nervový systém a veľmi silný účinok na imunitný systém, ako aj na obehový systém. Najcennejšie omega-3 mastné kyseliny obsahujú morské ryby.

Selén

Tento prvok má pozitívny vplyv na obehový a imunitný systém a podporuje štítnu žľazu. Je tiež dôležitý pre správne fungovanie enzýmov. Ako antioxidant má za úlohu chrániť bunky pred voľnými radikálmi a má aj protirakovinové účinky.

Jeho nadbytok môže viesť k poruchám nervového systému a jeho nedostatok k ochoreniam srdca a výraznému zníženiu imunity.

Jód

Jód je pre telo veľmi dôležitý. Na jednej strane priamo ovplyvňuje len štítnu žľazu a hormonálnu rovnováhu, ale správne fungovanie organizmu do veľkej miery závisí práve od toho, či sú hormóny vylučované správne, pretože ovplyvňujú celé telo a sú veľmi dôležité pre zdravie.

Jód teda zabezpečuje aj správnu funkciu svalov, správny metabolizmus alebo zdravý nervový systém a mnoho ďalšieho.

Vitamíny

Ryby sú bohaté na vitamíny A, D, E a vitamíny skupiny B - najlepšími zdrojmi týchto vitamínov sú chudé ryby. Vitamín A je vynikajúci pre zrak psa, ako aj pre stav kože a srsti a posilňuje imunitný systém. Ak má váš pes nedostatok vitamínu A, môže mať problémy s videním v noci a pri slabom osvetlení. Jeho srsť bude vyzerať horšie a môže hojne vypadávať.

Vitamín D má pozitívny vplyv na kosti, preto je obzvlášť dôležitý pre psy, ktoré ešte len rastú. Dôležitá je aj jeho schopnosť zlepšovať vstrebávanie vápnika a fosforu a asimilovať ich v správnom pomere pre psa.

Vitamín E brzdí oxidačné procesy v tele. Jeho nedostatok môže okrem iného viesť k poruchám rastu šteniat, ako aj k problémom s očami a zníženej imunite.

Vitamíny skupiny B majú dobrý vplyv na stav kože a srsti zvierat, podporujú normálny metabolizmus a tiež fungovanie nervového systému.

Môže pes jesť ryby?

Ryby sú plné cenných zložiek, takže sú skutočne veľmi zdravé. Je teda ryba pre psov dobrý nápad? V skutočnosti áno, ale treba mať na pamäti niekoľko vecí. Ryby sú predovšetkým zdrojom tiamínu, zlúčeniny, ktorá rozkladá tiamín alebo vitamín B1.

Tepelná úprava túto zlúčeninu neutralizuje, preto surové ryby pre vášho psa nie sú najlepším nápadom, najmä ak ich bude váš pes dostávať každý deň ako súčasť základnej stravy, a nie príležitostne ako pochúťku.

V rybách sa nachádza aj oxid trimetylamínový - ten môže viesť k zlyhaniu obličiek - a podobne ako tiamín sa nachádza v surových rybách a tepelnou úpravou sa neutralizuje.

Tiamínaza a trimetylamínoxid tiež nie sú prítomné vo všetkých rybách. Napríklad losos, morský jazyk, treska a halibut neobsahujú tiamínázu. Trimetylamínoxid je oveľa menej bežný ako tiamín a nachádza sa napríklad v šťuke morskej alebo v treske škvrnitej. Môže pes jesť ryby bez tepelnej úpravy, ak sú v nich prítomné niektoré z týchto zlúčenín? V malom množstve a ako občerstvenie by nemal byť škodlivý.

Surové ryby podávané v malých množstvách by zvieraťu nemali uškodiť, najmä ak pochádzajú z overeného zdroja a sú testované na prítomnosť baktérií a parazitov.

Pochúťky, ako sú sušené ryby pre psov, sú veľmi dobrým nápadom - proces sušenia nemá negatívny vplyv na hodnoty obsiahnuté v rybách, takže takto pripravené ryby sú nielen chutné, ale aj zdravé.

Ryby pre šteňatá

Ryby bohaté na kyseliny omega-3 sú pre šteňatá tiež veľmi cennou pochúťkou. Pre malé psy sa odporúčajú najmä tučné morské ryby, ktoré obsahujú viac omega-3 mastných kyselín a podporujú vývoj šteniat.

Najlepšie je tiež podávať im tepelne upravené ryby, pretože tak získate istotu, že mäso bude bez rizika. A čo kosti? Môže pes jesť rybie kosti? V žiadnom prípade! Nemali by ich dostávať ani šteňatá, ani dospelé psy.

V druhom prípade môžete urobiť výnimku len vtedy, ak sú kosti veľmi jemne pomleté spolu s mäsom. Kosti sú pre psy veľmi nebezpečné - šteňa sa môže zadusiť a môže si poraniť tráviaci systém. Tomuto nebezpečenstvu je vystavený aj dospelý pes.

Ryby pre psov - zhrnutie

Vykostené ryby môžu byť pre vášho psa veľmi zdravým občerstvením. Ak plánujete zaviesť ryby ako hlavný zdroj bielkovín v strave vášho psa, majte na pamäti negatívne účinky oxidu trimetylamínu a tiamínu na organizmus vášho psa - tieto zlúčeniny sa neutralizujú tepelnou úpravou rýb. Ak sa do tela dostávajú príliš dlho, môžu viesť k zdravotným problémom.

Ktoré ryby budú pre vášho psa najlepšie? Mastné morské ryby sa všeobecne považujú za najvýživnejšie vďaka vysokému obsahu polynenasýtených mastných kyselín. Ak svojmu psovi dávate ryby, uistite sa, že pochádzajú z kvalitného zdroja.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Spokojnosť a ďakujeme za pribalenú konzervu.
2024-04-18
Rychle dodanie, dobry vyber a skvele ceny pre znacku BRIT. Dakujem.
pixel