Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE PES JESŤ MELÓN? ROZPTÝLIME VAŠE POCHYBNOSTI

2023-09-24
MÔŽE PES JESŤ MELÓN? ROZPTÝLIME VAŠE POCHYBNOSTI

Mnohí ľudia milujú ovocie - je sladké, šťavnaté a chutné, pre mnohých predstavuje skvelú desiatu alebo občerstvenie. A psy sú skvelí pozorovatelia - ak vidia, že zvyšok domácnosti s chuťou niečo konzumuje, môžu si vypýtať pochúťku. Melón je pomerne obľúbené ovocie, ktoré sa často objavuje na tanieroch ľudí - najmä keď vonku začínajú horúčavy. Nie je teda prekvapujúce, že váš domáci miláčik môže na toto ovocie naraziť. Môže však váš pes jesť melón? Zistite to!

Čo sa skrýva v melóne?

Melón pozostáva z prevažnej väčšiny, viac ako deväťdesiat percent, z vody. V tomto ohľade je podobný uhorkám. Samotný melón je nízkokalorický - v sto gramoch výrobku je len 30 kcal. Treba však vziať do úvahy veľkosť melóna - málokedy sa zje len sto gramov, takže obsah kalórií sa úmerne zvyšuje.

Napriek nízkemu obsahu kalórií je v melóne veľa jednoduchého cukru, konkrétne fruktózy. Vďaka tomu má toto ovocie pomerne vysoký glykemický index 75. Preto je vždy dôležité mať to na pamäti, aby ste to s množstvom cukru, ktoré telu dodáte, nepreháňali.

Melón je tiež zdrojom vitamínu C. Je však veľmi bohatý nie na vitamíny, ale na antioxidanty - v melóne totiž nájdete luteín, lykopén alebo betakarotén. Nachádza sa tu aj kryptoxantín a zeaxantín - tieto zlúčeniny pomáhajú chrániť telo pred rakovinou.

To všetko robí z melóna obľúbené a zdravé ovocie, hoci kvôli vysokému množstvu cukru je lepšie to s ním nepreháňať.

Môže pes jesť melón?

Ľudia môžu mať z konzumácie melóna úžitok - dodá im nielen chuť, ale aj zdravé a cenné zložky. Môže však pes jesť melón? V skutočnosti áno, aj keď nie bez určitých obmedzení.

Váš pes môže jesť melón, ak mu ho dávate naozaj malé množstvo - obsah kalórií v tomto produkte nie je najväčší, ale v melóne sa skrýva príliš veľa cukru. Ak svojmu miláčikovi doprajete a dáte mu veľa melóna, môžete narušiť rovnováhu stravy a poskytnúť mu príliš veľa cukru.

Melón pre vášho psa je napriek tomu veľmi dobrý nápad, najmä počas horúceho počasia. Melón sa skladá prevažne z vody, a preto poskytuje vášmu domácemu miláčikovi dostatočnú hydratáciu. Vďaka svojej sladkosti je aj chutný, takže psy po ňom siahajú s väčšou pravdepodobnosťou. Nezabúdajte však, že melón nikdy nemôže nahradiť prístup k čerstvej, čistej vode - tú by mal mať váš pes vždy v miske, aby sa mohol napiť, keď ju potrebuje. Melón je dobrý osviežujúci snack, ale je aj močopudný a nemal by sa používať ako náhrada vody.

Nie všetky psy majú radi melón - hoci na internete nájdete veľa dôkazov o tom, že niektorí domáci miláčikovia ho majú vyslovene radi. Ak však váš pes toto ovocie nemá rád - nenúťte ho. Na druhej strane, ak váš pes melón obľubuje, nepodliehajte mu zakaždým a dávkujte množstvo s rozumom.

Ako kŕmiť psa melónom?

Už viete, či váš pes môže jesť melón, ale viete, ako ho podávať? Nie je to vôbec zložité. Aj keď sa to niekedy môže zdať trochu ťažkopádne. Melón sa totiž psovi podáva bez kôry - šťavnatú červenú dužinu ovocia je pomerne ľahké oddeliť od zelenej tvrdej kôry, takže tu nie je žiadny problém.

