Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE PES PIŤ MLIEKO? NAJLEPŠIE MLIEKO PRE PSY A ŠTEŇATÁ

2022-10-04
MÔŽE PES PIŤ MLIEKO? NAJLEPŠIE MLIEKO PRE PSY A ŠTEŇATÁ

V mysliach mnohých z nás je stále živé tvrdenie, že cicavce majú rady mlieko počas celého života. To platí nielen pre mačky, ktoré vo vedomí existujú ako tvory, ktoré bez mlieka ani nemôžu žiť. Rovnaký názor platí aj pre psov. Aký je v skutočnosti?

Mlieko pre psov sa zdá byť výborným nápadom: je to skvelý spôsob, ako uhasiť smäd a tiež obohatiť psiu stravu o vápnik. Je to naozaj tak? Áno, je to tak, ale je v tom niečo viac. Veď si len spomeňte na prirodzenú stravu vlkov, divokých predkov psov - tí v dospelosti nepijú mlieko.

Môžu teda psy piť mlieko? Oplatí sa im ho vôbec dávať, alebo je lepšie sa ho úplne vzdať? V mnohých prípadoch môže jeho podávanie psovi viac uškodiť ako pomôcť.

Materské mlieko - ideálne pre šteňatá

Najlepšie je začať úplne od začiatku. To sa nedá poprieť - psy sú cicavce, takže v prvých týždňoch života skutočne potrebujú mlieko. Najlepšie mlieko pre šteňatá je samozrejme prirodzené, priamo od matky. Práve ona im poskytuje všetky potrebné ingrediencie pre život, dodáva im silu a pomáha im rásť. O toto mlieko nesmú byť šteniatka absolútne ochudobnené, takže deti a dojčiaca matka by nemali byť oddelené.

Čo však v prípade, keď psia matka nechce alebo nemôže kŕmiť svoje deti? V takom prípade mnohí opatrovatelia psov najprv hľadajú náhradnú matku. Ďalšia dojčiaca sučka, ktorá bude kŕmiť hladné šteniatka bez matky. Nie vždy je to však možné okamžite, niekedy to nie je možné vôbec, čo potom?

Najlepším nápadom je siahnuť po špeciálnych mliečnych náhradách pre psov - tie sú najbližšie tomu, čo malé deti prirodzene jedia. Na druhej strane, používanie kravského alebo kozieho mlieka ako náhrady môže mať neblahé následky - nie je prispôsobené potrebám takýchto malých brušiek, je menej energetické, má iný pomer aminokyselín, menej bielkovín a viac laktózy.

Môže pes piť mlieko, keď vyrastie?

Je nesporné, že šteňa potrebuje mlieko v strave, ale čo potom? Ako váš psík rastie, jeho potreba mlieka sa znižuje. Jeho strava začína obsahovať pevnú stravu a hoci sa stále líši od stravy dospelých - komerčné krmivá pre šteňatá sú kalorickejšie a majú trochu iné zloženie minerálov a vitamínov - mlieko zohráva čoraz menšiu úlohu.

A môže pes piť kravské mlieko? U niektorých psov sa po konzumácii mlieka objavia problémy. Môžu vzniknúť z dvoch zdrojov a riešením problémov je vždy vylúčenie kravského mlieka a akéhokoľvek iného mlieka zo stravy psa. Čo môže spôsobiť zdravotné problémy?

Neznášanlivosť potravín

Neznášanlivosť laktózy sa môže objaviť približne v druhom mesiaci života psa. Za tento stav je zodpovedný miznúci enzým laktáza. Umožňuje trávenie laktózy a jeho nedostatok spôsobuje intoleranciu. Neznášanlivosť laktózy sa prejavuje bolesťami brucha, nadúvaním, hnačkou a celkovou slabosťou. Niektoré z týchto príznakov sú spoločné s alergiami, ale nemali by sa zamieňať.

Alergie

Alergia na mliečne bielkoviny môže postihnúť každého psa. Netrénované oko si ju môže pomýliť s intoleranciou laktózy. Prejavuje sa však trochu inak. Okrem hnačky, nadúvania a bolesti brucha je veľmi časté aj pretrvávajúce svrbenie a podráždená, začervenaná pokožka.

Nápoje pre psa - je mlieko dobrý nápad?

Psy pociťujú smäd a veľmi sa ho snažia uhasiť. Možno však nie nevyhnutne s mliekom, pretože to, či pes môže piť mlieko, je pre mnohých chovateľov a veterinárov stále veľmi diskutabilné. Teoreticky, ak pes netrpí intoleranciou laktózy alebo alergiou na mliečne bielkoviny, môže ich z času na čas dostať. Mlieko sa stále považuje za vynikajúci zdroj vápnika, ale je to mýtus. Vôbec sa neabsorbuje tak dobre, ako sa kedysi myslelo.

Oveľa lepším zdrojom vápnika pre vášho psa sú vyvážené potraviny, kostná múčka - vajcia a mliečne výrobky, ale fermentované, ako napríklad jogurt a syr. Pasterizované mlieko, najmä UHT mlieko, ktoré sa najčastejšie kupuje v obchode, nie je vhodné. Ak chcete dať svojmu psovi mlieko práve zo zdravotných dôvodov, môžete sa ho pokojne vzdať.

Ak vášmu psovi mlieko naozaj chutí a nemá po ňom žiadne zdravotné problémy, môžete mu ho podávať. Robte to však len zriedkavo; nemalo by to byť súčasťou jeho každodennej stravy.

Aké ďalšie nápoje sú vhodné pre vášho psa? Voda je tu pomerne jasnou odpoveďou - prístup k čerstvej vode je veľmi dôležitý. Nikoho netreba presviedčať o nutnosti podávať ho svojmu psovi. Ale čo okrem vody? V skutočnosti nič nebráni tomu, aby si váš pes z času na čas doprial trochu šťavy - ak chcete.

Za predpokladu, že ide o čerstvo vylisovanú šťavu, a nie o džús z obchodu - ten je často sladený a nie nevyhnutne džús. Ak sa rozhodnete vylisovať pre svojho psa šťavu, uistite sa, že je vždy z ovocia, ktoré váš pes môže voľne jesť - nie je jedovaté, škodlivé alebo naň nemá alergiu.

Mlieko pre psov - zhrnutie

Mýtus, že mlieko je pre psy dobré, je v mnohých prípadoch veľmi škodlivý. Môžu šteňatá piť mlieko? Samozrejme, že to dokonca potrebujú. Okrem toho, že najlepšie je pre ne materské mlieko a sekundárne špeciálne náhrady, kravské mlieko tu stále nie je dobrou alebo žiaducou voľbou. Vo veku približne dvoch mesiacov sa môže u psa začať strácať laktáza, enzým zodpovedný za trávenie laktózy. Tento stav vedie k intolerancii laktózy.

Niektoré psy si zachovávajú schopnosť tráviť mlieko do konca života - v takom prípade môžu mlieko príležitostne piť, pokiaľ naň nie sú alergické. Problémy môže spôsobiť aj alergia na mliečne bielkoviny. Alergia sa na rozdiel od neznášanlivosti vyznačuje bolesťami brucha, hnačkou a vracaním, ako aj svrbením a podráždením kože.

Oveľa vhodnejšie ako mlieko sú pre psa fermentované výrobky - jogurty a syry, hoci ak pes nemá zdravotné problémy po mlieku, môžete mu ho príležitostne podávať.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Objednávka bola expresne vybavená. Ďakujem
2024-04-18
Tovar v poriadku dorazil.
pixel