Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE VÁŠ PES JESŤ MAČACIE KRMIVO? ZISTITE, AKÉ SÚ RIZIKÁ!

2023-10-10
MÔŽE VÁŠ PES JESŤ MAČACIE KRMIVO? ZISTITE, AKÉ SÚ RIZIKÁ!

Ľudia, ktorí majú pod svojou strechou psy aj mačky, sa môžu pýtať, či je možné kŕmiť domáce zvieratá rovnakým typom krmiva. Na prvý pohľad sa môže zdať, že mačky a psy majú veľmi podobné potreby. Je to však len dojem - všetky domáce zvieratá potrebujú stravu založenú na kvalitných zložkách, ale zloženie krmív pre psy a mačky sa dosť líši. V tomto prípade - môže pes jesť mačacie krmivo? Alebo je lepšie nechať to na mačku a psovi pripraviť vlastné krmivo? Ako vyzerá strava psa a ako sa líši od stravy mačky? Zistite to!

Na čom je založená strava psa?

Mohlo by sa zdať, že psy sú všežravce, ale nie je to celkom pravda. Sú to relatívne mäsožravci, ktorí sa počas tisícročí evolúcie prispôsobili tomuto typu stravy, pretože sa vyvinuli spolu s človekom a ich strava bola po stáročia založená práve na tom, čo im človek zanechal zo svojho stola.

Dnes už žiadny uvedomelý a dobrý chovateľ psov nekŕmi psy zvyškami z vlastného stola. Poznatky o tom, ako kŕmiť psa, sa veľmi rozšírili. Tak ako trh s krmivom pre domáce zvieratá. Jedlo pre svojho domáceho miláčika si môžete zostaviť aj sami - s prihliadnutím na jeho individuálne potreby.

Zvyšky jedál z ľudského stola sú pre psy veľmi škodlivé - vyprážané jedlá, silne ochutené jedlá - to všetko môže zvieraťu vážne ublížiť. A čo jedlo pre mačky? Mohlo by sa zdať, že v tom predsa nie je žiadny rozdiel a mačacie krmivo pre psy by sa nemalo ukázať ako škodlivé - veď takéto jedlo z obchodu vyzerá a dokonca aj vonia veľmi podobne. Rozdiely však existujú, len sú trochu jemnejšie.

Krmivo pre psov a mačky - aký je medzi nimi rozdiel?

Každý môže povedať, že pes a mačka sú zvieratá, ktoré sa od seba diametrálne líšia. Vedú odlišný životný štýl - mačky viac spia a sú aktívne hlavne v noci, sú rôzne veľké a komunikujú medzi sebou úplne inak. Mačky sú tiež málo domestikované - stále majú silne vyvinutý lovecký inštinkt. U psov je lovecký inštinkt prítomný len u niektorých plemien.

Keďže sa tieto zvieratá od seba veľmi líšia, musí byť odlišná aj ich potrava. Predovšetkým, psy sú relatívne mäsožravce a mačky sú absolútne mäsožravce. To znamená, že mačky potrebujú úplne iné pomery živín ako psy. Napríklad sacharidy zohrávajú v ich strave menšiu úlohu. Zistite, aký je rozdiel medzi krmivom pre psov a mačky. Takto lepšie pochopíte potreby svojich domácich miláčikov a budete ich môcť v budúcnosti lepšie kŕmiť.

Obsah taurínu a iných prídavných látok

Taurín je veľmi dôležitá aminokyselina, ktorú obsahuje každé dobré krmivo pre mačky. Pre psa nie je až taká dôležitá. Vo všeobecnosti sa krmivá pre psov neobohacujú o taurín, pretože psie organizmy si ho dokážu dokonale vyrobiť samy. Samozrejme, pracovné psy, gravidné suky, šteňatá a staršie psy by mali mať túto aminokyselinu v krmive, pretože ju viac potrebujú.

Mačky nie sú prispôsobené na vlastnú produkciu taurínu. Pre ich život je však nevyhnutný - nedostatok taurínu môže viesť k vážnym ochoreniam alebo dokonca k smrti mačky. Voľne žijúce mačky získavajú taurín najmä z myší, ktoré sú vynikajúcim zdrojom taurínu. Domáce mačky však vôbec nemusia kupovať myši - hoci zástancovia BARF stravy to robia. Vyberajú si však mŕtve myši, humánne usmrtené, aby neprispievali k utrpeniu zvierat. Stačí im však kvalitné krmivo, ktoré je obohatené práve o taurín.