Melón sa však podáva aj bez semienok, ktorých odstraňovanie môže byť nepríjemné, pretože trvá určitý čas. Existujú však odrody s čo najmenším počtom semien - oplatí sa vybrať si ich, aby ste si uľahčili prácu a poskytli svojmu psíkovi chutné sústo.

Nemusíte sa však obávať, ak váš pes zje jedno alebo dve semienka - takéto malé množstvo mu neublíži. Vždy je však lepšie odstrániť semená z melóna skôr, ako ich váš pes dostane. Svojmu domácemu miláčikovi môžete dať čerstvý melón - ak má toto ovocie rád, s radosťou ho zje aj v tejto forme, nakrájaný na malé kúsky. Aj tu však musíte byť opatrní - ak je váš pes malé plemeno alebo nie je na toto ovocie zvyknutý, dajte mu len jeden malý kúsok.

Počas horúceho počasia z neho však môžete pripraviť zmrzlinu - nie je to ťažké. Stačí, ak melón nakrájate na malé kúsky a vložíte ich do nádoby, napríklad nádoby na zmrzlinu, alebo ich vložíte do formy na ľad, aby ste ovocie zmrazili. Toto je najjednoduchší spôsob, ako pripraviť chutnú, osviežujúcu desiatu pre vášho psa.

Môže melón škodiť psom?

Ak váš pes konzumuje melón v malých množstvách, nemusíte sa vo všeobecnosti ničoho obávať. Musíte si však dávať pozor na množstvo. Ak váš pes zje príliš veľa melóna, môže dostať bolesti žalúdka a môže sa objaviť zvracanie alebo hnačka. Je to preto, lebo tráviaci trakt môže zle reagovať na príliš veľké množstvo tohto ovocia.

Ak váš pes konzumuje aj semená, môže ísť o problém s priechodnosťou tráviaceho traktu. Ide o ochorenie, ktoré sa štatisticky častejšie vyskytuje u malých psov, preto musíte byť v ich prípade obzvlášť opatrní. Pri malých plemenách, ako je čivava, môže byť problémom už jedno semienko - pri väčších psoch môžu problémy vzniknúť po zjedení väčšieho množstva semienok.

Pozor si musíte dávať aj na kôru - ak ju váš pes zje, musíte ho veľmi pozorne sledovať. Takéto melónové šupky sú veľmi ťažko stráviteľné a môžu skončiť aj obštrukciou zo strany tráviacej sústavy.

Vzhľadom na vysoké množstvo cukru by sa melóny nemali podávať ani psom, ktorí majú cukrovku - toto ovocie im veľmi rýchlo zvýši hladinu cukru v krvi a môže tak spôsobiť veľmi vážne poškodenie.

Ak sa to stalo - váš pes má príznaky, ktoré vás znepokojujú po zjedení melóna, jeho semien alebo kôry - vezmite ho k veterinárovi.

Melón pre vášho psa - zhrnutie

Môžu psy jesť melón? V zásade áno, hoci je potrebné dbať na ich dávkovanie. Melóny obsahujú veľa cukru, preto je dôležité nedávať ho príliš veľa. Ak má váš pes cukrovku, je tiež lepšie ho vôbec nepodávať.

Ak je váš pes zdravý a zdá sa, že má rád melóny, môžete mu dať čerstvé kúsky tohto ovocia alebo ho podávať v mrazenej forme ako zmrzlinu pre psov. Najdôležitejšie je podávať ho bez semien a bez šupky. Tie môžu vášmu psovi veľmi vážne uškodiť.

Ak váš pes zje príliš veľa melóna, skonzumuje semená alebo kôru a vy spozorujete príznaky, ktoré vás znepokojujú, vezmite svojho psa k veterinárovi.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Top
2024-04-18
Rychle vybavenie vyborna cena
pixel