Doprava zadarmo nad čiastku 25,95 €
Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

MÔJ PES MA SLEDUJE KROK ZA KROKOM - ČO MÁM ROBIŤ?

2022-11-25
MÔJ PES MA SLEDUJE KROK ZA KROKOM - ČO MÁM ROBIŤ?

Zdá sa, že máš dva tiene. Jeden je váš a druhý je váš pes. Ak áno, tento článok je určený práve vám. Odpovieme vám na otázku, aké môžu byť dôvody, prečo sa váš pes nechce vzdialiť od vás, a čo robiť, ak vás obťažuje.

Idete do kuchyne, pes ide za vami. Idete do spálne a on je tam tiež. Niekedy vyjdete zo sprchy a na podlahe namiesto koberca leží štvornohý priateľ. Takýto obraz nájdete v mnohých domácnostiach. Niektorí z nás si ani neuvedomujú, že nás náš domáci miláčik sleduje ako tieň. Sú však ľudia, pre ktorých je to nepríjemné. Bez ohľadu na to, ako reagujete na správanie svojho psa, určite ste si aspoň raz položili otázku: "Prečo ma pes sleduje krok za krokom?"

Toto správanie môže mať mnoho dôvodov alebo... nemusí mať žiadne. Aj my ľudia chceme byť s ľuďmi, ktorým dôverujeme, ktorých máme radi alebo ktorých milujeme. Prečo sa teda čudujeme, že náš domáci miláčik chce to isté?

Pes je stádové zviera, ktoré je rado v skupine. Teší sa, keď prídete domov, a chce si vašu prítomnosť v dome čo najviac užiť. Je to opodstatnené, pretože pre psa neexistuje minulosť ani budúcnosť. Dôležitá je prítomnosť. Vaše zvieratko vám dôveruje a chce byť so svojím opatrovateľom, pretože vám dáva bezpodmienečnú lásku.

V domácnostiach s viacerými členmi sa často stáva, že si pes vyberie jednu osobu, ktorú bude nasledovať. To však neznamená, že táto osoba bola zvolená za vodcu svorky. Štvornohý pes zvyčajne nasleduje člena domácnosti, ktorý sa stará o väčšinu jeho základných potrieb, t. j. o pelech, jedlo a prechádzky. Psu záleží na udržiavaní dobrého vzťahu s osobou, ktorá mu zaručuje bezpečnosť a pohodlie.

Kontakt so psom má pozitívny vplyv nielen na štvornohé zviera, ale aj na vás. Hladenie alebo maznanie vášho psieho priateľa uvoľňuje oxytocín - hormón lásky a šťastia. Získate lepšiu náladu, a preto sa vám oveľa ľahšie plnia všetky vaše povinnosti. Preto sa nedráždi, keď je tvoj pes v tvojej blízkosti. Využite ju naplno a užite si dobrú energiu.

Hrajte sa so mnou!

Predstavte si znudené dieťa. Sleduje rodičov krok za krokom, vyžaduje si ich pozornosť a každých desať sekúnd povie: "Nudím sa." Pes nemôže povedať, že sa nudí, ale môže to vyjadriť iným spôsobom. Napríklad tým, že chodí za svojím psovodom a dožaduje sa pozornosti.

Uistite sa, že svojmu domácemu miláčikovi poskytujete dostatok pohybu a mentálneho tréningu. Aspoň jedna dlhá prechádzka, hra na čuchanie alebo niekoľko minút venovaných nácviku povelov psa určite unaví, ale zároveň uspokojí jeho potrebu aktivity.

Dlhá prechádzka so psom bude mať pozitívny vplyv aj na vaše zdravie a kondíciu a pomôže vám vybudovať si imunitu proti choroboplodným zárodkom počas jesenných a zimných mesiacov. Spoločne strávený čas bude pre vás aj vášho psa prínosom v rôznych aspektoch každodenného života.

"Človeče, je mi zle."

Váš pes bohužiaľ nedokáže priamo vyjadriť svoje pocity bolesti alebo nepohodlia. Ak ho niečo začne trápiť, určite vám to bude chcieť nejakým spôsobom oznámiť. Dôvodom, prečo váš domáci miláčik začne chodiť za vami, môže byť aj choroba. Venujte pozornosť, ak je toto túlanie sprevádzané piskotom alebo iným rušivým správaním, ktoré sa u neho nevyskytuje každý deň.

Venujte pozornosť aj opačnej situácii. Ak sa vám váš pes dlho vyhýbal a zrazu sa začne schovávať v kútoch, môže to byť tiež znamenie, že trpí nejakou chorobou. Príznakom, ktorý môže sprevádzať vyhýbanie sa kontaktu, môže byť aj nechutenstvo. Ak vás znepokojuje správanie vášho psa, neváhajte ho vziať k veterinárovi.

