Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔŽE PES JESŤ CHLIEB? DAŤ ALEBO KATEGORICKY ZAKÁZAŤ?

2022-07-14
MÔŽE PES JESŤ CHLIEB? DAŤ ALEBO KATEGORICKY ZAKÁZAŤ?

Psy sú známe svojou záľubou v kradnutí toho, čo ich majitelia jedia zo stola. Na rozdiel od ľudí však nevedia, čo je pre ne zdravé a čo im môže uškodiť. Keď sú hladné, hľadajú jedlo všade a nakoniec môžu zjesť niečo, čo by nemuselo byť súčasťou ich každodenného jedálnička. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, je chlieb pre psov celkom lákavým občerstvením. To je dôvod, prečo zviera často samo siahne po bezobsažnom kúsku chleba na tanieri alebo mu ho podá majiteľ. Môže však pes jesť chlieb bez akýchkoľvek zdravotných následkov?

Môže pes jesť chlieb? Ako reagovať, keď zviera zje chlieb?

Reakcie majiteľov na konzumáciu chleba ich domácimi miláčikmi môžu mať extrémne podoby. Niektorí nevenujú pozornosť tomu, čo ich pes zje medzi jedlami, zatiaľ čo iní sa ponáhľajú k veterinárovi v obave z toxických účinkov chleba. Ako to už býva, obe reakcie sú prehnané - v tomto prípade sa oplatí použiť zdravý rozum.

Chlieb predovšetkým neobsahuje toxické látky, ktoré by mohli akýmkoľvek spôsobom otráviť telo vášho domáceho maznáčika. Je však dôležité si uvedomiť, že v chlebe je soľ, ktorú pes nedokáže vylúčiť zvonka, pretože sa nepotí. Hromadí sa v tele a časom ho otrávi. Chlieb so sultánkami alebo cesnakom je pre vášho domáceho miláčika škodlivý. Ak však váš domáci miláčik nepreháňal množstvo zjedeného chleba, nie je potrebné ísť hneď k veterinárovi.

Výnimkou je, ak je vaše zviera alergické na obilniny obsiahnuté v chlebe alebo rožkoch. V takom prípade môže tento typ krmiva skutočne predstavovať riziko pre jeho zdravie, preto je potrebné okamžite vyhľadať veterinárneho lekára.

Je psí chlieb ťažko stráviteľný?

Ak váš pes nie je alergický, nie je dôvod na paniku. Chlieb pre vášho psa nemusí byť najlepším krmivom a rozhodne by nemal byť súčasťou jeho každodennej stravy. Ak si však náhodou občas zo stola ukradne pár kúskov chleba, nič zlé by sa nemalo stať.

Podľa niektorých zdrojov je chlieb pre psa ťažko stráviteľný a môže sa dlho zdržiavať v žalúdku, čo vedie k ťažkostiam s trávením a likvidáciou potravy. Čiastočne je to pravda - chlieb s vysokým obsahom sacharidov je ťažko stráviteľný, ale zdravý pes ho bez problémov strávi. Ak však majiteľ dáva zvieraťu pri každom jedle chlieb, môže to viesť k vážnym zdravotným komplikáciám a obezite.

Biely chlieb a zdravie vášho psa

Najnebezpečnejší chlieb pre zdravie vášho domáceho maznáčika je ten istý druh chleba, ktorý sa neodporúča na každodennú konzumáciu ľuďmi. Biely chlieb, toastový chlieb a všetky druhy kvasníc a croissantov nemajú medzi odborníkmi na výživu dobrú povesť. To platí pre jedlá pre ľudí aj pre psov.

Biely chlieb má viac kalórií a zanedbateľné množstvo vitamínov a minerálov. Okrem toho výrobky kupované v obchode alebo pekárenské výrobky zvyčajne obsahujú veľké množstvo konzervačných látok, ktoré sa rovnako ako u ľudí neodporúčajú pre zdravie vášho psa. Pokiaľ ide o potraviny, strava zvierat a ľudí sa riadi rovnakými zásadami: z jedálneho lístka by mali byť vylúčené umelé prísady a kalorické výrobky.

