Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE PES JESŤ ORECHY?

2022-08-17
MÔŽE PES JESŤ ORECHY?

Oriešky pre vášho psa sa môžu zdať ako dosť nezvyčajná pochúťka. Môžu psy jesť orechy? Niektoré druhy sú dokonca veľmi zdravé pochúťky, ktoré vášmu domácemu miláčikovi určite neublížia. Rovnako ako u ľudí, aj u psov sú orechy zdrojom cenných vitamínov a minerálov, preto sa ich oplatí zaradiť do jedálnička. Niektoré z nich sa však neodporúčajú v nadmernom množstve. Ktoré z nich môžete dať svojmu psovi bez obáv?

Môže pes jesť vlašské orechy?

Jedným z najkontroverznejších druhov orechov podávaných psom sú vlašské orechy. Podľa niektorých sú príčinou najčastejších otráv spôsobených konzumáciou orechov psom. Množstvo oleja, ktoré obsahujú, je často príčinou žalúdočných ťažkostí, ktoré môžu u niektorých psov spôsobiť vážne črevné problémy. Na druhej strane majú vlašské orechy veľmi cenné zložky, ako sú vápnik, železo a horčík.

Tento druh orechov prispieva aj k správnej regulácii trávenia u ľudí aj psov. Z týchto dôvodov môže byť kŕmenie psa vlašskými orechmi dokonca veľmi prospešné pre jeho zdravie. Ako to teda je, môže pes jesť vlašské orechy alebo je lepšie sa tomuto výrobku vyhnúť? Ako pri všetkom, aj tu platí, že najdôležitejšia je striedmosť. Ak dáte svojmu psovi niekoľko vlašských orechov, neuškodí to jeho žalúdku, ale keď ich pes skonzumuje väčšie množstvo, môže to byť nebezpečné.

Preto ich podávajte s mierou (niekoľko orechov) a primerane často (napríklad raz týždenne). Nezabudnite tiež, že škrupiny vlašských orechov sú jedovaté! Dávajte pozor, aby ich pes nezjedol, ak mu napríklad spadnú na zem.

Lieskové orechy a zdravie vášho psa

Lieskové orechy, podobne ako vlašské orechy, obsahujú pomerne veľa vitamínov, ktoré prospievajú zdraviu a vzhľadu vášho psa. Jedným z nich je vitamín E, ktorý výrazne zlepšuje vzhľad srsti vášho domáceho maznáčika. Lieskové orechy sú tiež bohaté na pre telo dôležité prvky, ako je zinok, železo, horčík, draslík a meď.

Pokiaľ ich nepodávate svojmu domácemu miláčikovi spolu so škrupinou, nie sú pre neho škodlivé. Nezabúdajte však, že ako pri každom výrobku sa môžu vyskytnúť alergie alebo neznášanlivosť. Dôležité je tiež dbať na správne množstvo skonzumovaných orechov, pretože aj tie s priaznivými účinkami môžu spôsobiť poruchy, ak ich pes skonzumuje príliš veľa.

Sú mandle pre vášho psa dobrý nápad?

Sú mandle rovnakou pochúťkou pre psov ako pre ľudí? Psy ich často milujú a rovnako ako všetky orechy obsahujú cenné vitamíny a minerály pre zdravie. Okrem železa, horčíka a zinku sú tiež zdrojom vitamínu E, B1 a B2. Sú tiež bohaté na kyselinu listovú a vlákninu.

Žiaľ, obsahujú aj veľa tuku, takže hoci nie sú pre psa škodlivé, vo väčšom množstve môžu spôsobiť obezitu a zdravotné komplikácie. Preto by sa s nimi malo zaobchádzať opatrne a mali by sa podávať v obmedzenom množstve. Mandle nie sú ľahko stráviteľný produkt, preto je lepšie nepodávať ich psovi príliš často. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť žalúdočné problémy.

Arašidové maslo pre psov - zdravá a bezpečná pochúťka

Arašidové maslo pre psov je lákavou pochúťkou. Vyrába sa z drvených arašidov, známejších ako arašidy. Nie nadarmo sme písali o chutnom recepte na psie sušienky plnené arašidovým maslom. Tieto orechy sú pre psa bezpečné, nespôsobujú otravu a nemali by mu spôsobiť žalúdočné problémy.

Ak váš pes netrpí alergiou alebo neznášanlivosťou, môžete ich bez obáv použiť na prípravu psích pochúťok. Musíte si však dávať pozor na tie, ktoré obsahujú pridanú soľ, pretože tá už nie je pre vášho domáceho miláčika vhodná. Takisto to nepreháňajte s pochúťkami s arašidovým maslom, ktoré sú ako každá pochúťka tučnejšie a môžu prispieť k obezite vášho psa.

Môžu psy jesť orechy? Určite, ale najdôležitejšia je striedmosť. Dôležité je tiež vedieť, ktoré orechy je vhodné podávať a ktorým by ste sa mali rozhodne vyhnúť (napríklad makadamovým orechom). Dôležité je tiež pamätať na to, že napriek mnohým cenným zložkám sú orechy pre ľudí aj pre psov tučnejšie.

Rozumné správanie a obmedzenie množstva konzumovaných orechov však môže mať veľmi priaznivý vplyv na zdravie a vzhľad vášho domáceho maznáčika. Svojho psa pozorne sledujte a dávajte si pozor na potravinové alergie a intolerancie, ktoré sa vždy môžu vyskytnúť.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Top
2024-04-18
Super, spokojnosť ako vždy!
pixel