Tieňový pes dúfa, že dostane pochúťku

Jedným z dôvodov, prečo vás pes nasleduje krok za krokom, je... chuť do jedla. Váš psí kamarát sa spolieha na to, že sa s ním podelíte o niečo na jedenie alebo možno dokonca siahnete po špeciálnej psej pochúťke. Nezabúdajte však, že prosebnému pohľadu svojho štvornohého priateľa nesmiete podľahnúť príliš často.

Nedôsledné kŕmenie môže viesť k nadváhe vášho domáceho maznáčika, a tým aj k ďalším zdravotným problémom. Ak však máte príliš mäkké srdce a je pre vás ťažké odoprieť psovi niečo dobré, dajte mu pochúťku určenú pre neho. Je dobré kombinovať kŕmenie psa pamlskami s tréningom alebo čuchovou hrou. Napríklad vložte pamlsky do loptičky, ktorú musí pes kotúľať po podlahe, kým z nej všetky nevypadnú.

Váš pes ocení túto formu hry najmä počas sychravých a daždivých dní, keď počasie nie je vhodné na dlhé prechádzky. Je to dokonalá kombinácia čuchovej hry a lásky vášho psa k maškrteniu. Pomôže tiež minimalizovať riziko obezity, najmä ak má váš domáci miláčik k nej sklony.

Pes ma sleduje krok za krokom - alebo je to moja "chyba"?

Možno sa vám to zdá zvláštne, ale niekedy nechtiac povzbudzujete svojho domáceho miláčika, aby chodil za vami. Venovanie pozornosti vášmu domácemu miláčikovi - pohladenie, pohľad alebo prihovorenie sa, akonáhle sa objaví v blízkosti, na mnohých psov funguje presne tak isto ako odmeňovanie pamlskom.

Preto ak vám blízka prítomnosť zvieraťa nie je vždy po chuti, zvážte, či ho niečím nezaujmete. Venujte pozornosť aj svojim gestám. Nemusíte hladiť svojho psa zakaždým, keď sa objaví vedľa vás. Zvyknite si, že vaše zviera je pravidelne ignorované. Samozrejme, nechceme tým povedať, že by ste mali úplne prestať venovať pozornosť svojmu domácemu miláčikovi.

Nebolo by to dobré ani pre neho, ani pre vás. O to viac, že ako sme už spomenuli, silné puto so psom spôsobuje vylučovanie oxytocínu v tele. Preto sa cítime šťastnejší. Využite preto svoju slabosť a pohlaďte svojho domáceho miláčika, kedykoľvek sa objaví vedľa vás.

Ako naučiť psa chodiť krok za krokom?

Na začiatok si položte otázku, či vás váš pes naozaj trápi. Ak vás váš domáci miláčik nasleduje krok za krokom, ale nespôsobuje vám žiadne problémy pri každodenných povinnostiach, netrápte sa tým. Môže sa však stať, že o svojho domáceho miláčika dokonca zakopávate alebo váš pes chce všade chodiť s vami, a keď nemôže - vyje alebo ničí predmety v dome.

V žiadnom prípade netrestajte svojho psa za to, že vás chce sprevádzať na každom kroku. Je to znak veľkej náklonnosti a dôvery, ktorú určite nechcete stratiť. Môžete však so psom pracovať na základných poveloch, ako sú "sadni" a "zostaň". Ak sa váš pes vďaka pozitívnemu posilňovaniu naučí reagovať na tieto heslá, nebude si spájať pobyt na posteli s trestom. Je dôležité, aby ste u svojho psa vytvorili pozitívne asociácie súvisiace so situáciou, ktorú chcete dosiahnuť.

Ak má osamelosť vášho psa vážnejšie následky - pes ničí alebo robí hluk - máte do činenia s separačnou úzkosťou, na ktorej je určite potrebné pracovať. Nehanbite sa požiadať o pomoc skúseného behavioristu, ktorý podrobne zanalyzuje správanie vášho psa a určí konkrétny spôsob riešenia úzkosti. Odborník vám pomôže vytvoriť zdravý vzťah medzi psom a vami a ostatnými členmi domácnosti.

Môj pes sa odo mňa nikdy nepohne a... milujem ho za to!

Už viete, že na otázku "Prečo ma môj pes sleduje krok za krokom?" existuje mnoho odpovedí a že každý prípad je potrebné analyzovať individuálne. Našťastie tiež viete, že tento stav zvyčajne neznamená nič znepokojujúce a súvisí len s bezhraničnou dôverou vášho domáceho maznáčika.

Najdôležitejšie je pre neho tu a teraz, byť vo vašej spoločnosti je pre neho momentálna potreba. Preto si nerobte starosti a užívajte si prítomnosť svojho domáceho miláčika. Koniec koncov, psy majú kratšiu životnosť ako ľudia. Využite preto každý deň strávený so svojím štvornohým priateľom naplno.

IdoSell Trusted Reviews
4.73 / 5.00 6462 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-04-13
Super ceny,rychle dodanie.
2024-04-11
Super! Spokojnost!
pixel