V krmive pre psov môžete nájsť aj väčšie množstvo sacharidov ako v krmive pre mačky. Je to preto, že psy majú väčšiu potrebu tejto zložky. Na druhej strane majú nižšiu potrebu vitamínu A ako mačky, preto ho v ich krmive nájdete menej.

Obsah bielkovín

Kvalitné krmivo pre psov a mačky má vysoký obsah bielkovín a tukov. Ak porovnáte krmivo pre psov s krmivom pre mačky rovnakej kvality alebo dokonca rovnakého výrobcu, zistíte, že krmivo pre mačky má vyšší obsah bielkovín a tukov ako krmivo pre psov.

Je to preto, že mačky sú na rozdiel od psov absolútne mäsožravé. V ich strave zohrávajú najdôležitejšiu úlohu živočíšne bielkoviny a tuky. Akékoľvek prísady, ako napríklad ovocie alebo zelenina, zohrávajú v mačacej strave oveľa menšiu úlohu ako v prípade psov. Voľne žijúcim mačkám postačuje množstvo, ktoré sa vstrebáva so žalúdkom koristi, ktorú zjedia spolu s jej obsahom. Ide o skutočne symbolické množstvá, ktoré sú pre mačky úplne postačujúce. Pre psy je to však príliš málo.

Veľkosť chrumiek

Tento rozdiel je viditeľný na prvý pohľad. V prípade suchého krmiva pre mačky sú chrumky zvyčajne menšie ako v prípade krmiva pre psov. Samozrejme, treba brať do úvahy aj veľkosť samotného psa - krmivo pre psy miniatúrnych plemien môže byť tiež veľmi malé, aby ho pes mohol bez problémov rozhrýzť. Avšak - vo všeobecnosti - suché krmivo pre mačky má menšie chrumky ako krmivo, ktoré je určené pre psov.

Je medzi nimi aj menšia rozmanitosť - väčšina mačiek je podobnej veľkosti a rozhodne nie taká rozdielna ako psie plemená. To znamená, že väčšina mačacích chrupiek môže mať podobnú veľkosť.

Môže pes jesť mačacie krmivo?

Krmivo pre mačky a krmivo pre psov sa od seba značne líšia. Môže v takom prípade váš pes jesť mačacie krmivo? Ak si ho občas ukradne z mačacej misky - nemáte sa čoho obávať. Malé množstvo mačacieho krmiva mu neuškodí. Ibaže by sa váš pes príliš malým chrumkaním zadusil - čo sa môže stať aj pri suchom krmive.

Problém by nastal len vtedy, ak by základom stravy psa bolo mačacie krmivo. To je veľmi znepokojujúca situácia - pes nebude dostávať potrebné množstvo živín - niektorých môže dostávať príliš veľa a niektorých príliš málo. To môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

Krmivo pre mačky a psy - prehľad

Strava psov a mačiek sa výrazne líši. Mačky potrebujú najmä viac bielkovín a tukov ako psy a v ich strave zohráva väčšiu úlohu aj vitamín A. Krmivo pre mačky je tiež obohatené o taurín, aminokyselinu, ktorú psy v potrave nepotrebujú, pretože si ju dokážu vyrobiť samy.

Môže pes jesť mačacie krmivo? Ak ju zaradíte do svojho jedálnička, môže to viesť k vážnym zdravotným problémom, pretože strava nebude správne vyvážená a nebude vyhovovať potrebám vášho psa. Ak však váš pes občas zje trochu mačacieho krmiva, ktoré ukradne vašej mačke - nemáte dôvod na obavy, pretože malé množstvá by mu nemali uškodiť.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-14
Všetko super až na to prekvapenie pre psíka...to mi neprišlo...:(
2024-04-11
Granule prisli roztrhnute na dvoch miestach. Neviem posudit ci Vasou vinou, alebo vinou kuriera.... Inac sposob a rychlost dodania ok.
pixel