Zdravšia alternatíva

Niektoré druhy chleba však majú pozitívny vplyv na zdravie vášho psa. Ako viete, pravý chlieb sa pripravuje z obilnín a semien, ktoré sú bohaté na vlákninu, ktorá uľahčuje trávenie. Obilniny samy o sebe nepredstavujú pre vášho psa riziko, ak nie je alergický a ak sa nepodávajú v príliš veľkom množstve.

Ak teda vidíte, že váš domáci miláčik má tento typ občerstvenia veľmi rád, poskytnite mu chlieb v zdravšej, menej škodlivej verzii bez pridanej soli. Domáci chlieb je najlepším riešením pre psov, ktorí nedokážu odolať chrumkaniu chleba.

Neobsahuje konzervačné látky a okrem toho sami rozhodujete, čo a v akom pomere má obsahovať. Môžete pridať neobvyklé prísady, ako sú banány alebo mrkva, ktoré majú dostatok vitamínov a ktoré váš pes rád konzumuje. Domáci chlieb je oveľa zdravší ako kupovaný, ale musíte si dať pozor, aby ste ho správne upiekli v rúre.

Surové cesto môže pre vášho psa predstavovať oveľa väčšie riziko ako obyčajný chlieb z pekárne. Pozor si dajte aj na čerstvo upečený horúci chlieb, ktorý je pre vášho domáceho miláčika absolútne nevhodný.

Môže pes jesť chlieb s maslom?

A čo chlieb s prísadami? Môže pes jesť chlieb s maslom, ale môže mu to vážne ublížiť? Našťastie ani maslo nie je toxický výrobok. Musíte si však dávať pozor na množstvo, pretože rovnako ako u ľudí, ak sa konzumuje vo väčšom množstve, môže spôsobiť žalúdočné komplikácie.

Maslo je mliečny výrobok a psy nemusia tráviť laktózu. Okrem toho je maslo veľmi kalorický výrobok s veľkým obsahom tuku a soli, preto sa neodporúča používať ho v strave vášho domáceho maznáčika. Aj tu platí racionálny prístup, t. j. nepanikárte, ak vám pes vytrhol kúsok chleba s maslom, ale ani mu ho nedávajte samovoľne.

To isté platí aj pre suchý chlieb. Suchý chlieb pre vášho psa nemení svoje vlastnosti a má rovnaký účinok na jeho telo ako čerstvý chlieb. Zmäkčovanie chleba vodou alebo mliekom sa tiež neodporúča a bohužiaľ sa často praktizuje vo vidieckych domácnostiach.

Pes, chlieb a domáce pečenie

Chlieb v akejkoľvek forme by nemal byť hlavnou zložkou psej stravy. V malom množstve, ktoré sa konzumuje príležitostne, vášmu psovi, samozrejme, neublíži, ak nie je alergický na obilniny, ale nikdy nenahradí kompletné krmivo určené pre dané plemeno alebo vek psa. Ak má váš domáci miláčik rád pochúťky a zjavne ho nudí každodenná strava, možno by ste mali pouvažovať o pečení špeciálnych pochúťok, ktoré sú zdravšie a pravdepodobne aj chutnejšie pre chuťové bunky vášho domáceho miláčika.

Domáce sušienky pre psov s arašidovým maslom, mrkvou alebo pečeňou sú určite oveľa lepšou voľbou ako kupované pečivo. Nezabudnite však, že sušienky sú pochúťky a mali by sa podávať v primeranom množstve, najlepšie ako odmena za dobré správanie.

Ako to teda je: môžu psy jesť chlieb? Ak nie sú alergické na obilné zložky, chlieb v malom množstve im nespôsobí zdravotné komplikácie. Lepšie je však dávať psom domáce pečivo, buď vo forme špeciálneho chleba na báze zdravých surovín, alebo vo forme sušienok. Pamätajte, že chlieb by nemal byť často súčasťou stravy vášho domáceho maznáčika a nikdy nenahradí plnohodnotnú stravu.

IdoSell Trusted Reviews
4.74 / 5.00 6530 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-18
Bola som spokojná s procesom dodania.
2024-04-18
Top
pixel